Spojte se s námi


Historie

Otto Wichterle a jeho silon: Český, ale přesto světový vynález

Otto Wichterle vynalezl nejen známé měkké kontaktní čočky, ale objevil i materiál, jenž ovládl hlavně domácnosti žen a dívek, a to umělé polyamidové vlákno – silon. Silonky se ženám neomrzely a kvalitu punčocháčů leckdy testují i muži…

Publikováno

dne

Otto Wichterle vynalezl nejen známé měkké kontaktní čočky, ale objevil i materiál, jenž ovládl hlavně domácnosti žen a dívek, a to umělé polyamidové vlákno – silon. Silonky se ženám neomrzely a kvalitu punčocháčů leckdy testují i muži.

Známý vědec a vynálezce Otto Wichterle se narodil 27. října 1913 a pocházel z bohaté rodiny. Měl sice předurčený život bez starostí a v láskyplné rodině, ale přes všechnu péči se jako malé dítě jednou málem utopil v jezírku.

„Díky“ šoku z utopení trpěl vysokými horečkami a rodinný lékař mu předpověděl pouhý rok života. Nicméně mladičký Otto Wichterle se již tehdy nevzdal a prokázal nezdolnou víru, která mu pomáhala pak celý jeho život. Do rodiny tehdy začala docházet učitelka obecné školy,  která ho doučovala.

Po maturitě Wichterle na domluvu kamaráda svůj zájem o strojírenství přehodnotil a začal se věnovat chemii, která ho zajímala. Studium na pražské fakultě Chemicko-technologické započal v roce 1931. V červnu 1936 promoval na doktora technických věd.

Otto Wichterle objevil lékařskou fakultu, kde začal studovat medicínu

Lákala ho totiž biochemie. Bohužel došlo k uzavření vysokých škol Němci. Jako na zavolanou přišla nabídka podnikatele Bati, jenž nabídl Wichterlemu zajištěné místo ve Výzkumných chemických dílnách.

Otto Wichterle po váhání nabídku přijal a měl dokonce i výhradní právo výzkumu. Svou pozornost zaměřil na nylon, ze kterého se tehdy ovšem nedala spřádat vlákna. Wichterle se nevzdal a díky svým předchozím zkušenostem s monosacharidy dosáhl toho, že se příze mohla spřádat a vznikly první ponožky a dámské punčocháče.

Když se zjistilo, že po půl roce nošení punčocháče nezměnily kvalitu oproti dřívějším bavlněným, u nichž špičky a paty nošením „mizely“, úspěch byl na dosah ruky. Jenže nezapomínejme, že vše se vyvíjelo za války a bylo nutno tento úspěch před Němci skrýt.

Silon se začal vyrábět ve velké míře až po válce

A to pod regulérním pojmenováním, které známe dodnes – silon. Nicméně původní název měl být složený ze zkratek příjmení spolutvůrců a měl to být winop, tzn. Wichterle – Novotný – Procházka. Avšak název byl podobný americkému nylonu, proto nakonec zvítězil silon.

V článku musí zaznít i jedna smutná událost, která se stala 24.11.2023. Ve věku úctyhodných 106 let zemřela manželka Otto Wichterleho, zubní lékařka Linda Wichterlová. Oddaně stála spolu s Wichterlem u zrodu dalšího jeho vynálezu, a to gelových kontaktních čoček.

Zdroje: Wikipedie, aktualne.cz

Oblíbené