Spojte se s námi


Historie

Bizarní módní trendy historie: černé zuby, šaty z arsenu a živé ještěrky ve vlasech

Každá doba má své módní trendy. Pokud vám ty současné přijdou kuriozní, možná svůj názor přehodnotíte, až zjistíte, čím se lidé zdobili v minulosti.

Publikováno

dne

Každá doba má své módní trendy. Pokud vám ty současné přijdou kuriozní, možná svůj názor přehodnotíte, až zjistíte, čím se lidé zdobili v minulosti.

Zdeformované nohy

Lotosové boty se zrodily v Číně a navzdory své ukrutnosti si uchovaly popularitu po několik století. Jelikož bylo žádoucí, aby ženy měly co nejmenší a nejdrobnější nožky, neváhali je Číňané malým dívkám pevně svazovat popruhy, které jim lámaly kosti a nenávratně deformovaly chodidla. Poté jim nasazovali právě lotosové boty, které měly tvar malého kuželu.

Extrémně dlouhé rukávy

V jedenáctém století spatřily světlo módního světa svrchní šaty s velmi dlouhými a širokými rukávy, které dalece přesahovaly délku paží. Byly určené jen mužům a ženám z vyšších společenských tříd, kterým měly bránit v pohybu. Středověcí šlechtici se totiž mohli věnovat jen lehčím domácím pracím, jako bylo vyšívání nebo pletení a samozřejmě modlení.

Černé zuby

V době, kdy spousta lidí utrácí nemalé peníze za bělení zubů, se zdá být neuvěřitelné, že tomu dříve bylo přesně naopak. Přesto si v 16. století v Anglii vyšší vrstvy obyvatel natíraly zuby načerno, aby zdůraznily své postavení.

Tento podivný trend odstartovala královna Alžběta I., jejíž zuby byly vlivem nadměrné konzumace sladkostí v otřesném stavu. A protože dostat se k cukrovinkám mohli jen ti nejzámožnější, černé zuby se staly symbolem bohatství.

Nebezpečné krinolíny

Krinolína je sama o sobě celkem užitečná. Při chůzi a tanci drží sukni dál od těla, navíc zvýrazní pas a krásně nadzvedne šaty. Jenže to se bavíme o krinolínách, jak je známe dnes. Ty historické, které se od 16. století lavinově šířily Evropou, byly vyrobené z těžkých kovových obručí potažených naškrobenou látkou.

To skýtalo hned dvojí nebezpečí. Jednak taková spodnička, i se svou nositelkou, velmi snadno vzplála, jednak se někdy obruče během tance uvolnily a nebohou dámu propíchly skrz naskrz.

U spodniček ještě chvíli zůstaneme. V 17. a 18. století se oblibě těšily krinolíny typu pannier, které se rozšiřovaly pouze do stran, zatímco přední a zadní strana šatů padala volně k zemi. Ty nejbohatší dámy samozřejmě chtěly být co nejextravagantnější. I za cenu toho, že dveřmi mohly procházet jen bokem.

Chopines

Boty na podpatku či platformě rozhodně nejsou výdobytkem posledních let, objevovaly se napříč různými historickými obdobími. V 17. století si obyvatelky Benátek oblíbily takzvané chopines, boty na extrémně vysokých platformách, které mohly dosahovat až 50 centimetrů. Ukazovaly tím, jak jinak, výši svého postavení ve společnosti.

Mušelínové šaty

Mušelínové šaty zpopularizovala v 18. století Marie Antoinetta. Byly vzdušné, pohodlné a tak trochu provokativní, tenký materiál nechal prosvítat ženskou siluetu. Bohužel ani tentokrát mnohé dámy neváhaly nasadit ve jménu módy svůj život, a tak se jich nevzdávaly ani v zimě. Některé ženy si šaty dokonce ještě polévaly vodou nebo voňavkou, aby jejich tělo ještě víc vyniklo. To mělo za následek hned několik úmrtí na podchlazení.

Barvivo z arsenu

Móda viktoriánské Anglie se mimo jiné vyznačuje sytými barvami. Obzvláště populární byla smaragdově zelená, kterou si movitější měšťané barvili šaty, boty i rukavičky. Jenže i tato krása si vybírala svou daň. Barvivo se vyrábělo oxidu arsenitého, látky, která se používala na trávení krys. Na člověka měla při delším kontaktu neméně devastující účinek, kromě spálenin mohla způsobit padání vlasů, zelenání nehtů a očního bělma, zvracení a nakonec bolestivou smrt.

Živé šperky

Na sklonku 19. století přišly tehdejší americké módní ikony s nápadem, jak spojit chov domácích mazlíčků se zdobením oděvů. A tak začal trend „živých klenotů“, který museli zastavit až ochránci přírody. Ženy si na tenké řetízky přivazovaly živé chameleony a ještěrky a připínaly si je na šály, k brožím nebo do vlasů.

Hobble skirt

Dnes patří pouzdrová sukně mezi klasiky a základ dámského šatníku. Na počátku 20. století ale byly tyto sukně tak úzké, že se v nich téměř nedalo chodit. Takzvané hobble skirts měly svým nositelkám znemožnit udělat delší krok, neboť správná dáma se pohybovala jen pomalým cupitáním. A tak si ženy začaly sukně v oblasti lýtek svazovat, čímž se zároveň zdůraznila jejich silueta. Nový šílený trend byl rázem na světě.

Zdroj: The Collector, Allthatisinteresting, Ranker, Bustle

Oblíbené