Spojte se s námi


Historie

Pirátky z Karibiku: v přestrojení za muže vraždily a drancovaly, od šibenice je zachránilo těhotenství

Mary Readová a Anne Bonnyová. Dvě ženy s rozdílným původem, přesto je osud svedl dohromady a nechal je prožít jedno velké společné dobrodružství. Před dvěma nejslavnějšími pirátkami své doby se třásl celý Karibik.

Publikováno

dne

Mary Readová a Anne Bonnyová. Dvě ženy s rozdílným původem, přesto je osud svedl dohromady a nechal je prožít jedno velké společné dobrodružství. Před dvěma nejslavnějšími pirátkami své doby se třásl celý Karibik.

Život nalinkovaný ctižádostivým otcem

Anne Bonnyová se narodila v Irsku v roce 1698. Ačkoliv byla nemanželským dítětem, její otec, zámožný právník, se o ni rozhodl postarat. Bohužel ne tak, jak by si Anne představovala. Když jeho milostná aféra vyšla najevo a jeho živnost začala upadat, odstěhoval se s dcerou do Londýna, kde ji chtěl nechat vyučit úředníkem. Tato kariéra ale byla tehdy ženám zapovězená, a tak ji začal vydávat za chlapce.

Plán nevyšel, otci se navíc přestalo dařit i tady, a tak se rodina opět stěhovala, tentokrát do Jižní Karolíny. Zde se zapojil do námořního obchodování a konečně nastřádal značné jmění. Anne v jejích šestnácti letech zasnoubil s mužem, kterého sám vybral jako vhodného nápadníka.

Jenže tvrdohlavá Anne si svůj život představovala jinak. Svému otci se vzepřela, na truc se vdala za chudého piráta a odjela s ním vstříc dobrodružství do Karibiku. Když se však její manžel stal pirátským informátorem guvernéra a začal udávat své kolegy, neváhala odejít i od něj. V přestrojení za muže se připojila k posádce karibského piráta Jacka Rackhama.

S Jackem ji brzy začalo pojit víc než jen černá vlajka lodi, stala se jeho milenkou. Údajně mu také porodila syna, nedlouho po porodu se ale opět plavila na karibských vlnách.

Dítě z chudé rodiny

Maryino dětství bylo všechno, jen ne idylické. Narodila se roku 1690 jako nemanželské dítě chudé vdovy. Svého otce nikdy nepoznala a její starší bratr, který pocházel ještě z legitimního svazku, podlehl v útlém věku nemoci.

Tíživá finanční situace donutila její matku k podvodu, který nadobro změnil Maryin život. Podle tehdejších zákonů měla ovdovělá matka právo na finanční podporu od rodiny zesnulého manžela, a tak se vydala do Londýna, kde vyhledala svou bývalou tchyni, a Mary převlečenou za chlapce představila jako jejího vnuka.

Mary nesměla chlapecké šaty odložit ani na minutu, aby jejich lest nikdo neprokoukl. A spolu s šaty začala pomalu, ale jistě přejímat i chlapecké chování. Byla soutěživá, nebojácná a divoká, v ničem nezaostávala za svými klučičími vrstevníky.

Mužský šat už neodložila

I přes podporu nepravé babičky musela Mary dospět až příliš brzy – stará žena zemřela, když bylo dívce pouhých třináct let. Aby se s matkou nadále uživily, musela začít pracovat. Brzy pochopila, že jako chlapec najde práci snáz a bude i lépe placená. A tak se dostala až do služeb britského námořnictva.

S mladičkou Mary se v souboji mohl rovnat jen málokdo. Nadřízené překvapovala svou odvahou a neohrožeností, s jakou se vrhala do konfliktů. Přesto její srdce toužilo po lásce. Našla ji v jiném námořníkovi, kterému odhalila svou identitu. Štěstí jim nevydrželo dlouho, muž brzy zemřel a Mary se opět vydala na dráhu námořníka, tentokrát pod nizozemskou vlajkou.

Loď mířící do západní Indie ale přepadli piráti. Ohromeni zuřivostí, s jakou se Mary bránila, jí jako jedné z mála nabídli, aby se k nim přidala. Poprvé okusila život pod pirátskou vlajkou. A ten ji uchvátil natolik, že se ho nevzdala ani po vyhlášení amnestie. I ona se přidala k Jackovi Rackhamovi.

Podivuhodné setkání

Anne pohledný námořník ihned padl do oka, a tak doufala, že se jí ho podaří svést, když mu odhalí svou pravou identitu. Jaké bylo její překvapení, když i z něj se vyklubala dívka! Jejich vzájemné sympatie ale tímto šokujícím zjištěním nijak neutrpěly, staly se z nich věrné přítelkyně. Utrpělo ovšem Jackovo ego. V domnění, že mladý pirát udržuje s jeho milenkou poměr, vyhrožoval Mary podříznutím, takže i před ním musela s pravdou ven.

Postupem času už se ženy nemusely skrývat ani před zbytkem posádky, jejich reputace jim u ostatních zajistila respekt. Mužský šat si na sebe oblékaly jen před souboji. V době, kdy spousta jiných pirátských kapitánů ženy popravovala jen za pouhý vstup na palubu jejich lodi, se jednalo o nevídaný úkaz.

Mary si mezi posádkou brzy vyhlédla jiný objekt zájmu. Neváhala pro něj nasadit ani svůj život, když se místo něj zúčastnila duelu. Samozřejmě vyhrála, protivníka zasáhla první kulkou. Anne si se svou přítelkyni v ničem nezadala, muže, který před ní vytáhl staré rčení o ženách na palubě, bez varování bodla přímo do srdce.

Bojovaly až do konce

Obě ženy platily za krvežíznivé pirátky, které drancovaly jednu nepřátelskou loď za druhou. Neznaly slitování ani strach, jakoukoliv narážku na své osoby trestaly smrtí. Jejich pověst je dalece předcházela. To se brzy stalo trnem v oku britskému guvernérovi, který najal lovce pirátů, aby celou posádku Jacka Rackahama přivedl před soud. Povedlo se. Jediný, kdo loď bránil až do úplného konce, byly Mary a Anne. I ty byly ovšem nakonec zajaty.

Těhotenství jako záchrana

Verdikt soudu byl nelítostný, celou posádku čekala šibenice. Rackhamovo mrtvé tělo bylo natřeno dehtem a pověšeno u vjezdu do Port Royal pro výstrahu všem ostatním pirátům. Ženy se vstříc rozsudku rozhodly chytit posledního stébla naděje. Odhalily svou pravou identitu spolu s šokujícím tajemstvím, obě byly těhotné.

Zabití nenarozeného dítěte se neslučovalo s britským právem, a tak se výkon trestu u obou žen musel odložit, dokud neporodí. Mary tento čas příliš nepomohl, zemřela ve vězení na vysokou horečku buď ještě před porodem, nebo během něj. Pro Anne si nakonec přijel její bohatý otec a z trestu ji vykoupil. Podle některých zpráv prožila zbytek života v počestnosti, znovu se vdala a měla dalších osm dětí, podle jiných se vrátila k pirátství pod novou identitou.

Zdroj: University of Minnesota Libraries, ThoughtCo, WorldHistory, Britannica, Legends of America

Oblíbené