Různé
Ilona a Jonáš si pochvalují bydlení v jeskyni na kanárském ostrově. Vyjde je levněji než byt v Čechách
Ilona Hověžáková (32) se potkala se svým partnerem Jonášem Mazánkem (43) na dovolené na ostrově La Palma. Přeskočila jiskra, zůstali na ostrově a zařizují si jeskyni. Prý je bydlení v jeskyni vyjde levněji než byt v Čechách.
Ilona Hověžáková (32) se potkala se svým partnerem Jonášem Mazánkem (43) na dovolené na ostrově La Palma. Přeskočila jiskra, zůstali na ostrově a zařizují si jeskyni. Prý je bydlení v jeskyni vyjde levněji než byt v Čechách.
Seznámení ale předcházely Iloniny zdravotní komplikace. Její tělo zachvátila vysoká horečka provázená neustálými záněty. Lékaři si s ní nevěděli rady a naordinovali antibiotika. Jenže úleva nepřicházela. V té době pracovala jako fotografka nebo produkční v brněnské galerii.
„Byla jsem ve stresu, pořád jsem se za něčím hnala. Došlo mi, že pokud se mám cítit dobře, musím tohle změnit,“ říká Ilona. Nicméně zdravotní problémy se táhly dlouhé měsíce. Načež Ilona pochopila, že tím, kdo drží mapu a směr, kterým se má vydat, je jen ona sama.
Uvědomila si, že nemoc nepřišla náhodou
Nic v životě není náhoda. Vše má svůj děj a řád. Nemoc ji zastavila a Ilona využila tento čas tak nejlépe jak jen mohla. Pochopila, že nemá smysl léčit následek, ale příčinu. S tím se ovšem lékaři nezabývali. Tak s hledáním začala sama a její snažení ji přivedlo k celostní medicíně. „Tehdy jsem pochopila, že pokud se mám vyléčit, nemohu řešit jen aktuální stav, ale pátrat po příčině,“ uvádí pro internetový magazín aktuálně.cz.
Ilona přehodnotila dosavadní život, který jí přinášel jen stres
To ji přivedlo do minulosti, přehodnotila současnost a své dosavadní priority. To, jak se chová sama k sobě, ke svému tělu. Byla nastavená změně, která jí přinesla jiný úhel pohledu. Byl bolestivý, ale věděla, že když se má zachránit, musí zákonitě něco změnit. Úlevu našla v čínské medicíně, začala meditovat, radikálně změnila styl stravování. Co nedokázala antibiotika, dokázala Ilona svou vůli. Záněty po několika týdnech odezněly, horečka opadla.
Další životní etapa na La Palmě
La Palmu objevila před čtyřmi lety, kdy na ostrov přiletěla na dovolenou. Díky společným známým poznala Jonáše, jenž na ostrově už tři roky žil. Přestěhoval se na La Palmu z Irska, kde strávil dvanáct let. „Říkal jsem si, že systém, v jakém žijeme, trochu nedává smysl. Je to taková hra a manipulace, kterou většina lidí nevidí, protože ji vidět nechce,“ tvrdí Jonáš.
A dodává: „Evolučně jsem došel k tomu, že nechci žít jako křeček v kolečku, vydělávat na své sociální jistoty pět dní v týdnu a zbytek proležet na gauči u televize v paneláku. La Palma díky svému podnebí umožňuje život s nižšími finančními nároky na běžný život.“
Ilona a Jonáš: Přeskočila jiskra
Navíc zjistili, že mají podobný pohled na život. Na ostrově už zůstala a pár se zabydlel v jeskyni, kterou si neustále zútulňuje. Jejich jeskynní dům je jedním z plnohodnotných domovů na ostrově. „Dřív takhle lidé žili úplně běžně, protože díky teplému klimatu v některých částech ostrova nepotřebujete přes zimní měsíce topit,“ vysvětluje Jonáš.
Na ostrově vše plyne přirozeně a nenásilně
Jeskyně, kde žijí, se nachází na pozemku místního homeopata, lékaře a farmáře Nona. On jim poskytl místo k žití, Ilona s Jonášem mu na oplátku pomáhají na fince čili malé farmě. Vzhledem k tomu, že na ostrově panuje stále teplo a není tu zimní období, stromy a rostliny plodí celoročně.
Ilona s Jonášem pomáhají při sklizni a v zemědělství po celý rok. Pracují pro Nona v průměru 20 hodin týdně a co společně vypěstují, mohou využít i pro vlastní spotřebu. Načež jsou víceméně soběstační. „Vše považujeme za výměnu energie, takže bych řekla, že máme všeho tolik, kolik potřebujeme,“ sdílí Ilona.
Ostrovu La Palma se přezdívá blázinec bez střechy
Ilona s Jonášem žijící v jeskyni s úsměvem přiznávají, že možná tak trochu blázni jsou. „Spíš jsme si uvědomili, že nechceme být křečci v kolečku, kteří pracují, jen aby zaplatili nájem,“ upřesňuje Jonáš. Jeskyně je vzdálena od Nonova domu zhruba sto metrů a přístup k ní je trochu ztížený. Schází se do ní po úzkých serpentinách, které Jonáš vybudoval spolu s ostatními známými. Takovéto výpomoci se na ostrově říká gallofa. Když potřebuje gallofu někdo jiný, ochotně oba pomohou.
Ilona a Jonáš přetvořují jeskyni k obrazu svému
Nebylo až tak snadné se v jeskyni zabydlet. Na řadu přišla přestavba. „Základní přebudování trvalo přibližně šest měsíců. Kutali jsme, přemisťovali kameny, nosili je ven, třídili a pak je zase nosili dovnitř a stavěli jsme z nich zdi,“ vzpomíná Jonáš. Jeskyně jim poskytuje vše, co potřebují. Mají zde postel, výklenek s matrací pro hosty, stůl, police, kuchyňský kout s plynovým vařičem. Pro úschovu ošacení a dalších věcí slouží truhly, v okénku povlávají průhledné barevné závěsy.
Před jeskyní si vybudovali venkovní posezení, kam umístili sprchu s karmou na plyn. Také zbudovali terasy. Jedna slouží pro pěstování zeleniny, na druhé Ilona na matračce medituje, odpočívá, anebo večer pozoruje hvězdy. S životem na ostrově to oba myslí skutečně vážně, jelikož do budoucnosti plánují dodělat venkovní kuchyň.
Ilona se těší na novou kamennou pec na pizzu a na chleba. Také potřebují nový prostor pro zahradní nářadí. Samotná jeskyně dozná také změny, kdy chtějí upravit zbylou místnost, jež zatím slouží coby sklep.
Nechybí ani elektřina, internet a voda
Vše sem zavedli z Nonových pozemků. Nicméně Ilona přiznává, že největším problémem je chození na záchod. Využívají kompostovatelný suchý záchod u Nona, ale ten je přece jen kousek vzdálen. „Nejhorší je čůrání za deště. I když chodíme na malou tady v blízkosti jeskyně, nesnáším to. Musím si obléct pláštěnku nebo jít nahá, abych se pak jenom utřela do ručníku,“ říká smířlivě.
Jonáš obratem kontruje: „Je komfort to, že sedíš doma u televize, piješ pivo a chodíš do práce pět dní v týdnu a máš pět týdnů dovolené? Nebo je spíš pohodlí to, že žiješ v souladu s přírodou, což je ve výsledku zdravější a smysluplnější?“
Když zrovna nepracují, společně cestují po ostrově a objevují nová místa
Anebo se scházejí s místními hudebníky, se kterými Jonáš jamuje. V plánu mají natočení video příběhů, jež budou mapovat různé přístupy zemědělství a život zemědělců na Kanárech. Mimochodem Nono je jedním z mála zemědělců na ostrově, jenž se může pochlubit certifikátem bio. Ilona fotí a točí pro jednu malou finku, jež exportuje ovoce do Evropy. Občas si přivydělává jako PR a má blízko k digitálnímu marketingu.
Ilona a Jonáš si plní své sny
„Líbilo by se mi tady vytvořit malé environmentální centrum pro lidi, kteří se zajímají nebo studují tropické plodiny a chtějí s nimi osobně pracovat,“ doplňuje Ilona. Centrum chce propojit s galerií volného umění. Má představu, že umělci s hudebníky budou jezdit na La Palmu na letní rezidence a vystavovat svá umělecká díla.
La Palmě se přezdívá blázinec bez střechy právě kvůli míře osobní svobody, kterou ostrov nabízí. „Mohu tady být víc sama sebou. Necítím se divně, když běhám po pláži, hraju si. Nemusím se hlídat, ať už je to při tanci během jamu nebo když jsem nahá u moře. Na ostrově žijí lidé úplně jinak než v Česku. Nejsou uťáplí, tady si dovolí být, jací chtějí být, beze strachu, že je bude někdo soudit nebo považovat za divné. Lidé si tady život prostě chtějí užít, nechtějí jen přežívat,“ uzavírá Ilona.
Zdroje: aktualne.cz, La Palma
-
Filmy a seriálypřed 2 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 3 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost