Cestování
Tokio: Největší město na světě vás doslova okouzlí
Po letech stagnace způsobené nákazou koronavirem se do japonského hlavního města opět vracejí miliony zahraničních turistů. Není se čemu divit, protože žádné jiné místo nenabízí tolik rozmanitosti a překvapení.
Po letech stagnace způsobené nákazou koronavirem se do japonského hlavního města opět vracejí miliony zahraničních turistů. Není se čemu divit, protože žádné jiné místo nenabízí tolik rozmanitosti a překvapení.
Jak by se dalo charakterizovat Tokio? Více než 36 milionů obyvatel a neuvěřitelně spletitý labyrint podzemních a příměstských železničních tratí, hlavních ulic a uliček, přesto všechno šlape jako hodinky. Všude slušní lidé, kteří se neotravují ani nestrkají. Žádné graffiti, žádné odpadky na ulicích, prakticky žádná kriminalita (alespoň žádná viditelná). Jedna z nejlepších kuchyní na světě, největší výběr obchodů a kulturních center, jaký si lze představit.
Žádný taxikář ani číšník neočekávající spropitné. A všude blikající, pípající a svítící světla. Zní to neskutečně, ale je to tak. Mluvíme o Tokiu. Téměř žádné jiné místo nenabízí větší rozmanitost a překvapení.
Císařský palác
Císařský palác je jednou z nejdůležitějších památek Tokia. Je symbolem císařské moci a japonské tradice a patří k nejznámějším památkám v zemi, které rozhodně stojí za to vidět při cestě do Japonska. Císařský palác se nachází ve čtvrti Čijoda, nedaleko hlavního nádraž, a byl postaven na základech hradu Edo, který zde dříve stával.
Tato tokijská atrakce je působivá nejen svým vzhledem, ale také rozlohou plochy, na které se nachází, neboť je srovnatelná s newyorským Central Parkem. Po slavném okatém mostě (známém také jako dvojitý most) v blízkosti paláce smí denně přecházet pouze císař. Pouze dvakrát ročně, 23. prosince (narozeniny císaře Akihita) a 2. ledna (během novoročních oslav), se brány otevřou a most je přístupný turistům.
Dne 2. ledna mohou navíc spatřit císařskou rodinu, která se krátce ukáže na verandě, aby návštěvníky pozdravila. Většina areálu, kromě oblasti, kde se nachází císařský palác, je přístupná veřejnosti a lze ji projít s průvodcem. Japonci z úcty ke svému císaři nevyslovují jeho jméno. Začínají tak činit až po jeho smrti.
Chrám Meidži Jingu
Duchovní centrum čtvrti Šibuja s chrámem zasvěceným bývalému císařskému páru – císaři Meidži a jeho manželce císařovně Šoken. Oáza klidu v rušném městě a významné náboženské místo. K chrámu se dostanete přes výraznou bránu a vstupem do stromy lemovaného prostoru.
Po obou stranách aleje stojí sudy s vínem a saké (tzv. taru), které se používají při náboženských obřadech a které věnovali jejich výrobci. Podle tradice se saké v této podobě konzumovalo (a dodnes konzumuje) v šintoistických chrámech. Pohled na hromadu sudů, tradičně zabalených do papíru, je jinde nevídaný.
Na stavbu bylo použito až 100 000 stromů, konkrétně cedrů. Svatyně byla slavnostně otevřena 1. listopadu 1920. V současné době patří k nejnavštěvovanějším místům v Tokiu. Během plné turistické sezóny tuto atrakci navštíví více než 7 milionů lidí.
Čtvrť Harajuku
Čtvrť, kterou obývají teenageři patřící k mládežnickým subkulturám, ale také milovníci japonské módy a popkultury. Množství moderních obchodů s elektronikou přitahuje mladé jako magnet. Stánky nabízejí možnost pořídit si selfie, koupit si gadgety, kostýmy, maskoty, výrazné japonské uniformy nebo chipsy v neobvyklých příchutích. Zkrátka vytrhnout se z šedivé reality a přesunout se trochu do alternativního světa.
Jsou tu značkové obchody, drahé, věnované konkrétním kresleným postavičkám. Tokijská čtvrť Harajuku je pro někoho zemí kýče, pro jiného oblíbeným způsobem trávení volného času a prohlubování módních vášní.
Historický chrám AsakusaI
Chrám Asakusa, známý také jako Sensódži, se nachází v jedné z nejstarších čtvrtí Tokia. Je jedním z nejstarších míst japonského buddhismu v hlavním městě. Každý Japonec je povinen se zde alespoň jednou za život zastavit.
K jeho vzniku se váže legenda. V roce 628 dva rybáři vylovili z vody sochu. Jednohlasně se rozhodli, že ji vrátí zpět do řeky, odkud ji vytáhli. Socha však zázračně vyskočila z vody. Pro rybáře to bylo jasné znamení, že na tomto místě je třeba postavit chrám. To se také stalo a v roce 642 byla stavba hotová.
Do chrámu vedly dvě brány. Poblíž stavby jsou stánky se suvenýry, kde si lze koupit mimo jiné porcelánovou figurku kočky se zdviženou tlapkou, maneki-neko. Svým vyzývavým gestem má přitahovat štěstí a bohatství. Stojí za to vědět, co v Tokiu navštívit, nejen proto, abyste si rozšířili obzory, ale také proto, abyste se dozvěděli více o místní kultuře a víře.
Nákupní arkáda Akamise
Arkáda je jedním z míst, které musí navštívit mnoho turistů přijíždějících do Tokia. Vede k chrámu Sensódži, nejstaršímu a jednomu z nejnavštěvovanějších chrámů v japonském hlavním městě. Pasáž Akamise je skvělým místem, kde můžete zažít atmosféru asijského trhu plného stánků s čajem, ovocem a suvenýry.
Obzvláště zajímavé jsou sladké pochutiny na bázi rýžové mouky plněné zelenými fazolkami. Pro ty, kteří mají chuť na japonské pouliční jídlo, je to jistě zajímavé místo v Tokiu, které stojí za návštěvu.
Čtvrť Šindžuku
Oblíbené místo mnoha lidí, kteří již měli možnost v Tokiu pobývat. Najdete zde největší stanici metra na světě, pestrobarevné neony, nádherné restaurace a hospůdky i obchody nejdražších světových módních značek. Moderní, živá a plná mladých lidí – to je čtvrť Šindžuku.
Budova tokijské metropolitní vlády
Při procházce čtvrtí Šindžuku stojí za povšimnutí neobvyklá vládní budova – budova tokijské metropolitní vlády. Navrhl ji Kenzo Tange tak, aby připomínala desku s elektronickými obvody. Tělo budovy, fasáda i rozmístění oken ji skutečně mohou připomínat. Budova je působivá nejen svým vzhledem, ale i výškou. 242,9 metrů ji řadí na 2. místo v žebříčku nejvyšších budov v Tokiu.
Stavba byla úspěšně dokončena v prosinci 1990. Výhled z jejího vrcholu ve 45. patře je však k nezaplacení. Panorama Tokia si můžete vychutnat z jedné ze dvou věží. V jedné z nich se navíc nachází kavárna. Na obzoru je za bezmračného dne vidět i slavná hora Fudži. To je teprve zážitek!
Zdroje: Onet, nationalGeographic, rainbow, travelblog
-
Filmy a seriálypřed 2 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 2 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost