Spojte se s námi


Historie

Mata Hari: Kurtizána a sexy špionka. Dvojitá vyzvědačka století. Sloužila několika režimům a tajným službám

Mata Hari proslula jako nizozemská orientální tanečnice. Nicméně tím jen zastiňovala svůj pravý smysl života. Stala se vyzvědačkou století právě proto, že sloužila dvěma režimům zároveň – Německu i Francii.

Publikováno

dne

Mata Hari proslula jako nizozemská orientální tanečnice. Nicméně tím jen zastiňovala svůj pravý smysl života. Stala se vyzvědačkou století právě proto, že sloužila dvěma režimům zároveň – Německu i Francii.

Mata Hari, vlastním jménem Margaretha Geertruida Zelleová, se narodila 7. srpna 1876 v Leeuwardenu do rodiny obchodníka s klobouky. Podnikání otce zkrachovalo a matka brzy zemřela. Otec neměl sílu na výchovu dětí, pročež je vychovávali příbuzní. Možná právě během dětství Margaretha trpěla pocitem osamění, který si v dospělosti vynahrazovala bujarými mileneckými vztahy s prominenty.

Mata Hari: Dozrála v exotickou krásku beze studu

Vystupovala v cirkusech, získala divadelní angažmá, ale také se  neváhala svléknout a stát modelkou malířům. Navíc propadla kouzlu  tanečnice exotických tanců. Ráda sváděla a šlo jí to jaksi samo. Nicméně k nevázanému životu ji přivedlo nešťastné manželství s Rudolphem MacLeodem. Rudolph nebyl žádný nýmand. Margaretha obdivovala jeho vojenské zkušenosti a rozhodné vystupování, které získal coby kapitán nizozemské armády.

Manželé spolu odcestovali na Jávu a Sumatru. Narodily se jim dvě děti. Zamilovanost brzy vyprchala. Starší muž na ni žárlil, a navíc jejich obě děti byly chůvou údajně otráveny. Zatímco syn nepřežil, dcerka ano. I přesto Margaretha rodinu opustila a vrátila se do Holandska. Ve svých pamětech přiznává, že se jí po dcerce stýskalo, ale manželský chomout ji příliš svazoval.

Otevřela se světu a příležitostem, které se jen hrnuly

Byla obdivuhodná a sexy. Brzy se stala slavnou a spolu s novým životem přijala i nové jméno, které jí mělo předpovědět úspěšnou budoucnost. Mata Hari, malajsky „Oko nového svítání“, neboli také Slunce. Alespoň tak se i cítila. Žhavá, žádoucí a zářivá.

„Nemyslím si, že bych byla v srdci špatná. Dělala jsem to jen z chudoby,“ napsala sestřenici svého bývalého manžela, která jí zřejmě zprostředkovala kontakt s MacLeodem.

Mata Hari pracovala pro Paříž a nechala si platit Berlínem

Neměla problém se seznámit zrovna s tím, s kým chtěla. Dokázala se nenápadně vetřít do přízně Karla Kramera, jenž ji za 20 000 franků najal do služeb německé rozvědky. To jí ovšem nebránilo stát se žhavou milenkou Vadima Maslova, kapitána prvního pluku carské ruské armády, jenž bojoval po boku francouzských jednotek. V Paříži proto přijala nabídku kapitána francouzské tajné služby Ladouxe, čímž se stala agentkou na dvě strany.

Mata Hari se veřejnosti prezentovala naprosto jinak, než byla pravda. Tvrdila, že se narodila ve svatém městě Jaffnapatamu. Otec měl být ctěný bráhman a matka bajadéra. Nechala ji ve svém vyprávění umřít při porodu, aby ji mohli adoptovat kněží. Do svých lží se stále zaplétala, až nedokázala rozeznat, co je pravda a co fikce.

13. únor 1917 se jí stal osudným

Dvojí špionství se na jejím životě podepsalo. Tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu…, až byla v pařížském hotelu zatčena. Francouzi ukořistili šifru, která prozradila její špionáž. Armáda se hroutila a generál potřeboval vojáky vzpružit. Proto Francie prohlásila Matu Hari zrádkyní, se kterou se Francie nemazlí.

Mimochodem údajně Mata Hari žádné tajné informace německé straně neprozradila. Jenže Francouzi měli obavy, že by mohla referovat o svých pletkách s francouzskými důstojníky včetně generála. Soud ji za zavřenými dveřmi odsoudil k trestu smrti. Poprava se konala 15. října 1917. Pásku přes oči odmítla. Ve tváři se jí nepohnul ani sval. Nemilosrdně ji zastřelili. Krutou nespravedlivou popravou skončila slavná historie femme fatal, ženy jménem Mata Hari, vyzvědačky století.

Zdroje: Wikipedia.org, denik.cz, ČSFD, Český rozhlas

Oblíbené