Spojte se s námi


Cestování

Zapomenuté království: Tajemné podzemní město Kappadokie v Turecku

Pohádková krajina turecké Kappadokie nadchne zaručeně každého turistu. Objevíte v ní nepoznané. Kostely, skály a příbytky vytesané do lávové vyvřeliny a dokonce celá podzemní města. Kappadokie je natolik odlišná, že si říká o to ji prozkoumat.

Publikováno

dne

Pohádková krajina turecké Kappadokie nadchne zaručeně každého turistu. Objevíte v ní nepoznané. Kostely, skály a příbytky vytesané do lávové vyvřeliny a dokonce celá podzemní města. Kappadokie je natolik odlišná, že si říká o to ji prozkoumat.

Göreme v srdci Kappadokie s malebnými městečky z vulkánu

Pozoruhodné městečko Göreme by mělo být na vašem play listu, to jednoduše nesmíte vynechat. Pohádkovou krajinu vytvořila sama příroda. Místní lidé se s ní výtečně sžili a dokázali vytvořit z přírodního bohatství neskutečný zázrak. Napomohly jim k tom vůkol se rozpínající sopečné usazeniny. Pocházejí z vulkánů nedalekých hor Erciyes Daga a Hasan Dagi.

Typickými vulkanickými usazeninami jsou jakoby věže ve tvaru komínů. Při pohledu na tyto komíny může někomu vyvstat i trochu jiná představa prchající až do erotiky. Nechme na čtenáři, jak na něho komíny působí.

Pohádkové „komíny“ mají zajímavou historii. Původní obyvatelé Kappadokie totiž bezmezně věřili, že jsou to skutečné komínky vyvěrající z ohnišť v podzemí. Kde údajně žily nadpřirozené bytosti. Kappadokie je obestřena bohatou historií. Dokonce tudy vedla i legendární Hedvábná stezka.

Oblast Göreme byla v roce 1995 vyhlášena světovým dědictvím UNESCO

Před dvěma tisíci lety vyvržená láva díky příznivému počasí a mírným srážkám zvětrává jen velmi pomalu. Předkové místních obyvatel přišli na to, že do měkké lávové „komínové“ vyvřeliny mohou snadno vytesávat příbytky. Bezpečně se tak skryli před nájezdy cizích vojsk, ale také římskou persekucí, než bylo jejich náboženství (křesťanství) uznáno.

Kappadokie byla svého času jedno z nejdůležitějších center křesťanství

Za této situace nemohly ve skalních městech chybět kláštery. Postupně časem přibyly kostely a modlitebny vyzdobené dodnes zachovalými malbami. Vše propojily táhlé chodby. Načež vznikla celá podzemní města, kde se křesťané ukrývali. Mimochodem historici vypátrali, že v případě ataků dokázalo přežít ve skalách až padesát tisíc lidí, kteří navíc podzemními tunely bezpečně přecházeli do okolních měst.  

Tehdy byla jeskynní obydlí  zásobována také vodou, jelikož stavitelé vyhloubili šachtu na odchyt dešťové vody. Také byste v útrobách skalních měst našli výrobnu vína, další studny ale i toalety a nezbytný rozvod čerstvého vzduchu. Či dokonce i pec na chleba. Předkové mysleli na vše a měli logistiku pohybu ve skalách zvládnutou na jedničku. 

Zajímavostí je, že Kappadokie znamená v překladu země krásných koní. I když tu dnes potkáte spíš ovce, traduje se, že název dali místu Chetité, kteří zde chovali krásné bělouše.

Uprostřed Kappadokie natrefíte na místní raritu, kterou je nepřehlédnutelný devadesát metrů vysoký hrad vytesaný, jak jinak, než do skály. Nalézá se ve městě Ortahisar. Další zvláštností je nejrozsáhlejší podzemní město Derinkuyu, jež leží v hloubce osmdesáti pěti metrů. Nicméně se může pochlubit dokonce i několika patry a pár exkluzivními specialitami.

V podstatě každé patro disponovalo kamenným blokem, kterým bylo možno přístup do patra zcela uzavřít. A ochránit tak obyvatele. Křesťanství i zde hrálo prim, jelikož ve druhém patře se nalézala náboženská škola hned se studovnou. Nakonec dobrou zprávou pro zvídavé turisty je, že Derinkuyu spolu s dalšími 40 skalními podzemními městy jsou otevřeny pro veřejnost.

Zdroje: invia.cz, Wikipedia.org, radynacestu.cz, Česká televize, You Tube

Oblíbené