Spojte se s námi


Lifestyle

Výběr plemena psa nemusí být hračka

Jak vybrat správné plemeno psa? Tato otázka tíží nejednoho zájemce o nového pejska. Důležité je si ujasnit, jaké máme prostředí pro pejska, kolik na něj budeme mít času a zda dokážeme obstarat všechny jeho potřeby. Každé plemeno psa má specifické rysy a vlastnosti a také specifické požadavky na péči.

Publikováno

dne

Jak vybrat správné plemeno psa? Tato otázka tíží nejednoho zájemce o nového pejska. Důležité je si ujasnit, jaké máme prostředí pro pejska, kolik na něj budeme mít času a zda dokážeme obstarat všechny jeho potřeby. Každé plemeno psa má specifické rysy a vlastnosti a také specifické požadavky na péči.

Každý jedinec v rámci plemene je individualita a je potřeba tak ke každému pejskovi přistupovat. Také je dobré si uvědomit, pro jaké účely si pejska pořizujeme, zda jde o společníka, hlídače, pejska pro sport nebo pro nějakou práci. Jak již bylo zmíněno, každé plemeno je jiné a určitá plemena jsou pro různá využití vhodnější.

A podle toho se vlastně i plemena rozdělují do deseti kategorii, tzv. FCI. Pro kategorie jsou charakteristické určité vlastnosti psů a vhodné využití pro ně. Samozřejmě to není směrodatné, je důležité, abyste vy i pejsek dělali to, co vás baví.

1. FCI skupina

Plemena ovčácká, pastevecká a honácká, jsou to velmi dobře ovladatelní psi. Byli vyšlechtění pro hlídání a shánění stád ovcí a dobytka. Dnes se využívají hlavně jako pracovní psi.

Patří sem např: Německý ovčák, Belgický ovčák, Sheltie, Welsh Corgi, Border kolie nebo Bobtail

2. FCI skupina

Pinčové, knírači, molossoidní plemena a švýcarští salašničtí psi jsou plemena využívána v myslivosti, jsou to výborní hlídači a spousta z nich je vhodná do rodiny.

Patří sem např: Hovawart, Anglický buldok, Dobrman, Bernský salašnický pes, Rotvajler, Šarpej nebo Novofudlandký pes.

3. FCI skupina

Teriéři jsou využíváni především v myslivosti, dnes jsou vyšlechtěna i jako společenská plemena. Svůj lovecký instinkt však nezapřou.

Patří sem např: Americký stafordšírský teriér, Jack Russell teriér, Yorkšírský teriér nebo Bostonský teriér.

4. FCI skupina

Jezevčíci se dělí podle velikosti na králičí, trpasličí, standardní a podle srsti na drsnosrstý, hladkosrstý a dlouhosrstý. Využití mají především v myslivosti na norování, jsou to dobří hlídači, ale ne moc vhodní k malým dětem.

5. FCI skupina

Špicové a původní, nebo také primitivní, plemena, které se využívají jako saňoví psi, lovečtí psi a psi vhodní do rodiny. Jsou pro ně charakteristické malé špičaté uši a ocas zatočený ke hřbetu.

Nejznámější zástupci jsou např: Aljašský malamut, Sibiřský husky, Akita inu, Samojed, Čau čau, Lajka západosibiřská nebo Laponský špic.

6. FCI skupina

Honiči a barváři též vyšlechtění k myslivosti, skvělí v pronásledování zvěře díky jejich vynikajícímu čichu.

Řadí se sem např: Bígl, Dalmatin, Baset, Bavorský barvář, Rhodéský ridgeback nebo Bladhound.

7. FCI skupina

Ohaři zahrnující ohaře a setry. Tito psi jsou vyšlechtěni jako pracovní k vystavování drobné zvěře. Jsou to psi dobře ovladatelní, přátelští a nejeví se u nich známky agrese. Vyžadují však hodně pohybu, hlavně pokud jsou chováni v bytě.

Patří sem např: Výmarský ohař, Maďarský ohař, Anglický nebo Irský setr.

8. FCI skupina

Slídiči, přinášeči a vodní psi byli též vyšlechtěni pro myslivost, a to na přinášení ulovené zvěře. Jsou to velmi dobře ovladatelní psi. Dnes se, hlavně zlatý a labradorský retrívr, hojně užívají jako vodící psi a i jejich kříženci jsou často vidět mezi asistenčními psi, a to především pro jejich skvělou povahu.

Dále se sem řadí např: Flat Coated retrívr, Americký a Anglický kokršpaněl.

9. FCI skupina

Společenská plemena, jak už název naznačuje, byla vyšlechtěna především z důvodu, aby dělala společnost lidem. Jsou to povětšinou menší psi, kteří se dají snadno chovat i v bytě.

Např sem patří: Čivava, Pudl, Papillon nebo Shih-tzu.

10. FCI skupina

Chrti, určitě nikoho nepřekvapí, že byli vyšlechtěni hlavně na rychlost. Jsou to štíhlí a elegantní psi vyžadující dostatek prostoru. Využívali se k lovu vysoké zvěře, kterou jako jediní psi hledali zrakem. V současnosti jsou uplatňováni v závodech. Povahově bývají nezávislí a někdy také uzavření a nepřístupní, jsou také vhodní spíše pro zkušenějšího chovatele.

Zástupcem je např: Afghánský nebo Anglický chrt nebo Irský vlkodav.

Doufám, že se Vám podaří dobře vybrat parťáka pro život a nezapomínejte, že důležité je se nevzdávat, i když to ze začátku může být složité.

Zdroje: Redakce, Psí plemena, ZooAqua, Chov zvířat

Oblíbené