Spojte se s námi


Zajímavosti

Příběh značky: Legendární Koh-i-noor působí na našem území už od roku 1848

V dnešní době se můžeme setkat s mnoha výrobci v papírenském průmyslu, jeden ale přece jen stále vyčnívá. Že vás nikdo nenapadá? Tak my vás hned přesvědčíme o pravém opaku. Na mysli totiž máme světoznámou značku Koh-i-noor, jejíž historie sahá až do 18. století. To už je tedy pěkná řádka let, co říkáte? 

Publikováno

dne

V dnešní době se můžeme setkat s mnoha výrobci v papírenském průmyslu, jeden ale přece jen stále vyčnívá. Že vás nikdo nenapadá? Tak my vás hned přesvědčíme o pravém opaku. Na mysli totiž máme světoznámou značku Koh-i-noor, jejíž historie sahá až do 18. století. To už je tedy pěkná řádka let, co říkáte? 

Na začátku všeho byl…

Za vznikem dodnes působící značky Koh-i-noor stojí Josef Hardtmuth, jenž se narodil roku 1758 v Asparn an der Zaya. Už jako malý chlapec byl v mnoha směrech velice nadaný. Nejdříve pomáhal svému otci v dílně, však asi největší zásluhu na jeho rozvoji měl jeho strýc Franz Meißl. Právě u něj se totiž Josef vyučil zedníkem a kameníkem. 

Když stavitel Meißl obdržel větší zakázky ve Vídni, přesunul tam i sídlo své firmy. A protože viděl, že Josef má opravdu talent, vzal ho s sebou jako společníka do firmy. Josef se neustále zdokonaloval, nabýval znalostí z různých oborů, a i díky tomu byl pověřován složitými úkoly. 

Jeho píle se mu vyplatila. Když totiž zemřel jeho strýc, kníže Alois I. ho jmenoval knížecím stavitelem. A tak, i když teď tady nejsme kvůli tomu, abychom se věnovali celému odkazu Josefa Hardtmutha, musíme zmínit, že právě pro rod Lichtenštejnů rakouský stavitel přestavěl třeba nám dobře známý lednický zámek

Teď už ale k tužkám Koh-i-noor

Josef Hardtmuth byl architektem, a tak je jasné, že musel používat tužky. Ty původní, protože byly vyrobené jenom z tuhy, hodně špinily ruce a lámaly se, což vzhledem k tomu, že Josef byl v kontaktu se šlechtou, nebylo, třeba při podávání rukou, úplně ideální. Proto se rozhodl, že tuhu obalí dřevem a upraví i její špičku. Docílil tak podoby tužky, jakou známe dodnes. A tento výtvor si rovněž nechal patentovat. 

Společnost, která ve svém oboru vyniká do dnešních let, tak už roku 1790 založil ve Vídni. A pokud se vám nyní honí hlavou, zda je její název odvozen od slavného diamantu, který je součástí britských korunovačních klenotů, tak je to tak. Pro zajímavost Koh-i-noor v překladu znamená Hora světla. 

Nebýt Josefových potomků, Koh-i-noor by se možná nikdy nestal značkou jakou dnes je. Právě o to, že se společnost stala jednou z největších na světě ve svém oboru, se totiž významně zasloužil Josefův syn Carl a vnuk Franz.

Přesun Koh-i-noor do Českých Budějovic

Díky rozhodnutí syna Carla byla výroba přesunuta do dnešní metropole jižních Čech, tedy do Českých Budějovic. A co k tomu následovníka Josefa Hardtmutha vedlo? Těch vlivů bylo více, ale patřila mezi ně třeba blízkost potřebných surovinových zdrojů, levná pracovní síla nebo příznivé dopravní podmínky. 

Dodnes je celá společnost KOH-I-NOOR HARDTMUTH z Českých Budějovic vedena a místní továrna zajišťuje největší objem výroby. Většinu výrobků můžeme stále označit za české, neboť k jejich výrobě dochází právě v jihočeské metropoli nebo v dalších závodech, které se nachází třeba v Městci Králové, v Milevsku či Broumově. Výjimku tvoří jen popisovače, ty se totiž vyrábí v Bulharsku.

Koh-i-noor už sice nepatří rodině Hardtmuthů, nicméně i tak zůstal rodinnou firmou, a to díky Vlastislavu Břízovi, který společnost vede se svými syny. 

Zdroj: koh-i-noor.cz, byciskala.cz, encyklopedie.c-budejovice.cz

Oblíbené