Historie
Záhada procesu stavby pyramid: Kamenné bloky se přesouvaly rafinovaným systémem, o pracovníky bylo dobře postaráno
Existuje spousta teorií, jak vznikaly pyramidy v Egyptě. Navzdory moderním technologiím a pokročilým archeologickým poznatkům jsou stále považované za nejtajemnější a nejpropracovanější stavby lidstva. Stavitelé pečlivě volili jejich umístění. Potřebovali dostatek materiálu i pracovních sil.
Existuje spousta teorií, jak vznikaly pyramidy v Egyptě. Navzdory moderním technologiím a pokročilým archeologickým poznatkům jsou stále považované za nejtajemnější a nejpropracovanější stavby lidstva. Stavitelé pečlivě volili jejich umístění. Potřebovali dostatek materiálu i pracovních sil.
Tři pyramidy v Gíze byly postaveny před zhruba 4 500 lety na zakázku tří generací faraonů. Nejstarší z nich se podle předpokladů skládá ze 2,3 milionu kamenných bloků, které váží 2,5 až 15 tun. Ze záznamů na starověkých papyrech je zřejmé, že materiál se na místo dopravoval po řece Nil a uměle vybudovaných vodních kanálech.
Vědci a inženýři stále diskutují o tom, jak mohl probíhat proces stavby. Obecně se má za to, že kamenné bloky Egypťané přesouvali do výšky po mírně nakloněných rampách mazaných vodou nebo mokrou hlínou na něčem, co připomínalo dřevěné sáně, pomocí systému s lany, kladkami a pákami. Sáně jsou vyobrazené i na egyptských kresbách. Podle většiny odborníků byla konstrukce z vnější strany, někteří ale předpokládají použití vnitřních ramp.
Egyptské pyramidy nestavěli otroci
Na kvalitě staveb záleželo. Vznikaly pod rukama dobře placených dělníků. Archeologové se původně domnívali, že mohlo jít o sezónní pracovníky, kteří se v období po sklizni mohli věnovat stavbě. Papyry ale naznačují, že mnozí z nich přicházeli do Egypta i z velké dálky. Předpokládá se, že se jednalo o velmi kvalifikovanou pracovní sílu.
Dělníci pobývali v blízkosti stavby v provizorním městečku. Po Nilu jim byly posílány i zásoby jídla. Přivážel se k nim dobytek, drůbež, zelenina i ovoce. Pravidelně dostávali také textilie. Navíc se lze domnívat, že na místě měli přístup ke kvalitní lékařské péči. Některé z nalezených ostatků ukazují perfektní zahojení zlomenin.
Orientace podle hvězdných drah
„Některé pyramidy a další význačné stavby jsou orientovány astronomicky, například podle východu a západu Měsíce, Venuše a hvězd nebo třeba podle Slunce ve dnech letního a zimního slunovratu. V rovníkových oblastech se využívaly takzvané zenitové průchody, kdy Slunce svítí v pravé poledne přímo v nadhlavníku a předměty nevrhají stín,” popsal pro deník 100+1 profesor Jaroslav Klokočník.
Zesnulý panovník se uložením do pyramidy přidával do panteonu nesmrtelných. Aby mohla duše plynule přejít na druhou stranu, důležitá byla směrová orientace. Stěny pyramid v Gíze jsou orientovány přesně severojižním, respektive západovýchodním směrem. Kvůli precizní orientaci jejich stavbě předcházely složité výpočty a tvorba nákresů, podle kterých se dokonce vytvářely zmenšené modely.
O postupu vyměřování orientace pyramid existuje také několik teorií. Východ a západ určovali stavitelé podle Slunce. Pohyb souhvězdí, které nezapadají za obzor, je podle nejrozšířenější z teorií určoval tak, že ve středu kruhu z nepálených cihel stál muž s tyčí, která měla konec rozštěpený do vidlice. Jeho spolupracovník pak skrz vidlici sledoval pohyb zmíněných souhvězdí. Na základě tohoto pozorování byli schopní určit sever.
Pyramidy v jiných částech světa
Narozdíl od Egypťanů podle několika hypotéz Mayové a Olmékové ve střední Americe používali při stavbě svých pyramid kompas. Jejich stavby nejsou orientované astronomicky, ale podle severního magnetického pólu Země. Teorii podporuje také nález kompasu z období mezi lety 1400 a 100 př. n. l. v olméckém San Lorenzu. Obsahoval precizně opracovanou magnetickou tyčinku, jež zřejmě plavala ve rtuti a ukazovala severojižním směrem.
Obdoby pyramid se nacházejí také na opačném konci světa v Číně. Hroby tamějších vládců jsou dnes někdy snadno přehlédnutelné. Jejich větší část se nachází v podzemí a jelikož bývají zarostlé, vypadají jako travnaté pahorky. Původně se ale jednalo o rozsáhlé komplexy, které napodobovaly sídla, jež panovníci obývali za jejich života. Jejich stavba podléhala principům feng-šuej. Stimulováním kosmických toků energie měly přinášet šťastný posmrtný život pro vážené zesnulé.
Zdroj: 100+1, nationalgeographic.com
-
Filmy a seriálypřed 4 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 4 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 2 týdny
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost