Cestování
Suomenlinna: Otevřené vězení a místo na piknik v jednom
Suomenlinna, v překladu finský hrad, je seskupení malých ostrůvků nedaleko finského hlavního města Helsinky. Rozkládá se na nich námořní obranná pevnost. Dnes tam několikrát denně odjíždí zástupy turistů a Finů, aby si dopřály piknik s výhledem na moře. Zatímco v nedalekých chatkách si odpykávají svůj trest vězni.
Na Suomenlinnu jezdí zhruba každou půlhodinu trajekt z přístavu u helsinského náměstí s trhy Kaupattori. Turistům je doporučováno, aby při procházení ostrovů zůstávali na modré trase, na které se nachází také nejvyhledávanější zajímavosti, a dopřáli tak trochu soukromí místním obyvatelům.
Modrá trasa návštěvníky vede kolem obchodů a restaurací. Neminou ani kostel, který je zároveň majákem a údajně nejstarší upravený park ve Finsku. Ze skalnatého pobřeží je pak možné sledovat západ slunce a plující plachetnice. Celá trasa končí u King’s Gate, bývalého hlavního vstupu do pevnosti, jež je zapsaná na listině světového kulturního dědictví UNESCO.
„Suomenlinna je populární hlavně mezi lidmi v Helsinkách, protože je snadno dostupná. Mnoho lidí nemá možnost se běžně dostat na volné moře nebo k jezerům. Na pikniky sem jezdím každý rok i já,” popsala kdysi kouzlo Suomenlinny pro národ milující blízkost vody stevardka trajektu pro Radiožurnál.
Není však vyloučené, že při objevování krás souostroví Suomenlinna turisté zabloudí mezi dřevěné domky, kde jsou ubytovaní místní vězni. Věznice na čerstvém vzduchu, jak se ji nabízí nazvat, zde funguje od roku 1971. Každý z vězňů má v domku k dispozici jednu místnost. Během dne se podílí na práci potřebné pro zachování ostrova, zejména na opravě domů a kamenných staveb.
Suomenlinna patřila několika státům
Když Petr Veliký založil Petrohrad a pevnost Kronštadt a začal si tím nárokovat vliv v Baltickém moři, začala se roku 1748 budovat Suomenlinna. V té době bylo Finsko ještě součástí švédského království a pevnosti se říkalo Sveaborg, tedy švédský hrad. Původní název se používá zároveň s tím finským dodnes.
Po obsazení Finska ruskou armádou v roce 1808 připadla Suomenlinna Rusku. Součástí Finska se stala až roku 1918, tedy rok po vyhlášení nezávislosti. Historii souostroví na Suomenlinně připomíná několik muzeí i ponorka Vessiko, která se účastnila zimní i druhé světové války.
Význam ostrovů v minulých staletích umocňuje i suchý dok – místo, kde je možné po doplutí lodě odčerpat vodu a dovolit plavidlu zůstat ukotvené na suché platformě. Zdejší suchý dok je jedním z nejstarších v Evropě. V 60. letech 18. století se tu budovaly lodě pro švédskou pobřežní flotilu.
Poté, co se stala Suomenlinna součástí Finska, byl dok využívaný na stavbu prvních finských letadel. Historie celého finské letectví se začala psát právě tady. V současné době se na suchých platformách opravují dřevěné plachetnice. A ačkoliv je přímo k nim vstup zakázán, na mapě ostrova je vyznačené místo s perfektním výhledem na dění v suchém doku.
Zdroj: suomenlinna.fi, finland.fi, radiozurnal.rozhlas.cz
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost