Spojte se s námi


Novinky

Novinky na pultech knihkupectví: Intimní rozhovory, silné příběhy a osudy, které formovaly historii

Nové knížky přináší fascinující příběhy a osobní pohledy na život významných postav. Kniha Hovory s mámou nabídne unikátní rozhovor mezi Helenou Třeštíkovou a její dcerou Hanou. Rozhovory odhalí profesní kariéru jedné z nejvýznamnějších českých dokumentaristek, ale i její osobní zážitky a vzpomínky. Monika Zgustová se v knize Jsem Milena z Prahy zaměří na život Mileny Jesenské a její boj za svobodu. Bojovníci železné opony od Jaroslava V. Mareše představí osudy lidí, kteří žili na pomezí Východu a Západu.      

Publikováno

dne

Nové knížky přináší fascinující příběhy a osobní pohledy na životy významných postav. Kniha Hovory s mámou nabídne unikátní rozhovor mezi Helenou Třeštíkovou a její dcerou Hanou. Rozhovory odhalí profesní kariéru jedné z nejvýznamnějších českých dokumentaristek, ale i její osobní zážitky a vzpomínky. Monika Zgustová se v knize Jsem Milena z Prahy zaměří na život Mileny Jesenské a její boj za svobodu. Bojovníci železné opony od Jaroslava V. Mareše představí osudy lidí, kteří žili na pomezí Východu a Západu.      

Nové knížky na poli české literatury přinesou fascinující příběhy o výjimečných ženách a jejich boji za svobodu. To není ale vše. Tyto nové tituly přinesou i intimní pohledy na životy těch, kteří formovali kulturu a historii naší země.

Hovory s mámou mezi Helenou Třeštíkovou a její dcerou Hanou nabízí velmi osobní rozhovor. V knize nalezneme odhalení tvůrčího procesu a pohled na její rodinný život i vztah s dcerou. Další nové knížky přinášejí silné příběhy žen, které se staly ikonami své doby. Monika Zgustová se v knize Jsem Milena z Prahy zaměřila na odhodlání Mileny Jesenské bojovat za rovnost a spravedlnost, mezitím Bojovníci železné opony od Jaroslava V. Mareše sledují životy lidí, kteří čelili dramatickým rozhodnutím na hranici mezi východem a západem.

Kniha Hovory s mámou

Nová kniha Hovory s mámou přináší intimní rozhovor mezi známou českou dokumentaristkou Helenou Třeštíkovou a její dcerou Hanou. Svazek je rozdělen do sedmi kapitol, které zhruba odpovídají každému desetiletí Helenina života. Čtenáři nahlédnou do jejího dětství a dospívání a na vznik některých nejvýznamnějších českých dokumentů. Třeštíková vypráví o svých prvních pokusech s časosběrnou metodou, o tvorbě slavných filmů, jako Manželské etudy, René, Marcela, Katka a další.

Rozhovor, původně vznikl jako videopodcast v Helenině pracovně a nabízel zcela otevřený pohled na její život a profesní dráhu. Hana Třeštíková je filmovou producentkou a režisérkou, která se nebojí klást otázky, na které se novináři často neodváží ptát. Kniha je cenným dokumentem o české dokumentární tvorbě, ale i o vztahu matky a dcery, který je plný respektu, lásky a porozumění.

Helena Třeštíková je považována za jednu z nejvýznamnějších českých dokumentaristek. V knize sdílí momenty, které formovaly její pohled na svět v oblasti filmu, ale i v osobním životě. Dozvídáme se o jejím dětství v období normalizace, o rodinném životě v poválečné Praze i o manželství s Michaelem Třeštíkem. Tato kniha je tak nejen cenným přírůstkem pro fanoušky její tvorby, ale i pro každého, kdo se zajímá o českou kulturu a historii.

Kniha Jsem Milena z Prahy

Monika Zgustová přináší v románu Jsem Milena z Prahy silný příběh ženy. Milena Jesenská jako blízká přítelkyní Franze Kafky a neúnavná bojovnice za rovnost a svobodu. Milena Jesenská označovaná za renomovaná překladatelka, novinářka a feministka. V románu se objevuje jako členka intelektuální elity, která se setkávala s významnými osobnostmi své doby, včetně Kafky, Musila a Werfela. Román má čtyři kapitoly Cizinka, Překladatelka, Novinářka a Trestankyně. Román vyprávěcí její bohatý a tragický životní příběh v kontextu turbulentních dějin 20. století.

V poslední kapitole knihy Monika Zgustová sleduje Milenu Jesenskou v ženském koncentračním táboře Ravensbrück, kde se potkává s Margarete Buberovou-Neumannovou. Tento vztah představuje klíčový moment v jejím životě a zároveň zdůrazňuje její odhodlání zachovat lidskost v krutých podmínkách. Milena Jesenská se jako vězenkyně chovala s důstojností a pomáhala ostatním ženám.

Autorka čerpala z autentických písemností, článků a dopisů, které se dochovaly, a i z vyprávění těch, kteří ji znali. Kniha zdůrazňuje statečnost a výjimečnost této ženy a vyjadřuje poctu všem ženám, které usilovaly o rovnost a spravedlnost v těchto dobách. Román Jsem Milena z Prahy představí životopisné dílo se silným lidským příběhem. Román čtenáře přivede k zamyšlení nad odhodláním, odvahu a životními hodnotami, jež nás mohou inspirovat i dnes.

Bojovníci železné opony

Další kniha od Jaroslava V. Mareše Bojovníci železné opony se zaměřila na příběhy jednotlivců. Autor v knize zkoumá osudy lidí, kteří zažili dramatické a nejednoznačné momenty jejich postaveni na hranici mezi východem a západem. Příběhy, které Jaroslav V. Mareš odhaluje, nejsou černobílé. Hrdinové a zloduši se prolínají a z knihy vytvořili historický dokument a zrcadlení lidskou povahu a motivaci.

Nejvíce napínavý příběh sleduje osud Štěpána Gavendy, který vzal spravedlnost do vlastních rukou a pomáhá svému příteli Tauchmannovi, kterého zadrželi na hranici. Čtenáři zjistí detaily Gavendova riskantního plánu. Od vniku do vězení, kde osvobodil Tauchmanna a další zadržené osoby, až do jejich cesty přes železnou oponu dál na západ. Příběh je příklad odvahy a složitosti tehdejších morálních rozhodnutí, která jsou běžná těchto těžkých časech.

Kniha Bojovníci železné opony není jen výčet historických faktů. Svazek je plný osobních příběhů lidí, kteří ovlivnili dnešní dobu. Jaroslav V. Mareš nás nutí těmito příběhy přemýšlet o ceně svobody a lidského odhodlání. Kniha nabízí historický pohled na studenou válku a silný emocionální zážitek pro každého čtenáře.

zdroj: EUROMEDIA GROUP, a. s., Helena a Hana Třeštíkovi, Jaroslav V. Mareš, Monika Zgustová

Oblíbené