Ekonomika
Neustálé zvyšování inflace v ČR: Ekonom Šíma tvrdí, že za nezvládnutou ekonomiku nemůže Putin, nýbrž ČNB a politici
Je to problém, který mnoho domácností nejen v České republice dostává do úzkých. Neustále stoupající inflace totiž zapřičiňuje nejen zdražování úvěrových produktů, nýbrž i stavebních materiálů a také základních surovin.
Míra inflace už v předchozím roce činila 3,8 % a byla tak nejvyšší od roku 2008, kdy nejen Českou republiku zasáhla globální ekonomická republika.
Problémem však je, že toto období nejenže stále přetrvává, ale bude zkrátka ještě hůř. Jak totiž potvrzují meziměsíční měření ČNB, inflace bude i nadále stoupat.
Právě ČNB už v minulosti odpověděla na neustále narůstající inflační tlaky zvýšením základních úrokových sazeb, a to v důsledku toho, že se ČNB snaží vrátit míru inflace někam ke 2 %. Nutno podotknout, nestálá či vysoká inflace zkrátka škodí ekonomice, deformuje daňový systém a vytváří zmatek i v ekonomickém životě každého občana.
A ačkoliv se ČNB snaží dostat inflaci zpět pod kontrolu, objektivně řečeno, příliš se jí to zatím nedaří. To svými slovy potvrzuje také ekonom Josef Šíma, jenž se v nedávném čas na toto téma rozpovídal v rozhovoru pro Seznam Zprávy.
Podle něj nemůže za inflaci Vladimir Putin nebo problémy spojené s rusko-ukrajinským konfliktem. Na základě jeho slov za vysokou inflaci mohou politici, respektive předchozí populistická vláda, a ČNB.
„Svěřit politikům kontrolu nad penězi je ohromný hazard. Vždyť je to absurdní. Podívejte, jak dnes všichni odezíráme ze rtů nového guvernéra ČNB. Každý náznak postoje, každé slovo může ohrozit naše úspory nebo naše hypotéky. Vždyť je to, jako když Severokorejci čekají, co řekne Drahý Vůdce, aby podle toho vedli své životy. Potřebujeme něco lepšího než kult centrálního bankovnictví. Peníze musí být nepolitické,“ uvedl v onom rozhovoru.
„Kvůli populistické politice minulé vlády, ale vlastně i mnohých vlád předchozích, byly dlouhodobé ekonomické trendy velmi na pováženou – rostlo zadlužení, bobtnal státní sektor, přibývalo rozličných dotací a dávek pro firmy i různé skupiny obyvatel,“ dodává.
Šíma dále doplňuje, že samozřejmě nejen on, nýbrž i mnozí další ekonomové a experti očekávali s nástupem nové vlády v čele Petrem Fialou poměrně zásadní změny. A to především co do odstranění dávek a dotací, které zavedl Andrej Babiš.
Navíc není žádným tajemstvím, že nová vláda žádnou výraznou ekonomickou reformu neprovedla. Spousta problémů také nesouvisí s válkou na Ukrajině, jak ostatně mnozí politici v minulosti argumentovali.
Fundamentálně se tedy dá hovořit o tom, že pokud se aktuálně na mnohých místech České republiky nedá rozumně bydlet, není to Putinova vina.
„To, že máme neudržitelný penzijní systém, není Putinova vina. To, že se ve školách učí jak za císaře, nesouvisí s vysokou cenou benzinu. Je prostě spousta oblastí, které je třeba odpolitizovat, umožnit v nich fungování tržní disciplíny a odpovědnosti,“ řekl Šíma upřímně.
V průběhu rozhovoru a také v jeho závěru pak Šíma dodal, dalším z řady problémů je také to, že vláda momentálně neřeší 300 miliardový schodek a i když nová vláda za svůj první rok povětšinou nestihne limitovat škody způsobené tou předchozí, je problémem, že i fiskální výhled počítá s dalším masivním zadlužováním.
„Dnes je pryč doba jen mírně inflační koruny a jen mírně nevyrovnaných veřejných financí. A nemůže za to Putin, ale čeští centrální bankéři a čeští politici. Inflace rozvrací ekonomiku, vláda místo reforem zvažuje znárodňování a profesionální populisté se už těší, až vyhrají příští volby.“
Zdroje: ČNB, Seznam Zprávy
-
Filmy a seriálypřed 2 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 3 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost