Zajímavosti
Kouzlo řeckých Vánoc v zemi oliv a mýtů
Vánoce v Řecku jsou výjimečným obdobím plným radosti, tradic a rodinné atmosféry. I když se některé zvyky liší od zvyků známých v jiných částech Evropy, Řekové slaví Vánoce s velkým nasazením. Barevná výzdoba, tradiční jídla a zvuky řeckých koled vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru.
Vánoce v Řecku jsou výjimečným obdobím plným radosti, tradic a rodinné atmosféry. I když se některé zvyky liší od zvyků známých v jiných částech Evropy, Řekové slaví Vánoce s velkým nadšením. Barevná výzdoba, tradiční jídla a zvuky řeckých koled vytvářejí nezapomenutelnou atmosféru.
Adventní období a příprava Vánoc
Advent v Řecku začíná 40 dní před Vánocemi. Mnoho Řeků se účastní speciálních liturgií a bohoslužeb v pravoslavných kostelech. Během této doby se stejně jako v jiných zemích někteří lidé zdržují konzumace masa, mléčných výrobků a dodržují půst.
Dekorace a světla
V řeckých městech, zejména v těch větších, jako jsou Atény, Soluň a Patras, jsou ulice a náměstí krásně vyzdobené vánočními ozdobami a na domech je zavěšeno mnoho světel. Na mnoha místech najdete také tradiční vánoční trhy.
Sviesti – zvyk vánočních ohňů
V některých částech Řecka, zejména na východních ostrovech, se tradičně zapalují vánoční ohně zvané „sviesti“, které symbolizují světlo Vánoc. Tyto ohně se také často využívají k rodinným setkáním a společnému zpívání koled.
Kalanda
V Řecku chodí děti během vánočních svátků od domu k domu a zpívají koledy zvané kalanda. Za zpěv jim hostitelé dávají drobné dárky nebo sladkosti. Zpěváci koled, kteří jsou často oblečeni v tradičních krojích, hrají na nástroje, jako jsou tamburíny nebo činely.
Karavaki
V některých částech Řecka, zejména v přímořských městech, se místo vánočního stromku objevuje karavaki neboli vánoční loďka ozdobená světýlky a dalšími ozdobami. Tato tradice vychází z rybářského charakteru mnoha řeckých vesnic a měst.
Jaká jídla jedí Řekové o Vánocích?
Pokud se hospodyně pustí do vaření, záleží na tom, co bude na stole v jejím domě, a v jakém regionu země se nachází. V horských oblastech se bude připravovat kůzlečí nebo vepřové maso, např. se švestkami nebo v pomerančích, ale ve většině země stejně vítězí krůta, např. plněná kaštany nebo ve formě polévky.
Na štědrovečerním stole tradičně nesmí chybět:
- „Christopsomo“ (Kristův chléb), kulatý bochník upečený speciálně pro tento den z nejkvalitnějších surovin, nahoře krásně ozdobený tvarem kříže a kreativitou hostitelky. Během jídla jej hlava rodiny rozdělí na kousky a každý kousek je postupně zasvěcen Kristu, Marii, domácnosti, statku a postupně členům rodiny.
Pokud se jedná o Vánoce, pak je povinná spousta sladkostí. Mezi nejznámější patří:
- „melomakarona“, což je křehké pečivo zalité medovým sirupem a posypané vlašskými ořechy,
- „kurabiedes“ – máslové sušenky posypané velkým množstvím moučkového cukru,
- „baklava“ – těsto filo, které je potřené ořechovou hmotou a namočené v sirupu.
Vánoční pověry
Přípravy na Vánoce nejdou podle plánu? Místo pity někdo rozsypal mouku a mléko zkyslo? V řeckých domácnostech je to znamení, že přišli nevítaní hosté – „kalikantzari“ – zlomyslní skřítci, kteří vnikají do domů komínem a znepříjemňují Řekům život na každém kroku. Podle tradice jsou kalikantzari jedinci mužského pohlaví, kteří se narodili během Vánoc a nechali se ovládnout zvířecími pudy. I když žijí denně v podzemí, sváteční vůně a ruch je vylákají na zem.
Aby se zabránilo nezvaným návštěvníkům, měl by během svátečního období vždy hořet oheň v krbu a samotný dům by měl být kropen vodou z dřevěné misky, větvičky bazalky ve tvaru znamení kříže.
Konec Vánoc v Řecku
Období Vánoc končí s příchodem Ton Foton, dnem Zjevení Páně – jinak známého jako Theophany. V Řecku se tento svátek slaví s velkou vážností, s přihlédnutím k helénskému spojení s vodou, zejména s mořem. Den začíná liturgií v kostele, která později přechází ve slavnostní procesí na břeh moře, jezera nebo řeky. Na památku Ježíšova křtu v Jordánu se žehná voda, a nakonec se do ní hází kříž.
Na břehu na jeho vylovení obvykle čekají mladí lidé, kteří se vrhají do vody, aby byli první, kdo křížek chytí a dosáhne s ním břehu. Podle tradice je ten, komu se podaří křížek chytit jako prvnímu, obdařen boží milostí na celý následující rok.
Zdroje: bloggrecos, kalimera-greece, radynacestu
-
Zajímavostipřed 2 týdny
Krimi případy: Mladá Laci Petersonová si manželského života užívala jen krátce. Právě její patrner ji poslal i s nenarozeným synem na smrt
-
Reality showpřed 2 dny
Finále Zrádců z pohledu výherkyně: Nicole stála jako tvrdé y a poslouchala nadávky Tuňáka a Sáry
-
Reality showpřed 2 dny
Vyřazené Denise z Bachelora se po Janovi nestýská a oznámila těhotenství
-
Reality showpřed 15 hodin
Yenifer Cao přiznala rozchod a problémy s poruchou příjmu potravy