Různé
Vánoce rozkvetlé tropickými svátečními rostlinami v pražské botanické zahradě
Vánoce v Botanické zahradě jsou ozdobeny tropickými rostlinami, které přinášejí nádech exotiky do adventního času. Návštěvníci si mohou vychutnat pestré květy vánoční hvězdy, hvězdníku či vánočního kaktusu, stejně jako tradiční české vánoční symboly, jako barborky či jmelí. Zahrada kromě těchto přírodních krás nabízí také umělecké výstavy a originální vánoční dárky. Pro všechny, kdo touží po nezapomenutelném vánočním zážitku, je tato zahrada ideálním místem pro zimní procházky a osvěžující kulturní inspiraci.
Vánoce v pražské Botanické zahradě jsou ozdobeny tropickými rostlinami, které přinášejí nádech exotiky do adventního času. Návštěvníci si mohou vychutnat pestré květy vánoční hvězdy, hvězdníku či vánočního kaktusu, stejně jako tradiční české vánoční symboly, jako barborky či jmelí. Zahrada kromě těchto přírodních krás nabízí také umělecké výstavy a originální vánoční dárky. Pro všechny, kdo touží po nezapomenutelném vánočním zážitku, je tato zahrada ideálním místem pro zimní procházky a osvěžující kulturní inspiraci.
Vánoce jsou příležitost obklopit se svátečními rostlinami, které každoročně přinesou do našich domovů magickou atmosféru. Botnická zahrada hl. m Prahy se letos zaměřila na tropické rostliny, které jsou nedílnou součástí vánočních svátků. S příchodem zimy botanická zahrada nabízí pohled na pestré květy a plody, ale také umožňují návštěvníkům zažít sváteční atmosféru v jedinečném prostředí tropických expozic.
„Vánoce bez rostlinných symbolů, voňavého jehličnatého stromku a krásných květin si asi ani nedokážeme představit. Rostliny, a to i ty exotické, doprovázejí Vánoce od nepaměti. Už naše babičky obcházely před Vánoci trhy, aby své domovy vyzdobily nejrůznějšími tropickými rostlinami, jako jsou vánoční hvězdy, vánoční kaktusy, ale i malé palmy a cykasy,“upozorňuje Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy
Sváteční tropické rostliny
Vánoční hvězda – Mezi nejpopulárnější sváteční rostliny patří vánoční hvězda, která je známá i svým jménem pryšec překrásný. Tato rostlina zdobí domovy po celém světě, a to nejen v červené barvě ale i v bílé, růžové či žluté. Vánoční hvězda je původem z Mexika a je hlavně symbolem krásy a naděje.
Podle legendy jí chudá dívka přinesla jako dar k narození Ježíše a od té doby je neodmyslitelnou součástí vánočních oslav. Při manipulaci s pryšcem překrásným je potřeba i opatrnosti, jelikož její latex je dráždivý, a to hlavně pro děti.
„Aztékové používali vánoční hvězdu jako zdroj červeného barviva i jako léčivou rostlinu. Spojení pryšce překrásného a Vánoc se traduje od 16. století.“ vysvětluje Klára Lorencová, kurátorka tropických užitkových rostlin v Botanické zahradě hl. m. Prahy.
Hvězdník – Další tropickou rostlinou, která nechybí během vánočního období je hvězdník, celým jménem rytířská hvězda. S velkými, výraznými květy je hvězdník symbolem elegance a bohatství. Rostlina pochází z Jižní Ameriky a stejně jako vánoční hvězda je jedovatá, tedy při její manipulaci musíte být opatrní.
Vánoční kaktus – Nesmíme zapomenout na vánoční kaktus, který se také stal symbolem Vánoc. Kaktus je původem z Brazílie a vyznačuje se velkými květy v růžových, fialových nebo bílých odstínech. Vánoční kaktus je velice známý schopností kvést v zimních měsících, a proto si získal oblíbenost jako vánoční květina. Jméno nese po Frédériku Schlumbergerovi, který je známý sběratel a pěstitel kaktusů.
České sváteční rostliny
Barborky – V českých domácnostech se již tradičně objevují barborky, které mají původ v pohanských tradicích. Tyto větvičky třešní nebo višní, které se na svátek sv. Barbory nařezávají a nechávají kvést do Štědrého dne. Barborky symbolizují příchod nového světla a slunovratu. V minulosti měly barborky i praktický význam, kde jejich listy byly používány v zimních pokrmech.
Jmelí – Součástí tradičních českých Vánoc je i jmelí, které pochází z keltských tradic. Jmelí symbolizuje štěstí a ochranu před zlými duchy má zvláštní místo v každé domácnosti. Rostlina se zavěsí na Štědrý den a zůstává v domě po celý rok. Po roce se staré jmelí obřadně spálí a nahradí novým. Tento zvyk přišel do Česka z Anglie před více než sto lety a stále přitahuje pozornost a je součástí vánočních výzdob po celé zemi.
„Je to posvátná rostlina Keltů a zvyk zavěšování jmelí k nám přišel přibližně před sto lety z Anglie. Tak jak je to v přírodě, jmelí musí viset i v příbytku a nikdy se nedává do vázy. Ztratilo by svoji magickou sílu. Jmelí se zavěšuje na Štědrý den ráno a visí v domácnosti celý rok. Poté se nahrazuje jmelím novým. Staré jmelí se nesmí vyhodit, ale obřadně spálit. Do domu přináší štěstí, zdraví a boží požehnání,“ vysvětluje Jarmila Skružná, vedoucí oddělení etnobotaniky a prezentace botaniky v Botanické zahradě hl. m. Prahy.
Botanická zahrada hl. m. Prahy
Pokud hledáte inspiraci pro vánoční výzdobu, tak Botanická zahrada hl. m. Prahy je tím pravým místem. Expozice zahrady jsou plné barevných plodů cesmín, hlohyní a dřišťálů, které v zimním období září v odstínech červené, oranžové a žluté. K tomu se přidávají květy vilínů, kaliny a jasmínu, které přinášejí do zimní krajiny příjemnou vůni a barevné akcenty.
zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy, Darina Miklovičová
-
Autapřed 2 dny
Přehnaná snaha stála život pilota F1 a způsobila jednu z nejhrůznějších nehod
-
Zajímavostipřed 3 dny
Největší katastrofy: O vánočních svátcích před 40 lety mafie zlikvidovala expres 904
-
Reality showpřed 7 dny
Finále Zrádců z pohledu výherkyně: Nicole stála jako tvrdé y a poslouchala nadávky Tuňáka a Sáry
-
Reality showpřed 1 týdnem
Vyřazené Denise z Bachelora se po Janovi nestýská a oznámila těhotenství