Spojte se s námi


Zajímavosti

Když vraždí nezletilí aneb Jak je to s dětskými vrahy u nás?

Tragická událost, k níž došlo 20. února letošního roku v Hradci Králové, odstartuje jednu z nejsledovanějších kauz poslední doby a spustí řadu diskuzí o násilné trestné činnosti nezletilých pachatelů.

Publikováno

dne

Tragická událost, k níž došlo 20. února letošního roku v Hradci Králové, odstartuje jednu z nejsledovanějších kauz poslední doby a spustí řadu diskuzí o násilné trestné činnosti nezletilých pachatelů.

Jsou dětští vrazi odrazem dnešní doby?

Ačkoliv by se takové vysvětlení nabízelo a počet násilných trestných činů způsobených nezletilými pachateli v posledních letech narůstá, pohled do historie nám jasně ukazuje, že děti vraždily už před sto a více lety. Psal se rok 1899, když 27. února šestiletá Lizze Cooková z Alabamy upálila svého dvouletého bratra poté, co úmyslně zapálila jeho oblečení. Chlapeček zemřel.

O třicet let později vraždil v Kentucky stejně starý Carl Newton Mahan. Ten zastřelil osmiletého Cecila Van Hoose. Za svůj čin byl odsouzen k patnácti letům pobytu v polepšovně. Podle dostupných zdrojů byl ovšem posléze rozsudek zrušen. Historie by nás takto zásobila více než třiceti případy vrahů mladších 13 let. A rozhodně by se nejednalo jen o kauzy z doby internetové, která se na nárůstu této trestné činnosti s velkou pravděpodobností nechvalně podepsala.

Kriminalita nezletilých narůstá

Když se zaměříme na statistiku nedávných let a zůstaneme výhradně na území České republiky, zjistíme, že v roce 2022 bylo evidováno 701 násilných trestných činů spáchaných nezletilými pachateli. Z toho bylo 7 vražd. V roce 2023 už to bylo 947 násilných trestných činů a 9 vražd. V loňském roce pak policie vyšetřovala celkem 1080 takových případů, deset z nich představovaly vraždy.

Motivy nezletilých vrahů

Podle odborníků je většina takových trestných činů tzv. osobní, tudíž obětí je osoba, která má k pachateli velmi blízko. Ve hře jsou samozřejmě také násilné činy zaměřené proti většímu počtu osob.

Svou roli samozřejmě sehraje i věk pachatele. S jinými případy se setkáváme u vrahů v dětském věku, jiná je pak charakteristika kauz mladistvých pachatelů. Ti si totiž často zvolí oběť i mimo okruh svých blízkých a může jít i o oběť náhodnou, jak tomu bylo podle dostupných zdrojů v případě dvojnásobné vraždy v Hradci Králové. Psychologové v návaznosti na tyto trestné činy často mluví o tzv. zážitkovém násilí.

V návaznosti na to můžeme vzpomenout tragickou kauzu z roku 2015, kdy dva sedmnáctiletí mladíci poblíž pardubického nádraží brutálně ubili bezdomovce. Jejich čin nesl jasné prvky mučení. Soudce pak oba poslal na 7,5 roku do vězení. Jejich odvolání bylo zamítnuto a pražský vrchní soud rozsudek potvrdil.

I u šestnáctiletého pachatele dvou nedávných vražd se mluví o tom, že se svými skutky snažil zrealizovat svoje fantazie. V tomto případě mu hrozí až deset let odnětí svobody.

Vraždy ve školách

Velmi specifické jsou tzv. útoky na školách, k nimž pachatele obvykle vede šikana či vydírání a jejich jednání iniciuje touha po pomstě. O takových případech se už dávno nedozvídáme jen ze zahraničních zpravodajství.

Když 1. března 2004 vraždil na učilišti ve Svitavách šestnáctiletý Vladimír K., šlo o první smrtelný útok na učitele v historii České republiky. Šedesátiletý učitel nepřežil osmnáct bodných ran nožem. Pachatele soud poslal do vězení na devět let.

Co se týče masových útoků, jistě si mnozí vzpomenou na tragédii, která se odehrála 11. března 2009 v německém Winnendenu. Sedmnáctiletý mladík střílel na střední škole. Zavraždil patnáct lidí, z toho devět studentů. Během střetu s policií obrátil zbraň i proti sobě.

Jak se žije nezletilým vrahům?

V kauzách vražd spáchaných nezletilými pachateli samozřejmě padají nepodmíněné tresty. Mají ovšem svoje zákonitosti:

  • Tyto případy řeší specializované soudy pro mládež uplatňující specifický přístup úměrný věku, vyspělosti a zdravotnímu stavu pachatele.
  • Podmínkou je, aby měl mladistvý obhájce.
  • S ohledem na soukromí, jež v těchto kauzách podléhá zvláštní ochraně, není možné (a to ani po pravomocném rozsudku) v médiích uvádět jméno a příjmení pachatele.
  • Vazba je v takových případech mimořádným opatřením, k němuž se soud uchyluje v situacích, kdy nelze účelu vazby dosáhnout jinak. Délka vazby by neměla přesáhnout dva měsíce. Ve velmi závažných případech pak maximálně šest měsíců.
  • Zajímavostí je pro laickou veřejnost také fenomén „relativní trestní odpovědnosti“. Ten se uplatňuje v situacích, kdy mladistvý pachatel nedosáhl rozumové a mravní vyspělosti, díky níž by byl schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání nebo toto svoje jednání ovládnout. Pak může soud shledat, že dotyčný není trestně odpovědný.

Jakmile ale padne verdikt soudu a pachatel je pravomocně odsouzen…

  • Odpykává si svůj trest odděleně od dospělých odsouzených. I ve vězení pak musí plnit povinnou školní docházku či se připravovat na budoucí povolání.
  • V našich podmínkách to znamená, že jsou tito odsouzení ve zvláštních odděleních pro mladistvé. Ta se podle dostupných zdrojů nacházejí ve věznicích v Opavě, Pardubicích, Všehrdech a Světlé nad Sázavou, posledně jmenovaná věznice je určeně pro mladistvé pachatelky.

Kauza dvojnásobného nezletilého vraha z Hradce Králové bezpochyby rozvíří diskuze o tom, zda je u nás trestná činnost páchaná dětmi či mladistvými adekvátně ošetřena. Ačkoliv statistiky jasně vypovídají o tom, že tato věková skupina nejčastěji páchá majetkovou trestnou činnost, nárůst činů násilného charakteru by mohl výhledově vést například ke snížení věkové hranice trestní odpovědnosti. Souběžně by se ovšem měla věnovat adekvátní pozornost také prevenci.

Zdroje: Seznam zprávy, Wikipedia, UHK

Oblíbené