Cestování
Podhorské malé město s válečným opevněním a významným poutním místem s klášterem. Nejen tím jsou Králíky
Králíky – nebude řeč o zvířátkách, ale o malém, skoro pohraničním městě ve východních Čechách na rozhraní Čech a Moravy. V současnosti tu žije přibližně 5000 obyvatel. Je spojováno s válečným opevněním, krásnou okolní přírodou Králicka a významným klášterem Hora Matky Boží Hedeč s kostelem coby poutní místo, ležící na nedalekém Kopečku. Centrum města i s alejí na klášter je městskou památkovou zónou UNESCO. Válečnou historii připomíná spousta srubů a bunkrů v okolí i dělostřelecká tvrz. Unikátem je i Království sov. Pojďme se tam společně vypravit.

Králíky: nebude řeč o zvířátkách, ale o malém, skoro pohraničním městě ve východních Čechách na rozhraní Čech a Moravy. V současnosti tu žije přibližně 5000 obyvatel. Je spojováno s válečným opevněním, krásnou okolní přírodou Králicka a významným klášterem Hora Matky Boží Hedeč s kostelem coby poutní místo, ležící na nedalekém Kopečku. Centrum města i s alejí na klášter je městskou památkovou zónou UNESCO. Válečnou historii připomíná spousta srubů a bunkrů v okolí i dělostřelecká tvrz. Unikátem je i Království sov. Pojďme se tam společně vypravit.
Králicko je pohraniční oblastí v nejvýchodnějším cípu Pardubického kraje. Kromě známého Králického Sněžníku není až tak hodně turisticky prozkoumaná. Přirozeným centrem je právě město Králíky. Malé podhorské město má rozhodně co nabídnout.
Historické centrum města tvoří zejména Malé náměstí a Velké náměstí s přilehlými ulicemi. Zajímavostí je například lavička Valdštejn s dřevěnou rytinou. V 16. století Králíky koupil Zdeněk z Valdštejna. To odstartovalo první vlnu rozvoj města a okolí celkově. Další vlna nastala pak v 19. století.
V centru stojí za návštěvu Městské muzeum, kde se dozvíte všemožné o historii a současnosti města a jeho okolí a též o tradičních řemeslech, z nichž mnohá již vymřela. Přímo v budově je informační centrum, kde si můžete koupit různé suvenýry, mapy, apod., prostě „íčko“. Za mě super nápad, takhle propojit muzeum a IC na jednom místě. V těsné blízkosti pak uvidíte Památník obětem internace a Východočeský památník celnictví.
Upomínky na válečnou historii na Králicku
Nejen v Králíkách, ale na celém území oblasti najdeme dodnes spoustu upomínek na pohnutou válečnou historii. Zejména okolí Králík je doslova poseté sruby a bunkry vystavěné jako systém opevnění před 2. světovou válkou. Dvě nejvýznamnější památky pak jsou Vojenské muzeum Králíky severně od města a Dělostřelecká tvrz Hůrka.
Před 2. světovou válkou tvořili Němci většinu obyvatel města, které se německy jmenovalo Grulich. Projevoval se tu silný vliv nacismu. Roku 1935 rozhodla československá vláda o vzniku opevnění, jehož nejmohutnější část byla vystavěna právě tu na Králicku. Na důmyslné opevnění hranic se v roce 1938 přijel do Králík podívat i sám Adolf Hitler. Králíky byly roku 1938 násilně anektovány Německem. Vznikal tu i koncentrační tábor, který však nacisté naštěstí nestihli dokončit. Po roce 1945 po odsunu Němců se město podařilo poměrně znovu dosídlit a tím zde nedošlo k výraznějším škodám. Přesto Králíky stále ukazují svou upomínku na válečné období. Více se (nejen) o historii dozvíte třeba ve zmíněném muzeu.
Sovy ve městě jinak, Králíky mají rovnou Království sov
Sovy se ve městech vyskytují, což si můžeme všimnout při nočních a ranních toulkách ulicemi měst. Králíky však nabízejí přímo Království sov. Unikátní chovná stanice různých druhů sov a soviček je zajímavou atrakcí kousek od Velkého náměstí. Přibližuje život sov a dravců žijících po celé Evropě. Království sov nabízí dvě prohlídkové trasy zaměřené na sovy a papoušky. Vstup po dohodě s majitelem, kontakt lze najít na mapách Seznamu.
Alejí do kopce na Kopeček k poutnímu areálu Hora Matky Boží
Téměř z centra města vede alej se 396 stromy k poutnímu místu Hora Matky Boží. Vstupem do aleje je symbolická brána, kterou začíná ulice V Aleji vedoucí přímo až do cíle. Trochu si vyšlápnete do kopce, délka aleje je přibližně 1,3 km. Podél aleje je osm barokních kaplí. Alej tvoří křížovou cestou k tomuto poutnímu místu.
Hora Matky Boží je poutní areál, který je od roku 2018 národní kulturní památkou. A zcela právem určitě. Je zde vzácný barokní klášter postavený po dokončení přilehlého kostela Nanebevzetí Panny Marie. Obojí je společně s několika kaplemi součástí poutní místa a hned vedle je několik významných vzácných stromů. Poutní místo je tak církevně-přírodním komplexem kláštera, kostela, kaplí a stromů. Hora Matky Boží patří k významným církevním památkám nejen na Králicku, ale celkově i u nás. Kostel je v širokém okolí orientačním bodem vzhledem ke své poloze.
Aby církevních památek nebylo v Králíkách dost, kousek od Velkého náměstí stojí kostel sv. Michaela Archanděla, který patří rovněž k nejvýznamnějším zdejším památkám. Konají se tu koncerty vážné hudby. Křesťanské tradice tu mají silné zázemí.
Pokud vás toto město v severovýchodním cípu okresu Ústí nad Orlicí zaujalo, určitě se tu vydejte. Poznejte jeho historii z války, bohaté církevní památky i starobylé uličky města s měšťanskými domy. Mě samotného město příjemně nadchlo, takové malé poklidné a přitom spousta zajímavostí k vidění. Region Králicka zůstává tak trochu opomenut, ale je to škoda. Králíky tu sice nepotkáte, ale můžete vyrazit do okolních hor a dobýt třeba i Králický Sněžník s legendární sochou slůněte. Tak hop do Králík!
Zdroj: Vlastní zápisky autora, weby kraliky.eu, klasterkraliky.cz, Mapy.cz
