Různé
Velikonoce, tradice a pověry

„Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný …“ i to je část, která neodmyslitelně patří k svátkům velikonočním. Spousta z nás si vzpomene na pomlázku, kraslice, sladkosti, rodinné sešlosti, jiní pro změnu na velký jarní úklid. Připomeňme si všechny dny, které patří do velikonočních svátků, čemu se kdy věnovat, případně oprašme již zapomenuté tradice.
V rámci velikonočních svátků máme možnost vidět, jak se dokonale proplétají lidové a pohanské zvyky společně s těmi křesťanskými. Pašijový týden samozřejmě vychází z připomenutí strastiplné cesty Ježíše, Jidášovy zrady, úmrtí Krista a jeho následné zmrtvýchvstání. Po lidové stránce se jedná o oslavy příchodu jara. Nicméně ta nejdůležitější část, tedy Velikonoční (červené) pondělí je již den bez jakékoliv náboženské tématiky.
Symboly velikonoc
Za základní stavební jednotky velikonoc považujeme pomlázku a vajíčka (kraslice.) Pomlázkou chlapci předávají děvčatům mladost, svěžest a pružnost vrbových proutků, kraslice jsou pro změnu symbolem plodnosti, zrození, a na oplátku děvčata chlapcům na svázaný konec pomlázky vázaly různobarevné mašle. Mimo jiné můžeme mít s velikonoci spojeno spoustu dalších věcí. Řehtačky, nahrazovaly kostelní zvony, které na Zelený čtvrtek utichly, neboť odlétaly do Říma. Pečené Jidášem symbolizují provaz, na kterém se Jidáš Iškariotský oběsil, poté co zradil Ježíše. Beránek symbolizuje čistotu, nevinnost a poslušnost.
Pašijový týden
Květnová neděle
Den, kterým začíná pašijový týden. Oslavuje Ježíšův triumfální příjezd do Jeruzaléma.
Modré pondělí
Měli byste se stranit zaměstnání, netýká se však jarního úklidu, s tím je na čase začít.
Šedivé úterý
Pokud jste dosud nezačali s úklidem je na čase. Šedivé, protože bylo zvykem v tuto dobu vymetat pavučiny a být v plném proudu s úklidem.
Popelečná středa
Jinak také sazometná nebo škaredá. Popelečná a sazometná z důvodů lidových, v tento den se čistily komíny a vymetaly saze. Škaredá s odkazem na den, kdy Jidáš zradil Ježíše.
Zelený čtvrtek
Jednalo se o den, kdy se vzdával hold zemi, půdě. Dříve sedláci mohli v tento den líbat zemi a bylo zvykem konzumovat primárně zelené plodiny.
Velký pátek
Jedná se o připomínku dne smrti a ukřižování Ježíše. Z lidových tradic se nejčastěji držel půst. Mimo jiné se tradovalo, že na Velký pátek není vhodné nic půjčovat, neboť půjčená věc by mohla být uřknuta. A taktéž není vhodné prát. Prádlo by tak bylo znečištěno Kristovou krví.
Bílá sobota
V tento den se uklízelo, bílilo. Jedná se o den, který se věnoval nemocným případně se vzpomínalo v rodinném kruhu na zemřelé.
Velikonoční Boží hod
Jedná se o den, kdy Ježíš vstal z mrtvých a oslavuje se jeho zmrtvýchvstání.
Velikonoční/červené pondělí
Tento den již nepatří k náboženské části velikonoc, jedná se o čistě lidovou tradici. Tedy den kdy chodí hoši na pomlázku vyšupat slečny aby takzvaně neuschly.
Samozřejmě tradice a zvyklosti se prolínají různě kraji a dokonce i napříč různými státy. Nakonec, každý má svou cestu jak oslavit příchod jara ve jménu velikonočních svátků.
zdroje: i60.cz, idnes.cz, novinky.cz, deník.cz
