Spojte se s námi


Ekonomika

Co dělat, když podvodník získá vaše údaje od internetového bankovnictví?

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Publikováno

dne

Podvodníci se stále snaží najít nové způsoby, jak od svých obětí vylákat přístupy do internetového bankovnictví. Tyto triky se rovněž stávají čím dál více sofistikovanějšími, a tak je dobré vědět, co dělat v případě, kdy jednomu z takových podvodů naletíte.

Hospodářská kriminalita se v dnešní době přesouvá spíše do kyberprostoru. Podvodníky se těžce dopadá, jelikož jsou na internetu zakryti anonymitou, naopak své podvody rádi dotahují k dokonalosti. Dnes už není vůbec složité na nějaký takový podvod naletět.

Podvodníci jsou také nejvíce aktivní při jakékoli krizi, ať už to byla pandemie covidu, válka na Ukrajině nebo vysoká inflace. Využívají tak zranitelnosti lidí, kterým zdánlivě nabízí východisko ze složité finanční situace.

Jedním z příkladů jsou podvodné SMS, které lákají na finanční příspěvek od Ministerstva práce a sociálních věcí. Po kliknutí na odkaz budete přesměrování na falešnou webovou stránku ministerstva, která je však od originální verze k nerozeznání. Poté už stačí pod záminkou zaslání příspěvku vyplnit údaje k bankovní identitě a podvodníci už mají přístup k vašemu účtu.

Co v takovém případě dělat? Nejdůležitější je začít jednat okamžitě. Rozhodně na nic nečekejte a nenechávejte situaci být, i kdybyste si měli všechny peníze z účtu přeposlat do jiné banky. Kontaktujte s problémem svoji banku i policii.

„Pokuste se banku kontaktovat co nejdříve. Šance na záchranu peněz se tak výrazně zvyšuje. Banky mezi sebou totiž velice úzce v této oblasti spolupracují a je šance, že by peníze ještě mohly někde na cestě zachytit,“ vysvětluje pro Seznam zprávy tiskový mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša.

Pokud již došlo ke krádeži peněz, velice se doporučuje kontaktovat také Policii ČR. Ta má kvůli obtížnosti případů často problém s dokazováním jednotlivých skutků, a tak třeba zrovna vaše nešťastná událost pomůže podvodníka zadržet. Policie rovněž při vyšetřování potřebuje znát celkovou způsobenou škodu.

Účet, případně i platební kartu, si pak bankou nechte co nejdříve zablokovat. Nemusíte mít ale strach, že byste o svůj účet nadobro přišli, banky by měly být schopny vám obnovit přístupové údaje a vydat novou platební kartu.

Počet internetových podvodů každoročně stoupá a prudce se zvyšuje s každou krizí, která zasáhne Českou republiku. Proto buďte při každé takové zprávě maximálně opatrní a na podezřelé odkazy raději neklikejte.

Zdroje: Seznam zprávy, MPSV

Oblíbené