Spojte se s námi


Technika

Meta zareaguje na zvýšené náklady propouštěním zaměstnanců

Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.

Publikováno

dne

Společnost Meta, kterou vlastní Mark Zuckerberg, nyní prožívá jedno z těžších období své existence. Celkové náklady jí vzrostly, investice se však neodrazily na zisku. Vše tak pravděpodobně odnesou samotní zaměstnanci.

Finanční zprávy nejsou pro společnost Meta příliš pozitivní. Na konci minulého roku její výdaje vzrostly o 22 procent, naopak prodeje klesly o 4 procenta. I když se společnost stále nachází ve velkém zisku, šéf Mark Zuckerberg chce na toto zjištění včas zareagovat.

Proto se také rozhodl v roce 2023 provést řadu opatření, které mají zlepšit finanční situaci společnosti. Opatření to však budou dosti nepopulární, když řadu zaměstnanců čeká propuštění.

Již dříve se Meta rozloučila s celkem jedenácti tisíci zaměstnanci, což představovalo doposud největší propuštění hromadné v historii společnosti. Nyní dle serveru Bloomberg čeká vyhazov další tisíce zaměstnanců.

Nejvíce v ohrožení by dle dostupných informací měli být členové středního managementu. Mark Zuckerberg si od jejich odchodu, kromě finanční úspory, slibuje zefektivnění a zrychlení rozhodovacího procesu ve firmě.

Zuckerberg se v tomto roce rovněž chystá zaměřit na projekty, které nejsou tak ziskové, jak si představoval, případně na projekty odsunuté na druhou kolej. Není vyloučené, že tyto projekty čeká úplný prodej.

Je zajímavé, že Meta není jedinou společností, která byla donucena k tomuto kroku. Známý je například postoj Elona Muska ve vedení Twitteru, jenž krátce po svém příchodu propustil tisíce zaměstnanců, propuštění pak čeká i Amazon.

Zde je nutné podotknout, že Muskův úsporný plán velice brzy narazil. Krátce po příchodu sice propustil několik tisíc lidí, brzy si však uvědomil, že bez nemálo těchto zaměstnanců se společnost neobejde. Proto se na ně obracel s prosbou, zda se do Twitteru nevrátí.

A co vlastně stojí za horší finanční situací Mety? Může to být obrovský boom sociální sítě TikTok. Zvýšená konkurence pochopitelně pozvolna snižuje uživatelskou základnu, což se odráží i na celkových příjmech.

Zdroje: Bloomberg, e15

Oblíbené