Různé
Letos budeme mít příležitost zase spatřit meteorický roj blízko Země
Mezi 17. červencem a 24. srpnem máme šanci sledovat úchvatný přírodní jev, známý jako každoroční meteorický roj Perseid. V noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna budeme mít možnost vidět nejvíce meteorů. Již nyní můžeme spatřit meteory na obloze a jejich počet nadále narůstá.
Mezi 17. červencem a 24. srpnem máme šanci sledovat úchvatný přírodní jev, známý jako každoroční meteorický roj Perseid. V noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna budeme mít možnost vidět nejvíce meteorů. Již nyní můžeme spatřit meteory na obloze a jejich počet nadále narůstá.
Abychom mohli pozorovat, musíme se vydat do vzdálených oblastí mimo města, aby se omezilo, rušivé světelné znečištění na minimum. Tuto radu uvedly Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě a Česká astronomická společnost ve společném tiskovém prohlášení.
Během vrcholu meteorického roje můžeme pozorovat déle než měsíc, ale největší množství meteorů spadne právě tehdy, když Země prochází nejhustší částí proudu meteoroidů, což se stává vždy kolem 12. srpna.
Název meteorického roje Perseid pochází od souhvězdí Persea. Meteory z tohoto roje se zdánlivě řítí směrem k nám z této části oblohy kvůli perspektivě. Meteoroidy roje Perseid vstupují do atmosféry rychlostí 59 km/s a začínají jiskřit ve výšce kolem 120 km nad zemským povrchem. Postupně jejich světlo slábne směrem dolů, a pokud jde o větší kusy, mohou zářit až ve výšce menší než 80 km nad zemským povrchem.
Protože souhvězdí Persea u nás není zakryto, meteory z tohoto roje jsou viditelné během celé noci. Nejlepší však bude pozorování od půlnoci do rozbřesku, kdy bude souhvězdí Persea vysoko nad obzorem. To znamená, že máme největší šanci zahlédnout nejvíce meteorů.
Víkend je podle astronomů ideální čas na sledování meteorů
První z Perseid meteorů můžeme pozorovat už od 17. července a poslední až do 24. srpna. Nicméně nejvíce meteorů spadne kolem vrcholu aktivity, která přijde v neděli 13. srpna v ranních hodinách. Protože po vrcholu aktivita rychle klesá, nejlepší šance na pozorování je v sobotu 12. a neděli 13. srpna.
Letos to vypadá skvěle pro pozorování Perseid, říkají astronomové. Měsíc na obloze bude v úzké fázi srpku a vyjde až brzy ráno. To znamená, že můžeme spatřit i ty nejslabší meteory. Ale abysme si je užili naplno, je nejlepší odejít z větších měst, kde je světelný smog, a raději se podívat z místa, kde je tmavší obloha.
Během času mezi půlnocí a čtvrtou ranní hodinou můžeme každou hodinu pozorovat kolem 80 meteorů. Z tohoto množství jich 10 až 20 může být opravdu velmi jasných. Samozřejmě to ale také závisí na tom, jak se vyvine počasí.
V druhé polovině 19. století italský astronom Giovanni Schiaparelli (1835-1910) jako první na světě odhalil, že Perseidy jsou astronomický jev. Jako první popsal spojitost meteorů s kometami a zjistil, že Perseidy vznikají díky prachovým částicím uvolněným z periodické komety 109P Swift-Tuttle.
Kometa s oběžnou dobou 134 let se naposledy přiblížila Slunci v roce 1992 a další blízký průlet kolem Slunce nás teprve čeká v roce 2126. Roje Perseid nám však pravidelně připomínají tuto kometu tím, že každý rok mezi 17. červencem a 24. srpnem Země na své dráze projde prachovým oblakem, který za touto kometou zůstal rozptýlený.
Když se prachové částice, nazývané meteoroidy, srazí s naší planetou, v atmosféře zazáří jako meteory, což bývá lidově nazýváno „padající hvězdy“. Tyto malé částice bývají obvykle menší než zrno písku a složeny z křehkého materiálu podobného tomu z komet. Během průletu atmosférou se tato hmota většinou vypaří.
Zdroj: Novinky.cz
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost