Lifestyle
Proč si naordinovat digitální detox a čím vyplnit volný čas?
První věc, kterou ráno po probuzení uděláte, je kontrola vašeho telefonu? Ještě v posteli si přečtete všechny maily, podíváte se na Facebook, zkontrolujete Instagram a zamíříte třeba i na Tik Tok a další sociální sítě? Závislost na internetu a sociálních sítích je stále rozšířenější.
První věc, kterou ráno po probuzení uděláte, je kontrola vašeho telefonu? Ještě v posteli si přečtete všechny maily, podíváte se na Facebook, zkontrolujete Instagram a zamíříte třeba i na Tik Tok a další sociální sítě? Závislost na internetu a sociálních sítích je stále rozšířenější.
To, že sociální média mohou mít negativní vliv na psychické zdraví, je všeobecně známo. I přesto je ale závislost na mobilu v populaci stále rozšířenější. Jak poznat, že jste na svém chytrém přístroji závislí? Stačí se zamyslet nad svým chováním a začít jej monitorovat.
Kolik času trávíte na mobilu?
Začněte tím, že si sednete a podíváte se na statistiky ve svém telefonu, které vám nekompromisně sdělí, kolik hodin denně na něm trávíte. Je to méně než jste si mysleli? Nebo naopak o hodně víc?
Trocha té statistiky
Věděli jste o tom, že 99% dospělé populace využívá mobilní telefon? Kdybychom se zaměřili na to, jak tráví průměrný Čech svůj čas na mobilu, došli bychom k zajímavým výsledkům. Muži tráví většinu času na telefonu hraním her či sledováním pornografického obsahu. Ženy častěji kontrolují sociální sítě a nakupují. Pokud na svém mobilním telefonu netrávíte veškerý svůj volný čas a máte řadu koníčků, nemusíte mít obavy.
Jak poznat příznaky počínající závislosti?
V případě, že je ale telefon tou první věcí, po které saháte ihned po probuzení a většinu dne jej nedáte z ruky, měli byste zpozornět. S alarmujícími čísly se totiž vytasili odborníci. Ti se shodují na tom, že závislost na digitálních technologiích hrozí téměř půl milionu Čechů. Pokud trávíte na internetu příliš mnoho času, můžete na sobě pozorovat:
- únavu
- nesoustředěnost
- roztěkanost
- bolest hlavy, očí i zad
- horší orientaci v čase i prostoru
Jak na digitální detox?
Jak si tedy naordinovat digitální detox, kvůli kterému ale nezešílíte? Jděte na to pomalu. Každý začátek je náročný, ale to nejtěžší je odhodlat se. Jakmile se skutečně rozhodnete pro změnu, máte velkou šanci na úspěch.
Zpočátku tedy začněte tím, že si budete sami ordinovat pauzu od displeje svého mobilního telefonu a notebooku. Pomoci vám s tím mohou praktické aplikace.
Pokud vás telefon neustále ruší od práce, ztište si veškeré upozornění. Nemusíte vědět o každé fotogenické snídani, kterou si dá vaše bývalá spolužačka ze střední. Dokonce ani nemusíte ihned lajkovat fotky miminka vašeho blízkého kamaráda.
Snažte se trávit více času mimo domov. Choďte mezi lidi a telefon ztlumte a nechte po celý večer v kapse. Nebraňte se ani procházkám v přírodě. Nejlepší místa jsou ta, jež jsou mimo signál. Tam vás totiž používání mobilu nebude pokoušet.
Pokud telefon využíváte k práci, komunikujete s jeho prostřednictvím se svou rodinou a přáteli, rozhodně není nutné si jej na celý víkend vypínat a zahodit do kouta. Úplně postačí, když si ztišíte upozornění a budete se snažit trávit více času v realitě. Nebojte, o nic nepřijdete.
Zdroje: Themeisle, Drogyinfo, Ceskatelevize
-
Filmy a seriálypřed 2 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 2 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost