Cestování
Krakov: Polské královské město nedaleko českých hranic, které stojí za to navštívit i na podzim
Léto se již sice blíží ke konci, to však neznamená, že s cestováním je pro letošní sezonu konec. Teploty ve střední Evropě klesají, což ale objevování nových míst vůbec nevadí a navíc se vyhnete největšímu turistickému náporu. Ideální pro podzimní zářijový výlet je pak například Krakov, kterému je přezdíváno nejkrásnější město Polska a určitě stojí za návštěvu!
Teplé počasí se již sice blíží ke konci, to však neznamená, že s cestováním je pro letošní sezonu konec. Teploty ve střední Evropě klesají, což ale objevování nových míst vůbec nebrání. Navíc se vyhnete největšímu turistickému náporu. Ideálním pro podzimní říjnový výlet je pak například Krakov, kterému je přezdíváno nejkrásnější město Polska a určitě stojí za návštěvu!
Naše prohlídka druhého největšího města Polska začala v sobotu po poledni. Prvním cílem byla pauza na oběd a překvapilo nás, kolik možností výběru máme. Kromě polské kuchyně, u které jsme nakonec skončili, můžete v Krakově narazit na gruzínskou, ukrajinskou, libanonskou či japonskou stravu. Najíst se ale můžete i v české restauraci.
Rynek Główny
Po doplnění žaludku jsme následovali na největší krakovské náměstí, v polštině Rynek Główny. Při našem příchodu však zesílil déšť, který nás donutil se alespoň na chvíli schovat u místní tržnice, zvané Sukiennice. Svoji funkci plnila hlavně po svém vystavění ve 14. století, dnes však slouží hlavně k prodeji dárkových předmětů. Za chvíli však pršet přestalo, a my jsme tak pokračovali v naší cestě.
Naším dalším cílem pak byla pevnost Barbakan. Tato gotická stavba, kterou nechal zhotovit v 15. století Jan I. Olbracht, je součástí celého městského opevnění Krakova, jenž ohraničuje celé staré město. Spolu s touto pevností jsme navštívili i část zmiňovaného obranného valu u Floriánské brány.
Dále v naší trase následovala trochu delší procházka, a to až na druhý břeh Krakova, kde se nacházelo za druhé světové války židovské ghetto, dnes zde ale najdete jen památník připomínající tuto hrůznou dobu. Při cestě ke kostelu svatého Josefa z 20. století nás pak zaujala budova tzv. Cricoteky na břehu Visly. Tato stavba dnes slouží hlavně šíření díla velmi známého polského umělce Tadeusze Kantora, který byl nejen režisérem, ale také i malířem.
Zbytek dne jsme pak strávili v krakovských uličkách a navečer jsme obdivovali krásy královského hradu Wawelu z nábřeží Visly, neboť vnitřní část této památky, uvedené na seznamu světového dědictví UNESCO, jsme měli v plánu až na další den.
Wawel
Druhý den našeho putování tedy začal v prostředí Wawelu. Zvolili jsme si dva památkové okruhy, a to prohlídku státních komnat a místností s královskou pokladnou. Oba vstupy nás stály 70 zlotých za osobu, což je v přepočtu asi 370 korun českých. Obě prohlídky vřele doporučuji k návštěvě.
Po asi největší dominantě celého bývalého královského města nás čekala už jen procházka přilehlým parkem, který také, stejně jako celé opevnění, obklopuje starou část města, a odjezd domů. Při cestě zpět jsme se pak také shodli, že na označení města Krakov nejhezčí metropolí Polska něco bude a určitě by stálo ještě někdy za navštívení.
Zdroje: Redakce, Wikipedie
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost