Lifestyle
Odvrácená strana intenzivního rodičovství. Co dělat, když už vám je neustálá fyzická blízkost dítěte nepříjemná?
V prvních letech mateřství mohou matky získat pocit, že jim jejich tělo nepatří. Začínají u neustálé potřeby kojení u novorozeňat a končí jako osobní prolézačky pro batolátka. Každý má různou toleranci vůči fyzickému doteku. Pokud už vás neustálý dotek dětských ručiček přivádí do úzkých, nabízíme postup, jak celou situaci zvládnout ku prospěchu všech zúčastněných.
V prvních letech mateřství mohou matky získat pocit, že jim jejich tělo nepatří. Začínají u neustálé potřeby kojení u novorozeňat a končí jako osobní prolézačky pro batolátka. Každý má různou toleranci vůči fyzickému doteku. Pokud už vás neustálý dotek dětských ručiček přivádí do úzkých, nabízíme postup, jak celou situaci zvládnout ku prospěchu všech zúčastněných.
Někteří lidé se velmi rádi objímají, jiným stačí pouze podání ruky nebo poklepání po rameni. Jakmile se stanete rodičem, tolerance k dotekům se nezmění. Osoby s menším zájmem o fyzický kontakt pak mohou být vystaveni smyslovému přetížení.
Ačkoli se o tomto fenoménu spíše nemluví, objevuje se stále častěji. Existuje i v opačné rovině, kdy například rodič dotek velmi vítá, ale dítě o něho nejeví zájem. Nejen matky, ale i děti mají svůj individuální přístup a potřeby.
Přirozená potřeba dětské blízkosti
„Když jsou děti malé, uvolňuje se matkám do těla oxytocin pokaždé, když jsou v jeho blízkosti. Je to pozůstatek evoluce, který měl zajistit, abychom dítě nenechávaly nikde o samotě. Jakmile se od nich vzdálíme, není nám to příjemné,“ říká Jessica Rohrová, klinická psycholožka z Houston Methodist Hospital.
Další faktor je sociální. Západní společnost v současné době klade velký důraz na tzv. intenzivní rodičovství. Matky jsou přesvědčené, že musí dětem obětovat všechno ze sebe, všechen čas, energii i své tělo. Klade se důraz na potřebu dětského kontaktu. Pokud mu tedy přístup k tělu odepřete, jste neprávem považována za špatnou mámu.
Jak se vyrovnat s neustálým fyzickým kontaktem?
Doporučují se realizovat dva kroky, které pomohou situaci zvládnout:
1. Zapojení partnera
U prvního kroku hraje velkou roli partner. Je potřeba s ním celou věc probrat, aby pochopil, co se děje a jak může pomoci. Pokud se tato situace nekomunikuje mezi partnery, může se postupně objevit nepříjemné napětí.
Druhý partner, většinou muž, se možná cítí frustrovaný, jelikož by se rád znovu s partnerkou intimně sblížil, ale ona to odmítá. Partnerovo pochopení situace může vést ke spolupráci, kdy se muž bude více věnovat dítěti a matka si pak může od fyzického kontaktu odpočinout.
Je také důležité, aby žena svému muži naslouchala, vnímala jeho potřeby a společně zkusili najít řešení, které by pro oba bylo realizovatelné.
2. Důležitost tělesné autonomie
Druhý krok spočívá v tom, že se dítě naučí, jak je důležitá tělesná autonomie. Stejně jako je někdy dítěti objímání nebo líbání nepříjemné, mělo by si uvědomit, že to rodiče mají úplně stejně.
„Maminčino tělo potřebuje prostor.“
Přijmout fakt, že i rodiče potřebují osobní prostor. Jedná se o velmi důležité a těžké zjištění. Rodič tak dítěti ukazuje, že je přijímáno a milováno, i když v jejich vztahu není přítomný neustálý fyzický kontakt,
Jessica Rohrová považuje za účinné, aby se dítěti podala žádost jednoduše. Například mu říct, že maminčino tělo potřebuje na chvíli prostor. Je to způsob, jak dát potomkovi najevo, že jde pouze o fyzický rozměr, ale neodháníme ho od sebe emocionálně.
Starostlivá matka se stará i o sebe
Důležité je také zmínit, že starostlivá matka se umí starat také o své potřeby. Jednoduše si jednou za čas vezme na pár dní volno, aby přestala být matkou na plný úvazek. Není se za co stydět! V dnešním rychlém světě na to mnoho maminek zapomíná.
Vyčerpání z intenzivní a celodenní péče o děti a domácnost způsobuje stres a špatnou náladu. Matky se pak mohou chovat impulzivně a později si vyčítat, že způsobily nepříjemnou atmosféru v rodině. Čas strávený věcmi, které vám dělají dobře, je jediný způsob, jak situaci vyřešit.
„Dělejte věci, které milujete.“
Může jít o den, celý víkend, celý týden – záleží na vašich možnostech hlídání. Zapojte babičky, tetičky, strýčky nebo kamarádky. Nemusíte hned odjíždět na rozpálené pláže, ale klidně jen strávit čas s knihou, výletem do přírody, sportem nebo návštěvou kavárny.
Prostě a jednoduše dělejte to, co vás uklidní a zrelaxuje. Budete pak snadněji zvládat všechny povinnosti kolem dětí, budete šťastnější, usměvavější a plná síly.
Zdroj: Houston Methodist Hospital, lifehacker.com, supermamy.maminka.cz, Redakce
-
Filmy a seriálypřed 4 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 4 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 2 týdny
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost