Různé
Všude je binec! Nepořádek ve mně spouští úzkost, co s tím můžu dělat?
Cítíte se někdy zahlceni pohledem na nepořádek ve vaší domácnosti? Neumyté nádobí nebo poházené oblečení vás možná někdy vytočilo do takové nepříčetnosti, že jste se pohádali s partnerem nebo dětmi. Nejste v tom sami! Je to běžná věc. Mnoho lidí uvádí, že v nich nepořádek vyvolává pocity stresu a úzkosti. Co s tím jde dělat?
Cítíte se někdy zahlceni pohledem na nepořádek ve vaší domácnosti? Neumyté nádobí nebo poházené oblečení vás možná někdy vytočilo do takové nepříčetnosti, že jste se pohádali s partnerem nebo dětmi. Nejste v tom sami! Je to běžná věc. Mnoho lidí uvádí, že v nich nepořádek vyvolává pocity stresu a úzkosti. Co s tím jde dělat?
Když jsme obklopeni rozptylujícími faktory, náš mozek se v podstatě stane bojištěm o pozornost. Soupeří o ni vše kolem. Mozku dělá uspořádanost obecně dobře a vždy ji dává přednost. Lépe v ní totiž umí číst.
Vše soupeří o naši pozornost
Jak je uvedeno na webu The Conversation, pořádek pomáhá snížit tento “bojový“ stav a výrazně snižuje mentální zátěž. Necítíme se tak přetížení. Někteří lidé mohou být v ignorování velkého množství podnětů efektivnější, ale každý má nějaký svůj práh, přes který už dojde ke kolapsu. Naše kognitivní schopnosti jsou využity na maximum jejich kapacity. Už je toho na nás prostě a jednoduše moc a cítíme se nesví.
Nepořádek neovlivňuje pouze naše kognitivní funkce, ale souvisí také s naší produktivitou, duševním zdravím, rozhodnutími, pohodou a schopností prožívat štěstí.
Jsou na tom ženy hůř?
Výzkum The Society for Personality and Social Psychology naznačuje, že škodlivé účinky nepořádku mohou být výraznější u žen než u mužů. Jedna studie provedená na 60 párech zjistila, že ženy žijící v nepořádku mají vyšší hladinu kortizolu (hormon spojený se stresem) a zvýšené příznaky deprese.
Tyto faktory zůstaly stejné, i když byly zohledněny skutečnosti jako manželská spokojenost a osobnostní rysy. Naproti tomu muže stav jejich domácího prostředí téměř neovlivnil.
Výzkumníci na základě těchto zjištění vyslovili teorii, že ženy mohou cítit větší odpovědnost za udržování čisté domácnosti. Zároveň by také společenský aspekt studie, který zahrnoval prohlídky domu, mohl u žen vyvolat větší strach z hodnocení nebo dokonce odsouzení.
Všudypřítomný chaos
Každý se v životě potýká s určitou formou nepořádku. Chaos je všudypřítomný. Někdy ale mohou výrazné problémy s nepořádkem souviset s duševními poruchami, jako je například obsedantně-kompulzivní porucha, deprese, úzkostné poruchy, poruchy pozornosti nebo nadměrné hromadění věcí.
To vyvolává zásadní otázku. Co bylo dřív? Pro někoho je nepořádek zdrojem úzkosti a trápení, pro jiného je zdrojem nepořádku právě již zmíněné špatné duševní zdraví.
Ne každý nepořádek je problém
Musíme si uvědomit, že nepořádek není jen špatný a neměli bychom se snažit o dokonalost. Skutečný dům nikdy nebude vypadat jako ten z časopisu. Ve skutečnosti mohou neuspořádané prostory vést ke zvýšení kreativity a vyvolat nové poznatky nebo podněty k růstu.
Ale pravdou je, že život v neustálém nepořádku nikdy k produktivitě nevede. Stejně jako je kontraproduktivní puntičkářský přístup k čistotě. Extrém nikdy není správný. Samotný perfekcionismus je spojen s pocitem zahlcení, úzkostí a špatným duševním zdravím.
Buďte si vždy vlastním pánem
Je důležité si uvědomit, že můžete rozhodovat o tom, na čem vám záleží a co chcete upřednostnit. Jsme si vlastním pánem. Jak jde zamezit úzkosti?
Jedním z možných přístupů je omezit vznik nepořádku. V tomto případě by se uklízení mělo stát pravidelnou činností, jež bude mít svůj řad. Připravíte si plán, jaká činnost se bude kolikrát za týden (nebo den) dělat a kdo ji bude vykonávat. Je zde i varianta, že si najmete uklízečku nebo nějakou výpomoc do domácnosti.
Tento způsob může být problematický k prosazení u ostatních členů rodiny, kteří vaši potřebu neustálého pořádku nesdílejí. Pak je potřeba dlouhá debata plná kompromisů a hledání způsobů, jak vše zařídit, aby společné bydlení bylo příjemné pro všechny zúčastněné.
Rutina, řád a dlouhodobý plán
Rutina vám pomůže ulehčit celkovou psychickou zátěž a zmírnit obavy, že by se nepořádek mohl vymknout kontrole. Obecně plánování je dobrá strategie k získání kontroly nad danou situací. Předvídatelnost a čitelnost pomáhá.
Pokud není ve vašich možnostech kompletní úklid, zaměřte se na tzv. mikroúklid. Tedy věnujte pár minut denně hlavně jednomu prostoru, kde býváte nejčastěji. Kde se například potřebujete soustředit na práci.
Někteří členové domácnosti si nemusí dostatečně uvědomovat, jak nepořádek ovlivňuje vaše psychické zdraví. Mohou to bagatelizovat, protože nesdílí stejné přesvědčení nebo to jednoduše vnímají jinak. Zaveďte na to společnou debatu. Do hlavy vám nikdo nevidí a někdy vaše pocity nemusí být vůbec rozpoznatelné.
Mějte se rád/a a pečujte o sebe
Další možnou strategií je rozvoj soucitného přístupu k sobě samému. Nepořádek neurčuje, zda jste dobrým nebo špatným člověkem. Neukazuje žádnou vaši hodnotu. Zkuste si sama se sebou vést dialog, proč je u vás nepořádek takové téma. Proč se staví do popředí mnohdy i důležitějším věcem.
Pokud by se neuspořádané prostředí stalo natolik nesnesitelným, že by vás až paralyzovalo, uvědomte o tom svého praktického lékaře, případně si vyhledejte psychologa. Jakmile nejste schopni vykonávat další běžnou činnost, je na čase se svěřit do rukou odborníka.
„Nepořádek může být víc než jen vizuální nepříjemností. Může mít hluboký dopad na duševní pohodu, produktivitu a naše rozhodnutí. Pochopení toho, proč vás nepořádek ovlivňuje, vám umožní převzít kontrolu nad svým myšlením, prostorem a celkově nad svým životem,“ uvádí klinická psycholožka Erika Penneyová pro The Conversation.
Zdroj: The Conversation, Sage Journals
-
Filmy a seriálypřed 2 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 2 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 2 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost