Rady a tipy
Máte se svým šéfem už příliš toxický vztah? Existuje 7 účinných tipů, jak tento problém řešit
Toxický pracovní vztah s nadřízeným může způsobovat stres a negativně ovlivňovat vaši práci i osobní život. Je důležité se snažit tento problém řešit co nejzdravěji a efektivně. Zde je sedm tipů, jak toxicitu na pracovišti řešit nebo ji překonat.
Toxický pracovní vztah s nadřízeným může způsobovat stres a negativně ovlivňovat vaši práci i osobní život. Je důležité se snažit tento problém řešit co nejzdravěji a efektivně. Zde je sedm tipů, jak toxicitu na pracovišti řešit nebo ji překonat.
Komunikujte…
Prvním krokem k řešení toxického vztahu se šéfem je otevřená a konstruktivní komunikace. Ta je prostě a jednoduše základem všeho. Pokuste se mluvit se svým nadřízeným o svých obavách a problémech.
Zaměřte se především na konkrétní situace a chování, které vás trápí, a snažte se vyjádřit své pocity a názory. Může to vést k lepšímu porozumění mezi vámi a vaším šéfem.
Vyhledejte podporu
Pokud se však cítíte v pracovním vztahu zneužíváni nebo dokonce šikanováni, může být užitečné vyhledat podporu od kolegů, přátel nebo přímo personálního oddělení, potažmo také u nadřízeného vašeho šéfa, je-li to možné.
A pakliže váš šéf špatně zachází i s vašimi kolegy, můžete se stát jednoduše spojenci. Na skupinu několika lidí, kteří sdílí stejné zkušenosti bude totiž nahlíženo zase o trochu jinak, než na samotného jedince.
Dokumentujte problematické situace
V takovém případě si uchovávejte záznamy o konkrétních incidentech nebo konverzacích s vaším šéfem. Může to být užitečné právě pro případ, že budete muset situaci nahlásit výše ve firmě nebo jinde. Dokumentace může také posloužit k zachycení dlouhodobého vzoru nežádoucího chování.
Hledejte interní řešení
Pokud je to možné, pokuste se společnými silami vyřešit váš problém interně, respektive uvnitř vaší organizace. Většina firem má nastaveny jasné procesy pro řešení takových konfliktů, z čehož následně vyvodí důsledky.
Zvažte změnu pracovního místa
Vůbec se toho nebojte. Pokud se situace nezlepšuje a toxický vztah se šéfem má vážné negativní důsledky na vaše zdraví a pohodu, měli byste zvážit možnost hledání nového zaměstnání. Vaše fyzické a duševní zdraví jsou totiž prioritou.
Pracujte na svém vlastním rozvoji
Kromě řešení problému s vaším šéfem je důležité pracovat na svém vlastním rozvoji a odolnosti vůči stresu. Můžete se zapojit do různých tréninků na zvládání stresu, jež mají některé větší společnosti rovněž k dispozici.
A pokud se zdá situace už příliš vypjatá, rozhodně se nebojte vyhledat profesionální psychologickou pomoc, a najít tak způsoby, jak se ochránit před negativním vlivem tohoto toxického vztahu. Není to určitě nic, za co byste se měli stydět.
Soudní kroky
Tohle už je poslední stadium, avšak nebyli byste první, ani poslední. V případě extrémního chování ze strany vašeho nadřízeného, který už jednoznačně porušuje nejen etiku společnosti, ale také samotný zákoník práce, můžete zvážit možnost podání žaloby nebo konzultovat situaci s právním zástupcem. To je ovšem krok, ke kterému by mělo docházet až ve velmi vážných případech.
Závěrem…
Každá situace je specifická, a proto je důležité zvážit všechny dostupné možnosti a konzultovat situaci s odborníky, pokud je to nutné.
Toxický pracovní vztah s nadřízeným může být náročný, ale existují způsoby, jak s ním efektivně pracovat. V první řadě byste se ovšem měli snažit chránit své vlastní zdraví a duševní pohodu.
Zdroje: Forbes, CNBC, LinkedIn
-
Filmy a seriálypřed 3 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 3 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 4 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost