Spojte se s námi


Zajímavosti

Baby Fae – holčička s opičím srdcem

V roce 1984 provedli lékaři v USA první transplantaci srdce novorozenci, dárcem byl pavián.

Publikováno

dne

Čtyřiadvacetiletá Teresa Beauclairová se krátce před porodem druhého dítěte musela vyrovnat s rozchodem. Otec dvouletého chlapce a holčičky, která se ještě ani nenarodila, rodinu opustil. Když pak 14. října 1984 přišla na svět Stephanie Fae Beauclairová, čekal novopečenou maminku další, tentokrát mnohem větší, šok.

Dcera se narodila se syndromem hypoplastického levého srdce. Jde o vrozenou vývojovou vadu, při níž není celá levá polovina srdce dostatečně vyvinuta a schopna svojí funkce. Takové postižení je neslučitelné se životem a děti přežívají jen v řádech několika dnů, v lepším případě týdnů.

„Vyberte si, kde vaše dcera zemře.“

Jen těžko si umíme představit, co Teresa prožívala. V náručí držela miminko, kterému lékaři nedávali žádné šance. Nabídli jí, že může dceru nechat v nemocnici zemřít, nebo si ji vzít s sebou domů. Zvolila druhou možnost. S vizitkou koronera v jedné a miminkem v zavinovačce v druhé ruce odjela do Barstow, kde rodina žila.

Šance na život

Pak ale přišla zpráva z Loma Linda University Medical Center. Tamní chirurg Leonard Lee Bailey zoufalé matce nabídl řešení, sice experimentální s velmi nejasným výsledkem, ale určité šance skýtalo. Byl ochotný novorozené holčičce transplantovat srdce paviána. Teresa ho nejprve považovala za šíleného vědce. Vzápětí jí ale došlo, že chirurg ochotný provést takový zákrok, je vlastně jedinou šancí pro její dítě. Každý rodič by v takové situaci podobnou příležitost využil.

Bailey přitom nemohl stavět na žádných předchozích úspěšných zákrocích tohoto typu. V roce 1977 sice byly provedeny tři transplantace zvířecího srdce člověku, ale žádný pacient nežil déle než necelé čtyři dny. V tomto směru Bailey argumentoval tím, že imunitní systém novorozence ještě není dostatečně vyvinutý a tím pádem se riziko odhojení nového orgánu jeví jako nižší.

Holčička s opičím srdcem

26. října brzy ráno už byla Baby Fae na operačním sále, po řadě přípravných úkonů lékaři snížili její tělesnou teplotu na 20 °C. Doktor Bailey pak v laboratoři vyňal srdce sedmiměsíční samici paviána. Orgán velikosti vlašského ořechu pečlivě uložil do připravené transportní nádoby a spěchal na sál k pacientce. Vyňal nefunkční srdce a nahradil ho opičím.

V řadě rozhovorů, které následně poskytl, s nadšením popisoval, že se vše skvěle dařilo. Lékaři postupně zvyšovali tělesnou teplotu miminka. V 11 hodin a 35 minut začalo nové srdce Baby Fae bít. Podle jedné z lékařek přítomných na sále, nezůstalo tenkrát jediné oko suché.

Maličká pacientka, kterou znal odborný svět jako Baby Fae, operaci přežila a její případ upoutal pozornost lékařské veřejnosti. Se zvířecím srdcem žila mnohem déle než jakýkoliv jiný pacient. Po nějaké době začal ale i její organismus jevit známky odmítnutí nového orgánu. Lékaři museli zvýšit dávky léků na potlačení imunity, což ovšem vedlo k selhání ledvin. 15. listopadu Stephanie Fae Beauclairová zemřela. Srdce paviána tlouklo v jejím těle rovných dvacet dnů.

I neúspěch může znamenat pokrok

Tato xenotransplantace (tzn. transplantace orgánu od jiného živočišného druhu) dnes patří k nejkontroverznějším zákrokům v historii medicíny. Doktor Bailey by pochopitelně viděl jako vhodnější transplantaci lidského srdce, nicméně orgány dárců v této věkové skupině byly (a jsou) velmi ojedinělé. Prodloužení života pomocí srdce zvířecího nabízelo šanci, že se časem objeví vhodný lidský orgán. Malá Stephanie bohužel takové štěstí neměla. Přesto její případ nikdy neupadl v zapomenutí.

Jen o rok později provedl doktor Bailey první úspěšnou transplantaci srdce novorozence od lidského dárce. A následovalo 375 dalších až do roku 2017, kdy odešel do důchodu. S maminkou Baby Fae zůstali v kontaktu. Teresa Beauclairová na něj vzpomíná v dobrém, v rozhovoru pro novináře uvedla: „Myslím na všechny ty děti, které během svojí kariéry zachránil.“

Zdroje: History.com, bmj.com

Oblíbené