Kultura
Barevné průvody na Haiti, přibití na kříž či thillery v televizi. I takové mohou být Velikonoce. Jak se slaví Velikonoce ve světě?
A jsou tu Velikonoce. Svátky jara se slaví po celém světě, nejenom u nás a v každé zemi k oslavám přistupují po svém. Velikonoce se vypočítávají podle svátku Pesach, což je svátek nekvašených chlebů a je spojen s oslavou Mojžíšova vyvedení židů z egyptského otroctví.
V Čechách v době Velikonoc (a Vánoc) vévodí televizním obrazovkám pohádky. Naopak v Norsku na Velikonoce všichni sledují detektivky. Norové nazývají tuto tradici jako Paaskekrim (Velikonoční zločin).
Zvyk vzešel z události v roce 1923 spojené s reklamou v novinách na nový detektivní román. Inzerce se až příliš podobala reálné zprávě o vraždě a tak řada občanů nepochopila, že jde jen o propagaci knihy.
Při návštěvě města Haux (Francie) si tehdejší vojevůdce, státník a císař Napoleon Bonaparte pochutnal na místních vejcích. Dokonce mu chutnala tak moc, že na druhý den nechal pro celou svojí armádu udělat vaječnou omeletu. Od té doby se v tomto městě na Velikonoční pondělí připravuje omeleta ze 4 500 000 vajíček.
Pokud se rozhodnete načerpat síly a „nachytat“ sluníčko u moře, dejte si pozor, aby jste „nechytli“ nějaký ten hliněný džbán nebo hrnec přímo na hlavu. Na ostrově Korfu (Řecko) se na Bílou sobotu vyhazují, aby byla zajištěna bohatá úroda v dalším roce.
Velikonoce nejsou svátkem, na který narazíte pouze v Evropě. Slaví se prostě všude po světě, i na místech, kde by jste to nečekali. Třeba na Bermudách. Tam si místní na Velký pátek užívají pojídání treskového koláče.
Pokud by jste se na ostrovy vypravili během oslav svátků jara, určitě zde uvidíte poletovat nejednoho vlastoručně vyrobeného draka. K tradici pouštění draků se váže zajímavá historie.
Britská učitelka se snažila přiblížit tamním obyvatelům křesťanskou historii spojenou s Velikonocemi a Ježíšovým zmrtvýchvstání a následné cesty Ježíše do nebe. Akt připodobnila výrobou draka, jehož konstrukce byla ve tvaru kříže.
Třeba v Americe si Velikonoce drží druhou příčku nejdražšího svátku, za který jsou lidé ochotni utratit téměř 2 miliony dolarů. První místo si drží sladkosti spojené se svátkem Halloween.
Od roku 1878 se v Bílém domě koná akce Easter Egg Roll, při které prezident USA pozve děti k hledání čokoládových vajec na zahradě. 76 % Američanů přitom sní na čokoládovém zajíci jako první jeho uši.
Zatímco v jiných zemích si oslavy můžete jak se patří užít, na takové Filipíny v době Velikonoc nejezděte. Tedy pokud se nechcete dobrovolně přibít na kříž, abyste odčinili své hříchy za poslední rok. Byť se stát i církev staví k této tradici spíše odmítavě, i tak vám v případě vykonání tohoto činu bude nabídnuto bezplatné ošetření.
Zdroj: The Journal, Do Something, EF Czech
-
Novinkypřed 2 týdny
Vémola měl střet s Mawarem Růžičkou! Vyřítil se na mě na letišti ožralý a začal mě vyzývat, prozradil Terminátor
-
Různépřed 2 týdny
KVÍZ: Co víte o nejznámějších českých kriminálních případech?
-
Reality showpřed 2 dny
Love Island má očekávaného vítěze, diváci slaví
-
Novinkypřed 1 týdnem
Chaos ve Zrádcích pokračuje: Co se událo v pátém díle a kdo šel z kola ven?