Spojte se s námi


Různé

Bezstarostné léto bez štípnutí: 4 účinné domácí recepty na přírodní repelent proti komárům

Léto je pro obrovské množství lidí tím nejoblíbenějším ročním obdobím. Bohužel však s příchodem teplých měsíců se objevuje i nepříjemný hmyz, který dokáže kazit naše letní zážitky – komáři. Mnoho komerčně dostupných repelentů obsahuje chemikálie, které nás mohou znepokojovat. Naštěstí ale existuje řešení!

Publikováno

dne

Léto je pro obrovské množství lidí tím nejoblíbenějším ročním obdobím. Bohužel však s příchodem teplých měsíců se objevuje i nepříjemný hmyz, který dokáže kazit naše letní zážitky – komáři. Mnoho komerčně dostupných repelentů obsahuje chemikálie, které nás mohou znepokojovat. Naštěstí ale existuje řešení! Pro ty, kdo preferují přírodní a šetrné metody, máme skvělou zprávu. Můžete si snadno vyrobit vlastní domácí repelent proti komárům s pomocí přírodních ingrediencí.

Repelent s citronelou

Citronela je výborným přírodním repelentem, který odhání komáry a další nepříjemný hmyz díky své specifické vůni. Ostatně přípravek s citronelou doporučuje i známý server Healthline. Pro výrobu takového repelentu budete potřebovat následující ingredience.

  • 1/4 šálku citronelového oleje
  • 1/4 šálku vody
  • 1/4 šálku lihu nebo vodky (jako emulgátor)
  • 10-15 kapek eukalyptového nebo levandulového oleje (volitelné, pro zesílení účinku)

Smíchejte citronelový olej, vodu a líh (nebo vodku) do lahvičky s rozprašovačem. Pokud chcete, přidejte i eukalyptový nebo levandulový olej pro silnější účinek a výraznější vůni. Důkladně protřepte a aplikujte na odkryté části těla.

Citrusový repelent

Citrusové plody mají obecně velmi výrazné aroma, přičemž pozitivním faktorem je, že právě tohle aroma má schopnost odhánět nejen komáry, ale celkově nepříjemný hmyz. Nutno podoktnout, s tímhle přípravkem mám osobní zkušenost a překvapilo mě, jak účinný byl.

Osobně jsem tenhle přírodní domácí přípravek použil při rekreačním hraní fotbalu, a to v době, kdy se na hřišti obyčejně vyskytuje nemalé množství komárů.

A navzdory tomu, že jsem zrovna jeden z lidí, na které hmyz útočí více než na jiné, měl jsem od nepříjemného hmyzu klid i po dvou hodinách hraní. Na výrobu budete potřebovat následující suroviny.

  • 1/2 šálku citronové šťávy
  • 1/4 šálku pomerančové šťávy
  • 1/4 šálku vody
  • 10-15 kapek citronového oleje (volitelné)

Smíchejte citronovou a pomerančovou šťávu s vodou do lahvičky s rozprašovačem. Pokud máte k dispozici esenciální olej z citronu, můžete jej do této směsi přidat také. Já to udělal a nelitoval jsem.

Ocet s bylinami

Je to jeden z klasických receptů „od babičky“. A z těch přírodních je jedním z nejúčinnějších, jelikož ocet komáry až ukázkově odpuzuje. Právě server Healthline tento přípravek doporučuje ale i po bodnutí, kdy na postižené místo nanesete jablečný ocet.

Jako domácí přírodní repelent ale přece jen není využívaný tolik, jako například výše zmíněný citrusový přípravek. A to jednoduše kvůli silnému pachu octu, který mnohdy nepřebije vůbec nic. Je ale fakt, že když tuto směs necháte odležet, vůně bylin by se do octu měla dostatečně uvolnit, jak už ostatně píšu níže. Pro výrobu budete potřebovat:

  • 1 šálek octa
  • Směs sušených bylin (může to být levandule, rozmarýn, máta nebo eukalyptus)
  • Prázdnou lahvičku s rozprašovačem

Naplňte lahvičku octem a přidejte směs sušených bylin. Zavřete a nechte směs odležet několik dní, aby se vůně bylin dostatečně uvolnila do octu. Poté můžete směs použít jako repelent a aplikovat na kůži.

Repelent s esenciálními oleji

Rovněž některé esenciální oleje mají vlastnost odhánět nepříjemný hmyz, především tedy komáry. Tento přírodní repelent doporučuje server Biome.com, na jehož výrobu budete potřebovat tyto ingredience.

  • 1/4 šálku olivového oleje nebo mandlového oleje
  • 10-15 kapek eukalyptového oleje
  • 10-15 kapek levandulového oleje
  • 10-15 kapek citronelového oleje

Smíchejte esenciální oleje s olivovým nebo mandlovým olejem a uložte do lahvičky. Tuto směs můžete opět buď aplikovat na kůži nebo ji lze použít jako vůni do difuzéru.

Pamatujte ale, že přírodní repelenty mohou být méně trvanlivé než komerční produkty a je potřebovat je aplikovat v pravidelnějším rytmu, zejména pokud vykonáváte aktivity, při kterých se potíte.

Nebo samozřejmě při kontaktu s vodou na kůži tak dlouho jako komerční přípravky nevydrží. Navíc, pokud máte citlivou kůži, vyzkoušejte raději vyrobený repelent na nějakém malém místě na kůži, než jej aplikujete na zbytek těla.

Zdroje: Healthline, Biome.com, vlastní zkušenosti autora

Oblíbené