Cestování
Blog: Aloha! Havaj si oblíbí zejména nadšenci surfování a bezstarostného způsobu života
Říká se, že je to nejdražší stát v USA. V hovorově se Havaj spojuje s exotickým rájem – ostrovy věčného počasí a radosti. Jsou spojovány s tancem, chrámy, nápoji popíjenými na pláži u průzračné vody.
Říká se, že je to nejdražší stát v USA. Havaj se běžně spojuje s exotickým rájem, s ostrovy věčného počasí a radosti. Toto místo je rovněž spojováno s tancem, chrámy a nápoji popíjenými na pláži u průzračné vody.
Historie a kultura ostrova
Havaj je jediným státem Spojených států, který leží výhradně na ostrovech. Ze všech stran ho obklopuje Tichý oceán. Jedná se o oblast sopečného původu, která se vlivem tektonických pohybů vynořila z moře. Souostroví tvoří celkem 137 ostrovů a 7 z nich je obydlených. Celý povrch ostrovů pokrývají hory a nachází se zde také mnoho činných sopek.
Havajské podnebí a geologická poloha jsou domovem mnoha endemických druhů rostlin a živočichů, včetně těch, kterým hrozí vyhynutí. Panuje zde horké klima. Období sucha trvá od května do října, zatímco období dešťů začíná v listopadu a trvá až do dubna.
Historie osídlení Havaje začala pravděpodobně kolem roku 300 našeho letopočtu. Po mnoho set let sem Evropané nedorazili a souostroví bylo izolováno od zbytku světa. Žili zde polynéští osadníci, kteří přišli z jiných ostrovů.
V průběhu let od starověku se počet obyvatel Havaje zvyšoval. Prvním evropským objevitelem Havaje byl Brit James Cook. Tato událost odstartovala cesty Britů na ostrovy. Od konce 18. století do konce 19. století byla Havaj královstvím, poté se stala republikou. Od roku 1959 je Havaj jedním ze států USA. Začlenění proběhlo na základě referenda.
Hlavní město – Honolulu
Honolulu, hlavní město Havaje, se nachází na ostrově Oʻahu a je největším z havajských měst. Bylo založeno již v době Havajského království v roce 1816, dnes je námořním přístavem a významným centrem cestovního ruchu. Přijíždějí sem cestovatelé z celého světa. Nachází se zde řada atrakcí, včetně pláže Waikīkī obklopené luxusními hotely a butiky známých prestižních značek.
Ráj surfařů
Havaj je nesporným rájem a cílem všech, kteří milují surfování. Zde můžete úspěšně začít své dobrodružství s tímto adrenalinovým sportem. Windsurfing, který lze úspěšně provozovat díky vysokým vlnám v Pacifiku, je zde téměř národním sportem.
Ti, kteří netouží po stejném vzrušení nebo se na něj necítí, mohou vyzkoušet šnorchlování s delfíny nebo stand-up paddle boarding – neobvyklý havajský sport, který spočívá v odstrkování pádlem a vznášení se na prkně v klidné vodě.
Sopka Monea Kea
Jako sopečné ostrovy nabízí Havaj také mnoho vrcholů, na které mohou turisté vystoupit. Monea Kea je nejvyšší sopkou souostroví, která leží na Havajské vysočině. Zároveň je také jedním z nejvyšších sopečných vrcholů na světě. Na jejím vrcholu se nachází astronomická observatoř.
Diamond Head
Diamond Head je jednou z nejoblíbenějších havajských sopek. Leží na ostrově Oʻahu, v těsné blízkosti Honolulu. Tuto túru stojí za to podniknout především kvůli neuvěřitelnému výhledu z vrcholu sopky. ten zahrnuje panorama celého města s pláží Waikīkī v popředí.
Pearl Harbour
Milovníci historie z celého světa se sjíždějí také na vojenskou základnu Pearl Harbor, která se nachází kousek od hlavního města souostroví. Právě zde došlo k japonskému vojenskému útoku, v jehož důsledku se doposud neutrální Spojené státy zapojily do druhé světové války. Pearl Harbor je pláž a námořní základna. Na jeho návštěvu se vyplatí vyhradit si alespoň pár hodin a vstupenky si rezervovat s dostatečným předstihem. Pearl Harbor je jedním z nejnavštěvovanějších míst na Havaji.
Zajímavá fakta o Havaji
Havaj je ostrov plný barev a rozmanitosti. Navzdory běžnému stereotypu nejsou všechny barvy jasné a veselé. Pro mnoho místních obyvatel je bohužel problémem bezdomovectví. Navzdory zdání se také ne všichni z nich dají označit za „Havajce“. Toto označení si v místní kultuře zaslouží pouze potomci původních obyvatel ostrova.
Za zmínku stojí také tradiční havajský pozdrav „Aloha“, který návštěvníci ochotně používají. „Aloha“ není ani tak „dobrý den“, jako spíše projev havajského přístupu k životu – bez násilí, rozdělování a předsudků. Havajané se snaží o mírové soužití navzdory etnickým rozdílům. Právě filozofie „Aloha“ je vyjádřením tohoto světonázoru.
Zdroje: NationalGeographic, Redakce, Britannica
-
Filmy a seriálypřed 4 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 4 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 2 týdny
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost