Spojte se s námi


Zajímavosti

Brutální vražda novinářky Kim Wall: O život ji připravil sadistický dánský konstruktér a vynálezce

Dánský případ století, jak je tato kauza označována, je smutným příběhem cílevědomé a talentované mladé novinářky, kterou její touha po rozhovoru se slavným dánským vynálezcem stála život. Neměla nejmenší tušení, co se skrývá pod slupkou charismatického vizionáře a to se jí stalo osudným.

Publikováno

dne

Dánský případ století, jak je tato kauza označována, je smutným příběhem cílevědomé a talentované mladé novinářky, kterou její touha po rozhovoru se slavným dánským vynálezcem stála život. Neměla nejmenší tušení, co se skrývá pod slupkou charismatického vizionáře a to se jí stalo osudným.

Kim byla mladá třicetiletá novinářka na volné noze, velmi zapálená do své práce. Kvůli článkům a reportážím byla zvyklá navštěvovat neobvyklá, až nebezpečná místa, mezi něž lze určitě řadit Severní Koreu, případně Marshallovy ostrovy či Kubu a Ugandu.

I přes svůj poměrně nízký věk měla za sebou řadu úspěchů a ocenění, kdy své práce publikovala v The Guardian, New York Times či Harper’s Magazine. Byla také tiskovou spolupracovnicí Nadace OSN a v roce 2016 získala ocenění Hanzela Mietha za nejlepší digitální reportáž o změně klimatu a jaderných testech na Marshallových ostrovech.

Osudného desátého srpna 2017 plánovala Kim se svým dlouholetým partnerem, dánským konstruktérem Ole Stobbem, uspořádat rozlučkový večírek se svými přáteli. Oba se totiž chystali započít novou profesní kariéru v čínském Pekingu, kam se měli v plánu šestnáctého srpna přestěhovat z New Yorku, kde společně žili.

Krátce před stěhováním se ještě vrátili do rodné Skandinávie, konkrétně do Kodaně, aby se rozloučili se svými přáteli na již zmiňovaném večírku. Mimoto se Kim zajímala také o místní staré přístavní dílny, v nichž známý dánský vynálezce Peter Madsen spolu se svým týmem podomácku sestavil ponorku UC3 Nautilus. Proto ho již na začátku roku kontaktovala s prosbou o interview k článku pro magazín Wired. Peter žádost o rozhovor odmítnul.

Znovu se jí však ozval právě 10. srpna s nabídkou společné zkušební plavby, při které jí požadovaný rozhovor poskytne. Kim souhlasila s tím, že se k němu na ponorku na dvě hodiny připojí a ještě ten večer se kolem sedmé hodiny nalodila na Nautilus. Přibližně o hodinu a půl později poslala SMS svému příteli: “Ještě stále žiju, ale už jdeme dolů! Miluju tě!!!!!! Vzal s sebou kávu a sušenky.” To bylo naposledy, kdy se mu Kim ozvala. Ponorka se totiž do přístavu, navzdory původnímu plánu, nevrátila.

Kdo je Peter Madsen

Peter Madsen se narodil v roce 1971 a od svých šesti let po rozvodu rodičů vyrůstal jen s otcem a dalšími třemi bratry. Peter později svého otce označil jako autoritářského a despotického ničemu, i přesto, že o něj poslední roky jeho života pečoval. Jeho otec pomáhal nacistům, když jako tesař stavěl pro německé okupanty v Dánsku kasárna a bunkry. Jedna věc je však s Peterem spojovala – byla to společná společná záliba v raketách a ve válkách.

Po smrti svého otce začal studovat inženýrství. To už měl za sebou tři pokusy o vypuštění vlastní raketky – dva sice neúspěšné, ale napotřetí se raketka vznesla do výšky přibližně sto metrů. Vzhledem k tomu, že sebevědomí a domýšlivosti měl už tehdy více, než je zdrávo, studia zanechal ve chvíli, kdy naznal, že se dověděl dost na to, aby mohl konstruovat vesmírné rakety a ponorky.

Co mu nakonec vyneslo statut dánské celebrity a člověka s velkým podnikatelským potenciálem, byly za prvé jeho kontakty, jelikož během studií odhodlaně oslovoval různé inženýry, a také jeho první projekty. Za druhé to však byl i nepopiratelný talent, neskutečné odhodlání a v neposlední řadě znalosti, které v průběhu let získal. A i přesto, že se od něj mnoho lidí, kteří ho znali osobně, začalo distancovat, protože se podle nich stával “stále megalomanštějším”, zůstával široce obdivován pro svoji podomácku vyrobenou ponorku UC3 Nautilus – 18metrové plavidlo, postavené s malým týmem dobrovolníků za relativně nízké náklady, převážně z darovaného železa a dalších dílů.

Po skvělém úspěchu s Nautilem se Madsen zaměřil na ještě větší projekt. Chtěl zkonstruovat raketu, postavit ji od základů a vyslat do vesmíru. To se mu podařilo v roce 2011, tři roky poté, co spolu s bývalým konstruktérem NASA Kristianem von Bengtsonem společně založili firmu Copenhagen Suborbitals. Již v roce 2014 se však rozcházejí, kdy Madsen sebekriticky přiznal, že na vině je jeho složitá povaha. 

Peter si poté otevřel vlastní dílnu s názvem Rocket Madsen Space Lab. Zajímavostí je, že se nacházela přímo naproti Copenhagen Suborbitals. Jeho kolegové si začali všímat, že ho velká sláva a peníze začínají více a více měnit, nebo spíš možná odhalili jeho pravou povahu, kterou do té doby víceméně umně skrýval. Vyprávěli o divokých večírcích, které pořádal, na nichž bylo plno robotů a kde lidé pobíhali nazí a nechyběly ani striptérky. 

Sám Madsen, ačkoliv měl stálou družku, se veřejně chlubil tím, že mají otevřený vztah a může se tak účastnit swingers akcí a skupinového sexu. Před ostatními se netajil ani tím, že je promiskuitní a sám sebe označoval za sadistu. I přes to všechno by bylo možné označit Petera Madsena za excentrického člověka s brilantním mozkem a svými více či méně zvrhlými (stále však přijatelnými) choutkami. Tento obraz člověka se však v roce 2017 zhroutil jak domeček z karet.

Kam zmizela Kim?

Když se Kim nevrátila v noci 10. srpna domů, obrátil se její přítel o půl třetí ráno na policii. Ta začala plavidlo hned hledat, ale vzhledem k tomu, že Nautilus nebyl vybaven satelitním sledováním, zahlédl jej až druhý den dopoledne záchranný vrtulník. Patnáct minut poté se však ponorka potopila. Záchranářům se podařilo z vody zachránit Petera Madsena, avšak po Kim nebylo ani stopy. 

Sám Madsen novinářům vypověděl, že novinářku vysadil předešlý večer kolem desáté na stejném místě, na kterém se předtím setkali. Dopolední nehodu a potopení ponorky dle něj zapříčinil problém s vyrovnávací nádrží a on samotnému potopení nedokázal zabránit. Policie s pomocí kamerových záznamů ověřila jeho výpověď a zjistila, že na uvedeném místě v daném časovém úseku k žádnému vysazení nedošlo.

Den nato Madsen svou výpověď změnil a tvrdil, že Kim bohužel přišla nešťastnou náhodou o život. A to ve chvíli, kdy po ukončení rozhovoru Peter vystoupil jako první z ponorky, přidržoval Kim poklop, aby mohla vylézt za ním. V tu chvíli však ztratil kvůli přicházející vlně rovnováhu a poklop proti své vůli upustil přímo na Kiminu hlavu, čímž jí způsobil frakturu lebky a zabil ji. Podle svých slov zpanikařil a jelikož nebyla žádná šance, jak novinářku zachránit, pohřbil ji v nastalé panice do moře. Po této výpovědi byl Peter obviněn z neúmyslného zabití a vzat do vazby.

Hrůzné nálezy

Hned následujícího dne došlo k posunu v případu a to díky tomu, že se policii podařilo z hloubky deseti metrů ponorku vyzdvihnout. Po prvotním ohledání se ukázalo, že tělo novinářky se v ní nenachází. O den později vyšetřovatelé prohlásili, že existují důkazy o úmyslném potopení Nautilu a také, že v ponorce byly nalezeny stopy krve.

Dosud největší zvrat však přišel 21. srpna 2017, kdy bylo náhodným cyklistou na břehu moře blízko Kodaně objeveno torzo těla bez hlavy a končetin, zajištěné železnou trubkou tak, aby kleslo ke dnu. Krev z torza spolu s krví nalezenou v ponorce se shodovala s DNA odebranou ze zubního kartáčku a kartáče na vlasy Kim Wall. Samotné torzo těla vykazovalo mnohočetná bodná poranění, nejvíce v oblasti genitálií. U dvou z nich se podařilo určit, že byly způsobeny těsně před nebo vzápětí po okamžiku smrti. Sám Madsen popíral, že by tělo rozřezal, zároveň však nedokázal vysvětlit, jak je možné, že moře vyplavilo torzo bez končetin. 

V případě došlo k dalšímu posunu až 6. října 2017, kdy se švédským kynologům, specializujících se se svými psy na vyhledávání mrtvol ve vodě, podařilo asi 1 kilometr od místa nalezení torza těla vypátrat nohy, hlavu a oblečení patřící novinářce. Pitva potvrdila, že na hlavě nebyly žádné fraktury či stopy po úderu tupým předmětem. V tu chvíli vzala za své Madsonova verze o nešťastné smrti zaviněné těžkým poklopem.

Domýšlivý sedmilhář

Reakce obviněného na sebe nenechala dlouho čekat. Přišel s další verzí, tentokrát prý už skutečně toho, co se osudnou noc stalo. Tvrdil, že se Kim nadýchala jedovatých výfukových plynů, když byla dole v ponorce, zatímco Peter odpočíval nahoře na věži. Prý se zaklapl poklop ponorky, čímž se vytvořilo vakuum a to mu nedovolilo poklop nadzvednout. Když se mu to konečně podařilo, našel dole v ponorce Kim již mrtvou a jelikož nedokázal její mrtvolu vyzdvihnout na věž, rozhodl se později v noci tělo rozřezat na kusy a pohřbít do moře. Toto tvrzení však vyvrátila odbornice na ponorky tvrzením, že by trvalo velmi dlouho, než by se podtlak vyrovnal a poklop šel otevřít. O Madsenovi prohlásila, že lže, jako když tiskne.

Tomu při vyšetřování nepomohlo ani to, co policie objevila v jeho počítači. Jednalo se o několik snuff videí s mučením a vraždami žen, z nichž jedno sledoval pouhých 18 hodin předtím, než vyplul s Kim na moře. Video bylo policií označeno za autentické. Několik hodin před vyplutím také vyhledával na internetu výrazy jako “poprava”, “stětí” a “mučení”. Na základě těchto zjištění došla policie k závěru, že si Madsen vše dopředu naplánoval, což potvrdila i skutečnost, že si s sebou ten den vzal do ponorky pilu, nůž a kovové trubky. Jelikož našli zbytky spermatu v jeho slipech, dospěli k závěru, že se jednalo o sexuální motiv. 

Problém byl však v tom, že ačkoliv policie disponovala velkým množstvím důkazů proti Peteru Madsenovi, patolog nebyl schopen s jistotou určit příčinu smrti. Uvedl, že příčinou úmrtí bylo buď udušení nebo podřezání hrdla. A to byl problém, protože k usvědčení Madsena potřebovali vyšetřovatelé znát přesnou příčinu.

Klec spadla

Tady naštěstí zafungoval onen pověstný “kriminalistický čuch”. Vyšetřovatelé si všimli určitých nesrovnalostí. Konkrétně šlo o to, že Madsen ve své poslední výpovědní verzi řekl, že tělo rozřezal až v noci poté, co se jej několikrát pokusil vyzvednout na věž. Zpráva z patologie však hovořila o tom, že dvě bodné rány v trupu žena utrpěla buďto před okamžikem smrti nebo maximálně hodinu po ní. Což se časově neslučovalo s tím, co Peter Madsen vypověděl. A to byl konečně důkaz, který jej v konečném důsledku srazil na kolena.

Dne 16. ledna 2018 byl obviněn z vraždy, nedůstojného zacházení s mrtvolou a sexuálního napadení. Madsenův proces začal 8. března stejného roku u kodaňského soudu. A konečně 25. dubna 2018 byl za všechna tři obvinění odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. U soudu se totiž podařilo prokázat, že Madsen na palubě ponorky Kim Wallovou svázal, mučil, sexuálně zneužil, zavraždil a mrtvé tělo poté rozřezal a vhodil do moře, přičemž svůj čin dopředu chladnokrevně naplánoval. Madsen se proti rozsudku odvolal, Vrchní soud východního Dánska jej však 26. září potvrdil.

Zločinci odsouzení v Dánsku na doživotí stráví ve vězení v průměru 16 let. Což zní docela děsivě v souvislosti s tím, čeho se Madsen vědomě dopustil. V jeho případě však prokuratura na základě dánského trestního zákoníku požádala, aby byl ve vězení držen tak dlouho, dokud bude považován za nebezpečného. Podle psychiatrického posudku je Madsen narcistní psychopat s vážnou sexuální poruchou. 

Sňatek za mřížemi i útěk z vězení

V srpnu 2018 skončil Madsen v nemocnici poté, co byl ve vězení napaden osmnáctiletým spoluvězněm.

19. prosince 2019 zveřejnila na svém facebookovém účtu ruská aktivistka v exilu Jenny Curpen, že se provdala za Petera Madsena. Jenny je ruská umělkyně, která dříve pracovala jako novinářka. Pracovala pro ruský opoziční zpravodajský web, který byl úřady zakázán. Byla nucena uprchnout do Finska, kde jí byl udělen politický azyl. O svém manželovi, usvědčeném vrahovi, prostřednictvím Facebooku prohlásila: “To, že ho znám doopravdy, mi dává výhradní právo říct, že mám to štěstí, že jsem s nejkrásnějším, nejchytřejším, nejtalentovanějším, nejoddanějším a nejempatičtějším člověkem a mužem vůbec.” Přes všechna tato slova se na začátku roku 2022 s Peterem rozvedla.

V říjnu roku 2020 se odsouzenému podařilo z vězení uprchnout a to za pomoci atrapy zbraně. Ta byla natolik věrohodná, že ji ostraha považovala za skutečnou zbraň. Madsen si jednoho z dozorců vzal jako rukojmí a donutil tak ostrahu, aby mu otevřela bránu, kterou se dostal na svobodu. Tu si však užil pouhých pět minut, během nichž přepadl bílou dodávku, jejíhož řidiče nutil, ať okamžitě nastartuje a rychle odjede. Zásahová jednotka ovšem dodávku rychle obklíčila, uprchlíka vytáhli ven a zatkli. Za tuto dobrodružnou akci ho soud odměnil dalšími 21 měsíci ve vězení.

Na podzim stejného roku se Madsen poprvé otevřeně přiznal k vraždě Kim Wallové. Učinil tak během telefonického hovoru s novinářem společnosti Discovery při přípravě dokumentárního seriálu. Při telefonátu údajně řekl: “Je to moje vina, že zemřela. A je to moje vina, protože jsem spáchal ten zločin. Je to všechno moje vina.” Rovněž uvedl, že si z osudné plavby pamatuje “každou milisekundu”.

Případ: Ponorka

O vraždě novinářky vznikl kriminální seriál, na němž úzce spolupracoval Jens Møller, vedoucí kodaňského oddělení vražd i celého případu, a Ingrid a Joachim Wallovi, rodiče zavražděné. Většinu potápěčů v seriálu hrají skuteční potápěči, kteří pracovali na pátrání po Kim Wallové. Objeví se v něm i psi, kteří byli použiti při skutečném hledání. Samotný seriál pojednává především o titěrné až mravenčí práci vyšetřovatelů, o tom, jak extrémně složité bylo tento případ vyřešit a získat potřebné důkazy k usvědčení pachatele. Jen pro zajímavost – seriál má i určitou etickou rovinu, protože nikdy neukáže tvář vraha a nepadne ani jeho jméno. Pachatel tu tedy nedostane ani vteřinu prostoru a je tvůrci záměrně zcela ignorován.

Uznání

V neposlední řadě je třeba obrovského uznání dánské policii. Ta odvedla mimořádně skvělou práci, která vedla k usvědčení vraha. Klíčová byla jejich spolupráce s švédskými kynology, kteří měli k dispozici speciálně vycvičené psy pro vyhledávání mrtvých těl pod vodou. Tito psi jsou jedineční v tom, že mají schopnost zachytit pachové stopy i pod hladinou moře. Pracují na základě drobných částic rozložených tělesných tkání, které se dostávají na povrch vody a mohou být zachyceny psem z člunu na hladině. V případě pátrání po pozůstatcích Kim Wall hrály však velkou roli i spodní proudy, které vyšetřovatelům ztěžovaly už tak obtížné hledání, jelikož se díky nim ostatky označené psy stejně nácházely na jiném místě, kam byly proudy odneseny. 

Bylo taktéž zapotřebí obrovského úsilí, odhodlání i profesionality k vyvrácení jednotlivých verzí Petera Madsena a k doplnění důkazů. Policie vykonávala trpělivou a pečlivou práci při sběru forenzních stop a detailní rekonstrukci Madsenova jednání. Jen díky precizní vyšetřovací práci se podařilo tento složitý případ zdárně vyřešit a rodina Kim Wall i široká veřejnost se tak mohla dozvědět, k čemu v ponorce skutečně došlo a co Peter Madsen osudné noci spáchal.

Zdroje: Prima ZOOM, Respekt, Allthatsinteresting, Oxygen, EN Wikipedia

Oblíbené