Spojte se s námi


Různé

Černý kašel se v Česku dál rozrůstá. Jak černému kašli předejít?

S očkováním proti černému kašli (pertuse) se v České republice začalo v roce 1958. V roce 2007 byla zavedena šestisložková vakcína s acelulární (nebuněčnou) pertusovou složkou. Imunita po očkování však s věkem slábne. I když je u nás proočkovanost poměrně vysoká, případů černého kašle v České republice velmi rychle přibývá. Podle Healthline napodobují příznaky pertuse běžné nachlazení, které se projevuje především rýmou, kašlem a horečkou. V čem tkví nebezpečnost tohoto onemocnění?

Publikováno

dne

S očkováním proti černému kašli (pertuse) se v České republice začalo v roce 1958. V roce 2007 byla zavedena šestisložková vakcína s acelulární (nebuněčnou) pertusovou složkou. Imunita po očkování však s věkem slábne. I když je u nás proočkovanost poměrně vysoká, černý kašel se v České republice poměrně rychle šíří. Podle Healthline napodobují příznaky pertuse běžné nachlazení, které se projevuje především rýmou, kašlem a horečkou. V čem tkví nebezpečnost tohoto onemocnění?

Co černý kašel způsobuje a jak se onemocnění projevuje

Černý kašel je vysoce nakažlivá kapénkové infekce, kterou způsobuje bakterie Bordetella pertusis. Vyskytuje se po celém světě, nejčastěji však v rozvojových státech. Inkubační doba černého kašle je 6 až 21 dní od nákazy kokobacilem. Přenáší se aerosolem, kapénkami či blízkým kontaktem. Nejvíce je pacient infekční v prvních dvou týdnech od začátku kašle. Onemocnění dávivým kašlem trvá asi 6 až 8 týdnů a jeho příznaky závisejí především na věku a odolnosti imunity.

Na začátku onemocnění černým kašlem se objeví rýma, bolest v krku, chrapot a pokašlávání, které ale nebývá jednoduché odlišit od jiných respiračních nemocí horních cest dýchacích. Přidružit se může horečka, nechuť na jídlo a únavnost. Tyto příznaky se ale nemusejí vůbec objevit, uvádí Healthline.

Ve druhé fázi onemocnění, která nastává asi dva týdny od prvních příznaků, se přidávají typické záchvaty suchého, záchvatovitého a dráždivého kašle, jenž trápí pacienta především v noci. Často vede až ke zvracení. Typické pro černý kašel je, že nereaguje na běžnou léčbu.

Jak se černý kašel léčí

Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální onemocnění, léčí se černý kašel vhodnými antibiotiky. Zde je důležité je nasadit co nejdříve, aby se zmírnil průběh onemocnění a snížil se přenos nemoci na jiné osoby. Hospitalizace je většinou doporučována u kojenců a v případě starších děti tehdy, probíhá-li onemocnění komplikovaně.

Vývoj onemocnění černého kašle v České republice

Podle Státního zdravotnického ústavu bylo do Informačního systému infekčních nemocí od začátku roku 2024 nahlášeno už 698 případů dávivého kašle. Nejvíce onemocnění je u mládeže ve věku 12 až 18 let. Podobnou situaci hlásí třeba i Nizozemí či Chorvatsko. Přitom v předchozích letech byla situace v této oblasti mírnější.

Podle nárůstu, jaký je u černého kašle v letošním roce, lze předvídat, že by na konci roku 2024 mohlo celkově onemocnět 3 až 4 tisíce osob. Důvod zvýšeného počtu onemocnění černým kašlem tkví v tom, že v české populaci přibylo vnímavých jedinců na bakterii Bordetella pertusis.

Důležité je především očkování

Antivaxeři to asi nebudou chtít slyšet, ale očkování je jedinou spolehlivou ochranou proti černému kašli. Je třeba si uvědomit, že tato nemoc patří mezi nejzávažnější onemocnění u dětí. U nich totiž může dojít k velmi nebezpečné komplikaci – k zápalu plic.

Ohrožené jsou zejména děti do tří měsíců věku, přitom právě u nich má černý kašel atypické příznaky. S očkováním proti černému kašli se u nás začíná až od 9. týdne života a teprve 14 dní pod druhé dávce je dítě chráněné před závažným průběhem onemocnění.

Očkovat by se měli nechat i dospělí, pokud v rodině očekávají narození miminka. Očkování je podle Centers for Disease Controle and Prevention (CDC) doporučováno i těhotným ženám ve 3. trimestru k prevenci černého kašle u dětí v kojeneckém věku.

Zdroj: Szu.cz, Healthline.com, Cdc.gov

Oblíbené