Různé
České děti milují energetický nápoj Prime. S jeho pravidelným pitím je ale spojena celá řada zdravotních rizik
Víte, co vaše děti pijí? Jistě, jsou-li malé, ještě předškolního věku, snadno si ohlídáte, jak vaše děti doplňují pitný režim. Jakmile ale začnou chodit do školy, zvláště na druhý stupeň, poněkud se vám ztratí z dohledu. Česká mládež přitom propadla pití energetických nápojů, v nichž vede především značka Prima. Co všechno dětem jejich pravidelnou konzumací hrozí?
Víte, co vaše děti pijí? Jistě, jsou-li malé, ještě předškolního věku, snadno si ohlídáte, jak vaše děti doplňují pitný režim. Jakmile ale začnou chodit do školy, zvláště na druhý stupeň, poněkud se vám ztratí z dohledu. Česká mládež přitom propadla pití energetických nápojů, v nichž vede především značka Prime. Co všechno dětem jejich pravidelnou konzumací hrozí?
Děti a energetické nápoje
Výzkum zpracovaný Health Behaviour in School-aged Children říká, že přes 10 procent dětí ve věku 13 až 15 let minimálně dvakrát týdně pije nápoje označované jako energetické. Týká se to i mládeže žijící v České republice.
Obchody mají poměrně bohatou nabídku energetických nápojů, trh s nimi neustále roste, protože mezi konzumenty je o ně velký zájem. Bohužel jejich pití propadá stále mladší generace. Není výjimkou, že „energiťák“ najdete v rukou i desetiletých nebo jedenáctiletých dětí.
Značka Prime vede i díky sociálním sítím
Velmi dobře se prodává především britská značka Prime, kterou propagují osobnosti známé ze sociálních sítí – Logal Paul a KSI. Díky nim a dobře cílenému marketingu se tento nápoj stal doslova hitem mezi mladými lidmi, kteří se s ním ztotožňují.
V roce 2023 byl na trh uvedený energetický nápoj Prime Energy s obsahem 200 mg kofeinu ve 355 ml. To je mnohem více, než mají Red Bull nebo Monster Energy (mezi 107 až 114 mg).
Bezpečné množství pro osobu do 18 let je ale přitom jen 3 mg/kg. Je tedy evidentní, že při běžné hmotnosti dítěte ve věku 13 až 15 let je tato hranice překonána vypitím pouhé jedné plechovky nápoje.
Jaký vliv mají energické nápoje na dětský organismus
Energetické nápoje jsou především mixem kofeinu a taurinu. Obsahují také některé vitamíny a přídatné látky. Nechybí pochopitelně cukr, případně umělá sladidla. Problematický je hlavně obsah kofeinu.
Pokud ho děti konzumují pravidelně, začnou trpět poruchami spánku a z nich plynoucí zvýšenou únavou. Jenže se dostanou do začarovaného kruhu, protože únavu se budou snažit zahnat vypitím další plechovky energetického nápoje.
Energetické nápoje negativně ovlivňují výši krevního tlaku (zvyšují ho), vedou ke vzniku srdeční arytmie nebo tachykardie. Vysoký obsah cukr může zapříčinit vznik nadváhy i cukrovky 2. typu. Pití energetických nápojů bývá spojeno s větší konzumací alkoholu, kouřením a se sebepoškozováním v důsledku zhoršeného psychického stavu dítěte.
Rodiče přitom bývají k pití energetických nápojů svými dětmi poměrně laxní. Nejspíš v domnění, že když se nejedná o alkohol, tak to nevadí. Například v Litvě nebo v Lotyšsku již zakázali konzumaci energetických nápojů mládeži do 18 let. Možná je na čase něco podobného zavést i u nás.
Zdroj: Institutmodernivyzivy.cz, TikTok
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým