Technika
České vynálezy, které změnily svět: Bleskosvod. Proč se tehdejší společnost Divišova zařízení bála?
Máme tady další článek ze série zvané „České vynálezy, které změnily svět“, přičemž nyní se podíváme na bleskosvod. Ten už před dávnými 269 lety vynalezl Prokop Diviš, jenž svým vynálezem změnil svět.
Máme tady další článek ze série zvané „České vynálezy, které změnily svět“, přičemž nyní se podíváme na bleskosvod. Ten už před dávnými 269 lety vynalezl Prokop Diviš, jenž svým vynálezem změnil svět.
Je to už 269 let, co český vynálezce Prokop Diviš zanechal svůj trvalý otisk v historii lidstva vynálezem prvního uzemněného bleskosvodu na světě. Diviš, fascinovaný elektřinou a vědeckými experimenty, postavil tuto revoluční konstrukci, která měla vyrovnávat napětí mezi nebem a zemí a odvracet bleskové výboje.
Jeho inovativní přístup k ochraně před blesky byl ale v té době vskutku málo pochopen. Lidé věřili, že Divišův vynález mohl ovlivňovat počasí. Běžnou představou té doby bylo, že bleskosvod může například způsobit sucho.
Navzdory nedůvěře veřejnosti Diviš nepolevil a postavil další bleskosvod na věži místního kostela. Dnes se kopie tohoto bleskosvodu nacházejí vedle Divišova rodného domku a na budově Divišova divadla v Žamberku.
I když Divišův vynález byl průkopnický, jeho podoba pochopitelně od moderních hromosvodů lišila. Na rozdíl od dnešních zařízení, která blesky svádějí na bezpečné místo, Divišův stroj elektřinu stahoval do země.
Benjamin Franklin zase přišel se svým vlastním modelem bleskosvodu, který sváděl blesky na bezpečná místa a vzniku výbojů nebránil. Franklin však svůj bleskosvod postavil až šest let po Divišovi.
Současné hromosvody, inspirované těmito předchůdci, jsou povinné na veřejných budovách jako úřady, školy nebo nemocnice. Jejich pravidelná kontrola je nezbytná pro prevenci možných požárů způsobených právě blesky.
I přes jejich účinnost však hromosvody nejsou stoprocentní zárukou, že blesk vašemu majetku přece jen neublíží. Divišův pionýrský výtvor nicméně představoval první praktické využití vědeckých znalostí o elektřině.
Kromě bleskosvodu je však Diviš znám i jako tvůrce strunného hudebního nástroje zvaného „Denis d´or“, který byl poháněn elektřinou. Tento nástroj měl 790 kovových strun, tři klaviatury a trojí pedálový systém.
Zdroje: iRozhlas, Wikipedie
-
Filmy a seriálypřed 4 dny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 4 dny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 2 týdny
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 5 dny
Yenifer a Pavel z Love Islandu plánují děti a společnou budoucnost