Spojte se s námi


Filmy a seriály

Český lev: Přehlídka filmového umění, nebo skandálů?

Publikováno

dne

Každoroční udílení cen Český lev je nejen oslavou české kinematografie, ale také jevištěm pro nečekané události a kontroverze, které často zastíní samotné oceněné filmy. Přestože hlavním cílem této prestižní akce je ocenit nejlepší filmové tvůrce, diváci i média si mnohdy odnášejí vzpomínky spíše na nečekané excesy, opilecké eskapády či politická prohlášení. Český lev tak kromě reflexe filmového umění slouží i jako zrcadlo české společnosti a její kultury. Jaké skandály se v minulosti zapsaly do dějin této slavnostní události?

Falešný Jim Carrey: Když humor překročí hranice

Jedním z nejznámějších skandálů se stal incident z roku 2015, kdy se na pódiu objevil muž, který byl moderátorkou Lucií Výbornou představen jako slavný hollywoodský herec Jim Carrey. Publikum, včetně přítomných celebrit, bylo v šoku – jak se podařilo získat takovou hvězdu na české filmové ceny?

Jenže nadšení netrvalo dlouho. Rychle se ukázalo, že jde o falešného Jima Carreyho, a později vyšlo najevo, že celá akce byla promyšleným vtipem Kazmy. Cílem bylo upozornit na to, jak snadné je zmanipulovat veřejnost i média. Reakce byly rozporuplné – někteří trik ocenili jako geniální mediální tah, jiní jej považovali za trapný a nevkusný.

Vulgární výstup Pavla Landovského

Herec Pavel Landovský byl známý svou divokou povahou a jeho vystoupení na Českém lvu tento dojem jen potvrdilo. Při jednom z ročníků se dostavil ve zjevně podnapilém stavu a na pódiu spustil chaotický a vulgární projev. Přítomní diváci byli v rozpacích, moderátor se snažil situaci zachránit, ale Landovský pokračoval v tirádě, dokud ho neodvedla ochranka.

Tento incident vyvolal bouřlivou diskuzi o tom, zda jsou podobné excesy na tak prestižní akci vůbec přípustné, a stal se jedním z nejvíce přehrávaných momentů ve filmových i bulvárních médiích.

Simona Babčáková: Tanec na hraně

Další moment, který si diváci zapamatovali, se odehrál, když herečka Simona Babčáková převzala cenu a místo tradičního děkovného projevu předvedla spontánní improvizovaný taneční výstup. Zatímco část publika její odvahu a originalitu ocenila, jiní měli pocit, že její vystoupení působilo nevhodně a neuctivě vůči samotné podstatě večera. Přesto se její moment stal virálním hitem, který ještě dlouho poté koloval na sociálních sítích.

Opilí umělci a nechtěné odhalení

Není tajemstvím, že některé hvězdy českého filmu si před kamerami dodávají odvahu alkoholem. Několik ročníků Českého lva bylo poznamenáno scénami, kdy známé osobnosti v podroušeném stavu nevhodně komentovaly dění na pódiu, padaly na zem nebo si dokonce nechtěně odhalily více, než by si přály.

Vzpomínáte si na rok, kdy si herečka v krátkých šatech neuvědomila, že kamery zabírají i zespodu? Nebo na okamžik, kdy se jeden z režisérů zřítil z pódia rovnou mezi diváky? Tyto momenty sice dodávají večeru na neformálnosti, ale otázkou zůstává, nakolik jsou slučitelné s reprezentací české filmové scény.

Zdeněk Troška a jeho bojkot

Režisér Zdeněk Troška se nikdy netajil tím, že nemá k Českým lvům vřelý vztah. Opakovaně se stalo, že jeho filmy, byť divácky velmi úspěšné, zůstávaly bez nominací, což ho vedlo k rozhodnutí ceremonii bojkotovat. „Nechci být součástí akce, kde se oceňují snímky, na které do kina nikdo nechodí, a ignorují se ty, které skutečně baví lidi,“ nechal se slyšet v jednom z rozhovorů. Jeho bojkot otevřel širší debatu o tom, zda jsou nominace a ocenění skutečně spravedlivé, nebo zda se jedná o uzavřený klub preferující určitý typ filmů.

Neuctění Jiřiny Jiráskové

Každý ročník Českého lva by měl být také příležitostí k uctění památky významných osobností, které filmový svět opustily. Když v roce 2013 zemřela legendární herečka Jiřina Jirásková, očekávalo se, že bude během večera vzpomenuta minutou ticha nebo alespoň krátkou poctou. K překvapení mnohých se však její jméno vůbec nezmínilo. Tento přešlap vyvolal vlnu kritiky nejen od jejích kolegů, ale i z řad fanoušků. Organizátoři se později omluvili a uvedli, že šlo o nešťastné opomenutí, přesto však tento moment zůstává jedním z největších selhání v historii ceremoniálu.

Režisérka Darja Kaščeva a její manifest

V posledních letech se Český lev stal také platformou pro různé společenské manifesty. Režisérka Darja Kaščeva využila svůj děkovný projev k tomu, aby upozornila na problematiku mateřství ve filmovém průmyslu. Její emotivní řeč o tom, jak obtížné je skloubit filmovou kariéru s péčí o rodinu, však trvala déle, než bylo povoleno, a organizátoři jí nakonec vypnuli mikrofon. Tento incident rozdělil veřejnost – zatímco někteří ji podporovali a chápali její poselství, jiní tvrdili, že filmové ceny nejsou místem pro podobná vystoupení.

S blížícím se dalším ročníkem Českého lva se nabízí otázka, jaké další skandály či kontroverze nás čekají. Jedno je jisté: tato událost nadále přitahuje pozornost nejen díky oceněným filmům, ale i díky nečekaným momentům, které se zapíší do historie české kinematografie.

Zdroj: Seznam, Český lev, ČSFD, Wikipedia, Aktuálně

Oblíbené