Lifestyle
Chcete se naučit cizí jazyk? Dáme vám tipy, jaký vybrat, a jak se jej efektivně učit
Umět cizí jazyk je v dnešní době velkou výhodou, ne-li nutností. V mnoha firmách požadují po zaměstnancích umět alespoň jeden cizí jazyk, v některých se neobejdete bez větší vybavenosti. Máte i vy touhu mluvit jiným než mateřským jazykem, rozumět cizojazyčným filmům nebo si přečíst knihu v originále? Pak čtěte dál.
Umět cizí jazyk je v dnešní době velkou výhodou, ne-li nutností. V mnoha firmách požadují po zaměstnancích umět alespoň jeden cizí jazyk, v některých se neobejdete bez větší vybavenosti. Máte i vy touhu mluvit jiným než mateřským jazykem, rozumět cizojazyčným filmům nebo si přečíst knihu v originále? Pak čtěte dál.
Proč se učit nový jazyk?
Umět nový cizí jazyk má spoustu výhod. Jak už jsme zmínili výše, cizí jazyk se vám může hodit u přijímacího řízení nejen v mezinárodních společnostech. Znalost dalšího jazyka dokáže dokonce navýšit i mzdu a konkurenceschopnost.
Díky jazykům se vám otevřou dříve zavřené dveře, můžete bez problémů cestovat po celém světě bez jazykových překážek, poznávat nové lidi, dle libosti si přečtete cizojazyčné knihy a časopisy nebo už nebudete koktat při komunikaci s cizincem.
Mimo tyto důvody zlepšuje učení se cizích jazyků mozek. Zvětší se objem bílé a šedé hmoty mozkové, díky čemuž budete lépe řešit problémy, snáze se soustředit nebo budete mít menší pravděpodobnost rozvoje demence. Dále se můžete těšit na rozvoj kreativity, multitaskingu nebo schopnosti řešit problémy.
Jak dlouho trvá naučit se cizí jazyk?
Naučení se nového cizího jazyka není samozřejmě záležitost jednoho dne nebo týdne. Budete potřebovat delší časový úsek a také nemalé úsilí. Záleží na tom, jaký cizí jazyk se chcete naučit. Institut zahraničních služeb Spojených států rozdělil jazyky do čtyř kategorií podle obtížnosti a poté zkoumal, za jakou dobu dosáhli respondenti profesionální úrovně.
Jazyky I. kategorie – zde patří angličtina, francouzština, španělština, italština, portugalština a švédština. K získání profesionální úrovně znalosti jazyka potřebujete přibližně 24-30 týdnů nebo 600-750 hodin učení.
Jazyky II. kategorie – tady najdeme němčinu, indonéštinu, malajštinu, haitskou kreolštinu a svahilštinu. Na profesionální úroveň se dostanete asi po 36 týdnech nebo 900 vyučovacích hodinách.
Jazyky III. kategorie – tyto těžší jazyky obvykle zaberou 44 týdnů výuky, případně 1100 hodin studia, a patří mezi ně čeština, polština, ruština, bengálština, finština, hebrejština, islandština, tamilština, thajština a vietnamština.
Jazyky IV. kategorie – tady už patří opravdu náročné jazyky: arabština, čínská kantonština a mandarínština, japonština a korejština. Profesionální úrovně dosáhnete po 88 týdnech a 2200 hodinách učení.
Základy jazyka však získáte mnohem dříve, nemusíte se bát. Pokud byste ale chtěli dosáhnout hned pokročilé úrovně, bude to chtít opravdu intenzivní a kvalitní studium.
Které jazyky jsou nejžádanější?
Jestli si lámete hlavu nad tím, jaký jazyk z tak nepřeberného množství vybrat, možná vám pomůže nabídka nejžádanějších jazyků. Jistě vás nepřekvapí, že nejrozšířenějším jazykem na světe je angličtina. Má přibližně 339 milionů rodilých mluvčích a 1,5 miliard studentů jazyka. Hodit se vám bude pro cestování, při studiu i práci.
Kromě angličtiny má vysoký počet rodilých mluvčích i studentů čínština, španělština, arabština, francouzština a ruština.
Jak se naučit cizí jazyk?
Bohužel neexistuje zaručený návod, který by zajistil, abyste se okamžitě naučili cizí jazyk. Každému člověku vyhovuje jiný postup a jiná metoda učení. Avšak existuje pár tipů, které by vám mohly pomoct.
Stanovte si jazykové cíle
Stanovení cílů vám pomůže s motivací, sebevědomím a s dosažením touženého výsledku. Zaměřte se na krátkodobé (naučení se konkrétní slovní zásoby), střednědobé (složení zkoušky) i dlouhodobé cíle (důkladná konverzace s rodilým mluvčím). Průběžně si své pokroky odškrtávejte a snažte se řídit časovým harmonogramem.
Učte se běžnou slovní zásobu
Podle některých studií mají rodilí mluvčí znalost přibližně 15 000-20 000 slov, přesněji kořenových slov a jejich variant (např. psát, psaní, psal). Pokud se tedy naučíte 800-1000 nejběžnějších kořenových slov, dokážete začít komunikovat. Pro sledování filmu v originálním znění je potřeba znát aspoň 3 000 kořenových slov. Pro čtení knih to je 8 000 slov.
Samozřejmě začněte se základními slovíčky, které využijete v každodenních situacích. Budete tak umět vést jednoduchou konverzaci.
Vyzkoušejte více metod a technik učení
Existuje mnoho různých stylů a technik, které můžete při učení vyzkoušet. Ať už budete používat kartičky, mobilní a webové aplikace, učebnice nebo si najdete jazykový kurz, neklesejte na mysli z toho, že vám nějaká metoda nebude vyhovovat. Jednoduše zkoušejte všechny dostupné nástroje a najděte si to pravé přesně pro vás.
Mluvte, mluvte, mluvte
Toto pravidlo vám bude tlouct do hlavy snad každý učitel jazyků. Nestačí se jen učit slovíčka nebo psát gramatické testy. Měli byste umět porozumět mluvenému slovu a reagovat na něj. Nebojte se mluvit, i když nemáte perfektní gramatiku a neznáte všechna slovíčka. Ani rodilí mluvčí nemluví neomylně. Mluvení doplňte poslechem, abyste si na jazyk zvykli.
Navažte kontakt s rodilým mluvčím
Nemusíte hned vyjíždět do ciziny a hledat na ulici ochotné občany, kteří si s vámi budou povídat. Stačí se pro začátek spojit s rodilým mluvčím skrz aplikace nebo online kurzy. Můžete konverzovat o různých tématech a snáze se tak do cizího jazyka ponoříte. Rodilý mluvčí vám může poradit s výslovností nebo vám dát tipy k učení.
Využijte filmy, seriály a knihy
Konečně můžete využít své předplatné na streamovacích platformách. Přepněte z českého dabingu do originálního znění, poslouchejte a učte se. Pusťte si některý z vašich oblíbených filmů nebo seriálů, jehož děj dobře znáte, a zkuste pochytit fráze a slovíčka. Pokud výslovnosti moc nerozumíte, zapněte si originální titulky. Nezapomeňte ani na podcasty, videa a knížky. To všechno vám může pomoci v učení.
Vycestujte do dané země
Další tip, který vám doporučí snad každý. Nejvíce se naučíte přímo v zemi, jejíž jazyk se učíte. Dostanete se tak přímo do centra jazyka, poznáte místní kulturu, budete muset konverzovat, pokud si budete chtít objednat kávu nebo jídlo, domluvit si pokoj v hotelu nebo si koupit lístek na vlak. Země vás pohltí a nasype do vás spoustu nových slovíček i frází.
Ať už se chcete naučit jakýkoliv cizí jazyk, nezapomeňte na to, že to není závod a vy nemusíte své studium uspěchat. Mějte vlastní tempo, které vám bude vyhovovat, dělejte to pro sebe a pro radost a udělejte si z učení zábavu. Uvidíte, že to půjde lépe.
Zdroj: futurelearn.com
-
Filmy a seriálypřed 2 týdny
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Co přinesl 10. díl? Hráči jsou již unavení a Martin chystá pastičky
-
Autapřed 2 týdny
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 dnem
Zrádci míří do finále: Johny je emotivní lama, Honza odjištěný granát a Nicole na trní