Cestování
Chtěl udělat odsávání nad dílnou, nakonec vytvořil vlastní orloj. Nadšenec a kutil ozdobil Šumperk, pracoval na tom 10 let
Když se řekne orloj, většina lidí si vybaví Prahu, případně Olomouc, chcete-li, tak i Brno. Mezi města, která se však mohou orlojem pochlubit, patří také Šumperk. Příběh ze severu Moravy je hodně jedinečný, jelikož hlavním hrdinou je nadšený kutil, který chtěl původně jen odsávání nad svou dílnou.
Když se řekne orloj, většina lidí si vybaví Prahu, případně Olomouc, chcete-li, tak i Brno. Mezi města, která se však mohou orlojem pochlubit, patří také Šumperk. Příběh ze severu Moravy je hodně jedinečný, jelikož hlavním hrdinou je nadšený kutil, který chtěl původně jen odsávání nad svou dílnou.
Šumperk je město na severu Moravy. Má hodně zajímavou historii. Proslul čarodějnickými procesy, hned několikrát v minulosti lehl popelem. Mimo to je obklopen nádhernou krajinou, Jeseníky jsou za rohem, kam jdete, tam narazíte na krásné výhledy.
Tu a tam se těší přezdívce „Malá Vídeň“, místní jej rádi představují jako živou bránu Jeseníků. Na své si tu přijdou také milovníci architektury či gastronomie. Rozhodně toho je v nabídce hodně. V okolí je mnoho skvostů.
O čem se ale stále příliš neví? Šumperk se může pyšnit vlastním orlojem. Pravda, nemá historickou hodnotu jako ten pražský, případně olomoucký. Neproslavil se nechvalně jako ten brněnský. Za jeho vznikem ale stojí krásný příběh.
Na orloji totiž deset let pracoval kutil Miroslav Nečas a ke všemu je to celé dílo jedné velké náhody. Sluší se totiž zmínit, že původně si chtěl obyvatel severomoravského města pouze vytvořit odsávání nad dílnou. Postavil tak jednu věžičku. Nesymetričnost budovy jej dovedla k postavení druhé věžičky, do níž umístil hodiny. A tím to celé začalo.
Šumperk má orloj s jedinečným příběhem
„Po čase jsem si řekl, že bych ve věžičce udělal zvonkohru. Věžička ale byla malá. Postavil jsem tedy větší a došel jsem k tomu, že by se do ní vešel orloj,“ cituje Český rozhlas Miroslava Nečase.
Dnes už je orloj dokončen. Šumperský rodák na něm pracoval deset let. „Jde o kopii pražského orloje jedna ku třem,“ říká. Ostatně se kamarádí s pražským orlojníkem Petrem Skálou, což mu při stavbě hodně pomohlo.
Jak popisuje, začátek šel rychle, jenže pak se nakupily rodinné povinnosti a proces se značně protáhl. Nejedná se však o úplnou kopii pražského orloje. Astroláb je s pražským téměř shodný, nicméně Miroslav Nečas je moravský patriot, což jde na jeho díle znát.
Na orloji najdeme patrony Moravy, tedy sv. Cyrila a Metoděje, znak Šumperka či moravskou orlici. Chybět nesmí ani švestka coby zdroj moravské slivovice.
Z orloje se pomalu stává jedna z populárních turistických atrakcí. I přestože se nenachází v centru města. „Lidé občas přijedou i autem a zastaví se,“ těší tvůrce, který mimochodem nabízí povídání o svém díle.
Orloj odbíjí vždy v celou hodinu. Denně od 8:00 do 18:00.
Zdroj: Šumperk.cz, Český rozhlas, iRozhlas,
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým