Spojte se s námi


Ekonomika

Co je Web 3.0 a jaký je jeho význam?

Web 3.0 je budoucnost internetu. To slýcháme ze všech stran, ovšem o co skutečně jde a jaký bude jeho význam? Už nyní je ale jasné, že budou lidé mít mnohem více možností nakládání se svým obsahem než doposud.

Publikováno

dne

Web 3.0 je budoucnost internetu. To slýcháme ze všech stran, ovšem o co skutečně jde a jaký bude jeho význam? Už nyní je ale jasné, že budou lidé mít mnohem více možností nakládání se svým obsahem než doposud.

Web 3.0 představuje novou fázi vývoje internetu, která zahrnuje koncepty decentralizace, technologií blockchain a tokenizované ekonomiky. Někteří technologové a novináři srovnávají Web 3.0 s předchozí verzí, Webem 2.0, kde tvrdí, že data a obsah jsou centralizovány v malé skupině firem známých jako „Big Tech“.

Termín „Web 3.0“ vznikl v roce 2014 především díky spoluzakladateli platformy Ethereum Gavinu Woodovi a vzbudil zájem kryptoměnových nadšenců, velkých technologických společností a investičních firem.

Historie Webu

Web 1.0 označuje období od roku 1989 do roku 2004, kde webové stránky byly převážně statické a většina uživatelů byli konzumenti obsahu. Web 2.0 se zaměřuje na interaktivitu a uživatelsky vytvářený obsah.

Koncept Webu 3.0

Web3 se zaměřuje na decentralizaci a využívá technologie blockchain, kryptoměny a NFT. Jedna z vizí je vytvoření finančních aktiv v podobě tokenů, které by byly součástí téměř všeho, co děláme online.

Přijetí Webu 3.0

Web3 má potenciál změnit způsob, jakým lidé interagují na internetu a jak firmy generují zisky. Může také posílit ochranu osobních dat uživatelů. Některé společnosti, jako Reddit a Discord, už zkoumají implementaci technologií Webu 3.0 do svých platforem.

Web 3.0 v praxi

Web 3.0 bude využívat blockchain, decentralizované aplikace a umělou inteligenci. Díky tomu bude schopen lépe porozumět uživatelům a poskytovat relevantní obsah.

Zároveň bude skvělým nástrojem pro tvůrce, kteří už nebudou dávat na internet svůj obsah zadarmo, aby na něm vydělávaly jiné firmy, ale budou ho plně vlastnit a mít z něho příjem.

U Webu 3.0 je již nyní jasné, že není otázka zda, ale kdy bude vše spuštěno. Často se mluví o jakémsi přechodu či mezistupni, který je označován jako Web 2.5.

Zde je určitě dobrá připomínka toho, že v roce 2007 byl vydán první iPhone, načež přišla ekonomická krize a velký vzestup sociálních sítí. I v tomto by se dala vidět podobnost, když Apple přišel s tolik očekávanými VR brýlemi a o krizi se taktéž mluví zcela otevřeně.

Zdroj: Wikipedia, Binance

Oblíbené