Spojte se s námi


Zajímavosti

Co stojí za vznikem dvou obrovských obuvnických značek Adidas a Puma? Za vše mohl spor dvou bratrů

Asi každý už měl na nohou obuv jedné z těchto značek. Někteří lidé dokonce bez loga firmy Adidas či Puma na své obuvi nedokážou vyjít ven. Co však stojí za vznikem obou značek?

Publikováno

dne

Asi každý už měl na nohou obuv jedné z těchto značek. Někteří lidé dokonce bez loga firmy Adidas či Puma na své obuvi nedokážou vyjít ven. Co však stojí za vznikem obou značek?

Společný začátek

V rodině obuvníka Christopha Dasslera se na přelomu 19. a 20. století narodili dva synové – Rudolf a mladší Adolf. Mladší „Adi“ zdědil po svém otci talent, avšak i díky tlaku rodičů se nechal vyučit pekařem. Rodiče neviděli v obuvnickém průmyslu synovu budoucnost.

Do života obou synů však zasáhla první světová válka. Jak o dva roky starší Rudolf, tak i mladší sourozenec Adolf byli povoláni i ve svém nízkém věku na frontu. Po konci válečného sporu a po vytvoření své první boty přebírá v roce 1920 mladší syn Dasslerů otcovu továrnu a pokračuje ve výrobě obuvi, ve které ho podporuje celá rodina. O čtyři roky později do firmy vstupuje i jeho bratr Rudolf a celá společnost dostala nové jméno Gebrüder Dassler Schuhfabrik (Obuvní továrna bratří Dasslerů).

První úspěchy

Firma bratří Dasslerů prosperovala a právě jejich značka uvedla na trh běžecké boty s tretrami či obuv na fotbal. Už na olympijských hrách v Amsterdamu roku 1928 atleti nosili obuv této společnosti. Největší „boom“ u Dasslerů však přišel na olympiádě v Berlíně o osm let později, kdy jejich obuv nosil i americký vrcholový atlet Jesse Owens, který zde také vybojoval čtyři zlaté medaile. Skvělá reklama pro oba bratry.

Role politiky

Oba bratři vstoupili roku 1933 do Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP). Větším příznivcem strany byl starší syn, Adolf časem začal vnímat nacismus jako zlo, které však musí pro firmu podstoupit. Oba synové se také zapojili do druhé světové války, avšak mladší syn Adolf na frontě vydržel jen rok. Pro stranu totiž fungoval lépe jako výrobce obuvi. Po konci války ho vyslýchaly americké jednotky, brzy ho však Američané propustili.

To naopak účinkování Rudolfa v armádě bylo delší. V dubnu roku 1945 byl označen za zběha a odveden do koncentračního tábora v německém Dachau. Odtud ho sice vysvobodila americká armáda, avšak i ti jej nechali uvěznit jako válečného zajatce. Rudolf zůstal v zajetí po jeden rok a poté jej Američané propustili. Zde však vzniká spor mezi bratry.

Bratrský spor

Rudolf se po propuštění dozvěděl, že ho někdo z blízkého okolí udal. A začal podezřívat svého bratra Adolfa Dasslera, který měl podle staršího sourozence k udání pádný důvod – získat firmu jen pro sebe. Díky výslechům i mladšího sourozence si však i on mohl myslet, že by jej mohl udat jeho bratr. Začal tak velký spor o majetek, který vedl k rozdělení celé společnosti.

Vznik Pumy a Adidasu

Starší z bratrů nejprve svou část společnosti pojmenoval RUDA po svých prvních dvou písmenech jména a příjmení, avšak po čase firmě změnil název na PUMA, která se udržela dodnes. I dále se celá firma nadále zaměřovala na výrobu sportovní obuvi i sportovního vybavení. Rudolf umírá v roce 1974 na rakovinu plic.

Mladší bratr Adolf Dassler také dal své společnosti jméno podle svých prvních písmen ze jména (Adi) i příjmení – ADIDAS. I on pokračoval ve výrobě sportovního vybavení. Adolf zemřel ve svých 77 letech na srdeční selhání a firmu předává svému synovi Horstovi a své manželce Käthe, kteří celou společnost ještě hodně rozvinuli.

Současnost

V dnešní době patří obě značky mezi nejvíce kupované v sektoru sportovního oblečení a obuvi. I do dnešních dní sídlí obě společnosti v bavorském městečku Herzogenaurach, odkud oba bratři pocházeli.

Zdroje: Wikipedia, 100+1 historie

Oblíbené