Spojte se s námi


Ostatní

Evropa vymírá, v růstu počtu obyvatelstva ji krátce držela pouze migrace. ČR je na tom ale s plodností oproti ostatním v rámci EU dobře

Publikováno

dne

V Evropě aktuálně žije zhruba 749 milionů obyvatel, přičemž ale podle serveru Statista v roce 1998 zaznamenala poprvé od roku 1950 propad, když celkový počet obyvatel tehdy klesl o 0,05 %. Poté se to ještě vrátilo na nějakou dobu do starých kolejí, ovšem od roku 2020 Evropa opět vymírá a to i přes migraci.

Statistic: Annual population growth rate in Europe from 1950 to 2021 | Statista
Find more statistics at Statista

Právě migrace drží Evropu poměrně nad vodou, když do ni zamíří ročně okolo 1 300 000 nových lidí. Když pak vezmete v potaz, že za minulý rok došlo k poklesu populace o 0,18 %, je to alarmující číslo.

Nutno však dodat, že tento trend je ve vyspělých zemích světa poměrně běžný. Mnozí vědci včetně profesora Petera Staňka proto reagují na šiřitele poplašných zpráv kvůli přelidnění naší planety tím, že to není způsobeno novými přírůstky, nýbrž prodloužením dožití.

Tím ale samozřejmě vzniká ohromný problém, s nímž se bude brzy většina států na světě potýkat. Mnoho starých lidí totiž vytvoří velký tlak na vlády, které budou muset najít potřebné finanční zdroje pro důchody a také zdravotní péči.

Výjimkou samozřejmě není ani Česká republika, která je na tom, co se Evropy týče, ještě velmi dobře a po Francii (1,83) a Rumunsku (1,8) má nejvyšší úhrnnou plodnost v EU. Počet narozených dětí na jednu ženu ve věku 15-49 let je u nás 1,71.

Větší problém už to je ale na jihu Evropy, když například ve Španělsku či Itálii se rodí v průměru 1,22 dětí na jednu ženu. Právě tam je zapotřebí migrace o to více.

Podle mnohých expertů se tento problém, který pocítí všichni především z ekonomického hlediska, projeví naplno již kolem roku 2050.

Zdroj: Statista, Seznam zprávy

Oblíbené