Spojte se s námi


Lifestyle

Generaci Z trápí digitální únava. Online seznamky proto vyměňují za reálný život

Používáte svůj chytrý telefon od rána do večera a v noci ležíte v posteli s bolestmi hlavy a nemůžete usnout? Digitální únava se ve společnosti vyskytuje stále častěji a zatím nejvíce postihuje majitele online seznamek. 

Publikováno

dne

Používáte svůj chytrý telefon od rána do večera a v noci ležíte v posteli s bolestmi hlavy a nemůžete usnout? Digitální únava se ve společnosti vyskytuje stále častěji a zatím nejvíce postihuje majitele online seznamek. 

Generace Z

Generace, která jako první vyrůstala v plně digitálním věku, začíná pociťovat negativa života online. Často se o představitelích této generace mluví jako o zoomerech, internetové generaci, generaci sněhových vloček či těch, kteří vyrůstali s mobilem v roce. Právě to poslední se začíná odrážet v jejich životech. Na rovinu ale musíme říct, že v tom nejsou sami.

Digitální únava

Než se ovšem vrhneme do polemizování o generaci Z a budoucnosti online seznamek, pojďme se nejprve zaměřit na poměrně nový fenomén, kterému se říká digitální únava. Tento jen se stále častěji objevuje mezi lidmi napříč všemi generacemi a je způsoben jednou jedinou věcí – chytrým telefonem.

Vynález, který nám měl život zjednodušit a ulehčit nejen komunikaci s blízkými, ale také vše ostatní, totiž může mít i negativní dopady na naše životy. Jedním z nich je právě digitální únava. Jak ji poznat?

Jak se digitální únava projevuje?

Trávíte na svém telefonu několik desítek minut denně a nemůžete se odtrhnout od obrazovky navzdory tomu, že vám to nepřináší nic pozitivního? Po celodenním používání svého telefonu se navíc dostavují pocity vyčerpání, smutku, bolí vás oči, hlava a také máte strnulou šíji a ramena? Nemluvě o úzkostných stavech a potížích s usínáním?

Jak se zbavit digitální únavy?

Pokud vám jsou všechny tyto symptomy povědomé, nemáme pro vás dobrou zprávu. Pravděpodobně totiž trpíte digitální únavou. Zbavit se ji můžete s pomocí aplikací, které vám budou hlídat čas, jenž strávíte online. Jakmile dosáhnete svého stanoveného limitu, telefon odložte z ruky. Pomoci v boji proti digitální únavě může také pečlivé plánování aktivit v reálném světe.

Digitální únava v číslech napříč generacemi

Není to ale pouze generace Z, jež je tímto fenoménem zasažena. Z průzkumů zaměřených na digitální únavu vyšla poměrně nelichotivá čísla. Celých 79 % respondentů generace Z na sobě sice pociťuje digitální únavu, ale o celé jedno procento nejmladší generaci překonali mileniálové. Generace X a baby boomeři skončili na společné třetí příčce se 70 %. 

Online seznamky a generace Z

Přestože digitální únava postihuje lidi napříč všemi generacemi, jsou to právě zoomeři, kteří svou digitální únavou způsobují největší vrásky online seznamkám. Generace Z je totiž tou, na kterou aplikace jako Tinder a Bumble v současné době sázejí. 

Jenže mladým lidem již seznamování online nestačí. Je povrchní, falešné, demotivující. Jednoduše řečeno je ztrátou času.

Když byla online seznamovací aplikace Tinder uvedena na trh, bylo to právě mileniálové, kteří přinášeli firmě největší zisky. Jenže mileniálové začali stárnout, uzavírat sňatky, pořizovat si děti a opouštět seznamky. 

Předpokládalo se, miléniály nahradí zooměři, kteří mezitím dorostli a mohli se naplno vrhnout do seznamování. Na chvíli se tak sice stalo, ale nyní celých 57 % uživatelů online seznamek, kteří spadají do generace Z, uvažuje o tom, že svůj profil zruší a vydá se do reálného světa. 

Zatímco psychologové mají z tohoto rozhodnutí radost, online seznamkám se s odchodem velkého množství uživatelů propadají tržby. Pokud to takhle půjde dál, možná bude v budoucnu opět stále více dětí poslouchat historky svých rodičů o tom, jak se seznámili na ulici nebo třeba v baru. 

Zdroje: HarleyTherapy.co.uk, Cnet.com, Business-standard.com

Oblíbené