Spojte se s námi


Hudba

Green Day a opomíjené hity: Armstrongovy zpovědi, arénová vypalovačka či motivace pro lepší zítřky

Green Day patří mezi nejzásadnější kapely své generace i svého žánru. Zařadili se mezi naprosté hudební ikony, přesto některé jejich písně nedostávají takovou pozornost, jakou by zasloužily. V druhém dílu seriálu Opomíjené hity se na některé z nich podíváme.

Publikováno

dne

Green Day patří mezi nejzásadnější kapely své generace i svého žánru. Zařadili se mezi naprosté hudební ikony, přesto některé jejich písně nedostávají takovou pozornost, jakou by zasloužily. V druhém dílu seriálu Opomíjené hity se na některé z nich podíváme.

Jejich největší hity už slyšel snad každý. Pokud ne, měl by to změnit. Na streamovací platformě vládne statistikám v počtu poslechů píseň Basket Case z alba Dookie, které vyšlo v roce 1994. Má přes 860 milionů poslechů.

Na platformě YouTube pro změnu kraluje píseň Boulevard of Broken Dreams, kterou Green Day vydali v roce 2004 na dnes již legendární desce American Idiot, která se stala naprosto kultovní záležitostí.

Velká čísla poslechů a četnost přehrání v rádiích ovšem drží také skladby jako 21 Guns, Wake Me Up When September Ends, Holiday, Good Riddance, Holiday či American Idiot.

Skvělých písní najdeme v diskografii, která byla založena v roce 1987, mnoho. Proto stojí zato věnovat pozornost i těm méně známým. Které to například jsou?

Green Day – Whatsername

Nejposlouchanější skladba ze všech zmíněných. Na YouTube dosud nastřádala 10 milionů poslechů, na platformě Spotify překročila hranici 58 milionů. Zasloužila by ovšem víc.

Whatsername najdeme na albu 2004. Být na jiné desce, tak by mohla být bez větších problémů singlem, nicméně mezi hity jako American Idiot, Wake Me Up When September Ends, Holiday či Jesus of Suburbia tak trochu zapadla.

Mimochodem textově právě na skladbu Jesus of Suburbia navazuje. Jedná se o dojemnou píseň, když její vypravěč sděluje své pocity z dávno ztracené lásky, rozchodu, který jej ranil, a třebaže spálil všechny fotografie, pamatuje si její tvář, nikoliv jméno.

Tato píseň je dojemná i pro frontmana Billieho Joe Armstronga. V dokumentu Heart Like A Hand neudržel slzy, když basák Mike Dirt hraje právě tuto skladbu.

Green Day – Viva la Gloria

21 Guns či Know Your Enemy patří mezi nejuznávanější a nejposlouchanější skladby kritizované desky 21st Century Breakdown, nicméně navzdory tomu, že se album nedočkalo takového ohlasu, na něm najdeme podařené skladby.

Pomyslnou perlou této desky je píseň Viva la Gloria. Ta má na YouTube pouze 3 miliony zhlédnutí, o něco lépe je na tom na platformě Spotify. S 21,1 miliony se ale stále jedná na podprůměrné číslo kapely Green Day.

Za zmínku stojí, že 21st Century Breakdown je koncepční album, kde na sebe jednotlivé písně textově i příběhově navazují.

Hlavní myšlenkou Viva la Gloria je rozpor věku a naivity člověka, když se dle Armstronga člověk s rostoucím věkem vzdaluje mladistvé naivitě.

Green Day – Church on Sunday

Album Warning z roku 2000 nepatří v diskografii Green Day mezi nejopěvovanější, nicméně i zde najdeme velmi dobré písně. Jednou z nich je napříchlad skladba Church on Sunday.

Pouze 1,2 milionu zhlédnutí na platformě YouTube, necelých 7 milionů poslechů na Spotify. Zasloužila by více. Už jen z důvodu, že málokdy zní vyrovnávání s problémy v milostném životě tak povzbudivě.

Svou ženu Adrienne si vzal v roce 1994. Nicméně být punkrocková hvězda a současně manžel? Pro mnoho lidí těžce slučitelné věci. Pro frontmana Green Day ovšem byla hudba často způsobem, jak čelit svým problémům a jak dojít k řešení.

Church on Sunday je přesně tento příklad. Armstrong ve skladbě zpívá o nutnosti dělat kompromisy a hledat řešení problémů, které se vždy dostaví.

Green Day – Forever Now

Nejnovější skladba v celém tomto seznamu. Najdeme ji na albu Revolution Radio, které vyšlo v roce 2016. V podstatě jediná píseň, která má v rámci této desky velice dobrá čísla, je hitovka Still Breathing.

Forever Now zaostává o pořádný kus. Vždyť na YouTube nemá ani 2 miliony zhlédnutí. Na streamovací platformě Spotify je se 13,6 miliony poslechů druhou nejméně poslouchanou z celé desky.

Jedním z důvodů, proč se možná nedočkala takové pozornosti, je její délka. Armstrong sice tvrdí, že má averzi k dlouhým písním, jejichž stopáž přesahuje 2 a půl minuty, nicméně tato vypalovačka má téměř 7 minut.

V téměř sedmiminutovém eposu Armstrong popisuje své emoce a pocity. Řeší v ní svou práci, vášně, ale také drogy a touhu po novém životě.

Green Day – Dirty Rotten Bastards

Rok 2012 byl pro americkou kapely poměrně zvláštní. Tři roky po vydání kritizované desky 21st Century Breakdown prolomila mlčení a během podzimu v rámci třech měsíců vydala hned tři alba.

Jejich názvy (¡Uno! ¡Dos! a ¡Tré!) byly více než vypovídající. V podstatě se dodnes jedná o nedoceněnou tvorbu Green Day. Ani jedno z alb se neprodávalo nijak valně, zázračná nejsou ani čísla poslechů.

Přesto se i na zmíněné trojici dají najít hudební skvosty. Například Dirty Rotten Bastard z desky ¡Tré! by neměla ujít vaší pozornosti, byť má na YouTube pouze 800 tisíc zhlédnutí a na Spotify něco málo přes 6 milionů poslechů.

Vzhledem k délce skladby se může zdát, že si libujeme v delších písních, nicméně tato je skutečně skrytým skvostem. Z celé trilogie je to se stopáží 6:26 nejdelší skladba. Je obrovsky pozitivní, nutí člověka zpívat či tančit.

Armstrong se netají tím, že to má být vyloženě arénová píseň, která měla napodobit již dříve zmíněnou skladbu Jesus of Suburbia.

Green Day – Deadbeat Holiday

Jednu skladbu z desky Warning z roku 2000 již v seznamu máme, nicméně byla by škoda nepřidat další. Obzvláště, když vezmeme v potaz, že se jedná o poslední desku před smrští v podobě American Idiot, které jsme se dočkali čtyři roky poté.

Na streamovací platformě Spotify je píseň Deadbeat Holiday pátou nejméně poslouchanou z celé desky s něco málo přes 5,4 milionů poslechů. Na YouTube nemá ani 850 tisíc zhlédnutí, což je rozhodně škoda.

Příběh písně vypráví o osobě, která prožívá neustálou bídu a nekončící neúspěch. Má pocit, že v životě vše kazí, nemá budoucnost a přemítá, zdali má cenu v takovém životě pokračovat, přesto hledá motivaci a doufá v lepší zítřky.

Motivační skladba je ideální pro chvíle, kdy se Vám něco nedaří. Smířit se se svým osudem by bylo až příliš snadné. Nikdo z nás netuší, zdali pro nás ještě nemá připravené něco, pro co stojí žít.

Zdroj: Green Day, Spotify, YouTube, Kerrang, Songfacts

Oblíbené