Spojte se s námi


Historie

Harry Jelínek prodal Američanovi Karlštejn a dalšímu tramvajovou linku. Zmizel jako pára nad hrncem a jen se smál…

Harry Jelínek prodal Američanovi Karlštejn a dalšímu tramvajovou linku. Zmizel jako pára nad hrncem a jen se smál…
Harry Jelínek je líčen jako veselý hochštapler, podvodník, kolaborant, gigolo ale i zloděj. Jeho herecký repertoár byl široký. Natolik, že americkému obchodníkovi prodal hrad Karlštejn. A jinému Čechoameričanovi tramvajovou linku.

Publikováno

dne

Harry Jelínek je líčen jako veselý hochštapler, podvodník, kolaborant, gigolo ale i zloděj. Jeho herecký repertoár byl široký. Natolik, že americkému obchodníkovi prodal hrad Karlštejn. A jinému Čechoameričanovi tramvajovou linku. Jak se to stalo?

Harry Jelínek se narodil 14. října 1905 ve Vlašimi do rodiny váženého lékaře. Matka Harryho měla klášterní vychování a toužila po zámecké společnosti. Čeho jí nebylo dopřáno v dětství, toho dosáhla v manželství. Zámecké panstvo si brzy přičinlivé Františky Kašpárkové Jelínkové všimlo. Načež se její muž stal osobním lékařem bohatých a mocných Auerspergů.

Cosi z hereckého umění matky podědil i prvorozený syn Josef. Nicméně jméno mu zavánělo obyčejností a nechával si říkat Harry. Možná to okoukal od matky, která si prý stále na něco hrála a nechávala si říkat Ksandra. Mimochodem matka dbala na řádnou výchovu synů a Harry povinně studoval francouzštinu, angličtinu a němčinu.

Rostl v šik mladého muže a matka se v něm viděla

Všemožně ho podporovala, čímž mu vytvořila „úspěšný start do života“. Harry byl šťastný mladík a s ničím si nedělal problém. Zanedlouho se topil v dluzích, ale rodiče ho statečně podporovali. Otec se domníval, že syn řádně studuje a dluhy za něho platil.

Harry byl všechno možné, jen ne svědomitý student

Ze dvou gymnázií ho vyloučili a na otcovu přímluvu byl přijat na medicínu. Ačkoliv byl Harry velmi nadaný, inteligenci směřoval k jinému cíli. Finančně podporovaný otcem si užívá života. Tráví ho po barech a honosných restauracích. Šije v luxusních salonech a nechává se bez skrupulí titulovat „pane inženýre či pane doktore“. Jakmile ale na něho všechno prasklo, otec utáhl finanční kohoutek.  Bohužel  hýřivý život syna neustál a v pouhých 51 letech umírá.

Harry rozvíjí své podnikatelské schopnosti

Rozjíždí obchod se starožitnostmi. Ale to by nebyl Harry, kdyby se nenamontoval do podvodného jednání. Obchodní partnery s úsměvem a lehkostí okrádá. Díky talentu a rozjeté „kariéře“ vždy z obžaloby nějakým způsobem za pomoci úplatných advokátů vycouval.

Harry se pustil do obchodu, jež mu zaručil nesmrtelnost a kýžený zisk

V pražské restauraci se seznamuje s bohatým a důvěřivým americkým podnikatelem. Harry zavětřil příležitost a téměř  okolo průmyslníka tančí. Přesvědčil ho, že je hradním pánem českého hradu Karlštejna. Jen tak mimochodem pronesl, že ho hradní povinnosti už unavují a hrad hodlá nejspíše prodat. Američanovi zasvítila očka a skočil mu na lep. Nabídl, že Karlštejn rád koupí, ale nejdříve si ho chce prohlédnout.

Harry zinscenoval divadlo

Přesvědčil kastelána, že se na Karlštejnu bude filmovat. Najal kompars a v určený den uvítal důvěřivého ale naivního Američana na „svém“ Karlštejnu. Kompars dostal bohatě zaplaceno, pročež se snažil. Obsluhovali hradního pána, jehož oslovovali „pane barone“. Nicméně lokajové dobře posloužili i americkému podnikateli panu Chikeltsemu i jeho ženě v dobových kostýmech. Nechyběly ani dvorní dámy,  jež představovaly sboristky z německého divadla. Lahůdky dodala firma Lippert. V jedné „slabé chvilce“ hradní pán s těžkým srdcem přikývl na Američanovu nabídku koupě Karlštejna.

Mimochodem Harry se musel neskutečně bavit!

Pan Chikeltc vysázel 30 000 dolarů, na tehdejší dobu neuvěřitelnou sumu. Chvěl se touhou po šlechtickém titulu. Harry sebral peníze a vypařil se jako pára nad hrncem. Ptáte se, jak je možné, že mu naletěl zkušený světem protřelý Američan? Navíc zvyklý na tvrdou konkurenci? Harry byl prostě výkvět inteligence šmrncnuté seriózností. Nezapomínejme, že vládl cizími jazyky, což mu dokládalo punc důvěryhodnosti.

Harry Jelínek byl všemi mastmi mazaný

Rostl v  neuvěřitelného šmelináře. Obchodoval se starožitnostmi i plagiáty. Za zmínku stojí, že v letech 1928–1937 na něho bylo podáno přes 500 žalob pro podvody.  V průměru jedna žaloba týdně! Suverén Harry si z toho ovšem těžkou hlavu nedělal. Životem proplouval neuvěřitelně lehce.

S jídlem roste chuť. Karlštejn byl zapomenut, nabídl k prodeji tramvajovou linku. Obětí byl opět Američan

Respektive Čechoameričan. Jednoho červencového dne roku 1938 se Harry seznamuje v nóbl kavárně s Čechoameričanem panem Nowakem. Harry se nemusí ani moc namáhat, aby obchodníka opět okouzlil a nabízí mu pro změnu prodej tramvajové linky číslo 1.

Na důkaz, že se jedná o velmi lukrativní sousto, vybízí Nowaka k jízdě tramvají. Po předem domluvené akci ho řidič tramvaje nazývá pane řediteli. Nowakovi se protáčejí panenky úžasem, když vidí, jak Pražené neustále nastupují a platí jízdné. Ihned mu v hlavě naskakuje kalkulačka s vidinou neuvěřitelného byznysu.

Aby si to Harry Jelínek náhodou nerozmyslel, následující den mu Čechoameričan vysázel opět peníze na prkno. Prozatím se jednalo o zálohu 4 000 dolarů. Nicméně Harry nad skromným obolusem přivřel oči a pak se opět vypařil.

Proč ho Američané nežalovali?

Harry měl známé advokáty a nešťastní kupci chtěli předejít ostudě, že nalétli překupníkovi. Pročež trestní oznámení  na prodej Karlštejna či tramvajové linky číslo 1 nepodali. Údajný prodej Karlštejna se traduje ve více variantách, nicméně byl natočen i známý film Velká sázka o malé pivo. Hlavní roli špičkově ztvárnil Oldřich Kaiser coby Harry Jelínek.

Harry se hřál na výsluní své slávy

 V roce 1933 se potkává se zednáři a stává se členem jejich lóže. Do té doby by nám mohl být možná i tak trochu sympatický, nicméně jeho arogance sklouzla tam, pro kterou už není omluvy.

15. března 1939 vtrhla do Prahy nacistická vojska. Špinavec Harry převlékl kabát a z hochštaplera se rázem přeměnil na antisemitu. Přisluhoval nacistům a nikterak se toho neštítil. Kam vítr, tam plášť. Někdejší gigolo se stává zarytým antisemitou a nacistou.  Nebere si servítky a veřejně skandalizuje spisovatele Karla Čapka či Egona Ervína Kische.  Aktivně se zapojuje do zpravodajské služby SD (zpravodajská služba SS a NSDAP).

Harry Jelínek na listině nacistických zločinců

Jakmile zavětřil, že se nacistická loď potápí, zmizel. Nějaký čas žil v Bavorsku, aby se přestěhoval do Itálie. Opět využívá svých komunikativních schopností a setkává se s tehdejšími politickými špičkami. Je viděn ve společnosti generálního konzula Spolkové republiky, ale také i kardinála  Alfredo Ottaviani.

Harry Jelínek umírá  v roce 1986 ve věku 81 let v Itálii Guarene d’Alba. Až do posledního dechu se mohl všem, které podvedl, jen smát. Stejně jako hlavní hrdina filmu Velká sázka o malé pivo v konečné scéně známého filmu.

Zdroje: reflex.cz, Wikiwand.com, ustrcr.cz

Oblíbené