Spojte se s námi


Lifestyle

Inteligenta od hlupáka poznáte během pár vteřin. Prozradí ho tón hlasu a rychlost mluvení

Smutné zjištění. Člověk posuzuje inteligenci druhého podle toho jak mluví, na obsahu tolik nezáleží. Zdá se, že u nás opět vyhrává forma nad obsahem. Už jste někdy slyšeli, že jste mnohem chytřejší, než vypadáte? Nebo máte naopak neoprávněnou nálepku “hodný, ale nepříliš inteligentní“? Přinášíme nejčastější důvody a tipy, jak to změnit.

Publikováno

dne

Smutné zjištění. Člověk posuzuje inteligenci druhého podle toho jak mluví, na obsahu tolik nezáleží. Zdá se, že u nás opět vyhrává forma nad obsahem. Už jste někdy slyšeli, že jste mnohem chytřejší, než vypadáte? Nebo máte naopak neoprávněnou nálepku “hodný, ale nepříliš inteligentní“? Přinášíme nejčastější důvody a tipy, jak to změnit.

Časopis Journal of Psychological Science publikoval studii z Chicagské univerzity, ve kterém personalisté a potenciální zaměstnavatelé vybírali své nové zaměstnance na základě videa. Ti na nich udávali důvody, proč by měli být přijati do zaměstnání. Jaký byl výsledek?

„Nepotřebuji váš životopis, jen mi tu chvilku něco povídejte.“

Pokud jde o první dojem z inteligence, záleží na hlase. Vzhled má jen malou váhu. Naše hlasy jsou evolucí postupně zdokonalovány a umíme v nich pocitově lépe číst. V psaném textu se tyto bezprostřední signály ztrácejí. Že to nezní jako nic racionálního? Ani první dojem není a má na náš postoj mnohem větší vliv než mnohá fakta.

Jak zapracovat na prvním dojmu?

Jak ostatně uvedl magazín Flowee, kouzlo je v níže posazeném hlasu. Vysoký hlas je často spojován s dětinskostí nebo nervozitou. Nižší tón působí sebejistě a vyzrále. Zároveň se vyhněte stoupajícímu hlasovému projevu na konci věty. Vypovídá, že se neustále potřebujete o něčem ujišťovat a hledáte podporu v okolí.

Nepřecházejte z extrému do extrému. Pokud tón vašeho hlasu spadne až moc, může to na okolí působit hrubě a konfrontačně. Což na pohovoru opět není to pravé ořechové.

Jako, jakoby, takže, prostě, no…

Výplňková neboli parazitní slůvka jsou poměrně těžké berličky v hlasovém projevu. V běžné komunikaci je používáme každý a je to v pořádku. Jejich nadužívání ale způsobuje, že si okolí myslí, že nemáte dostatek sebedůvěry a patřičných kompetencí.

Uvědomujete si, že je používáte? Zkuste se nahrávat a poté vyhodnotit, která parazitní slůvka používáte nejvíc. Následně je nahraďte mlčením. Slovní pauzy mohou zvýšit důvěryhodnost řečníka. Posluchačům připadá, že více váží svá slova a přemýšlí nad tím, co říká.

Optimální rychlost 150 slov za minutu

Zrychlete rychlost svého projevu. Opět si o vás posluchači budou myslet, že jste sebevědomější, sebejistější a víte, o čem mluvíte. Expertka na komunikaci Lisa B. Marshall uvádí jako ideální rychlost 150 slov za minutu. Ve stresu často mluvíme mnohem rychleji a je nám špatně rozumět.

Tempo můžete nacvičit pomocí několika čtecích cvičení. Vezměte si svou oblíbenou knížku a postupně přidávejte na tempu vašeho přednesu. Při každém dalším opakování by se měla rychlost nepatrně zvýšit. Chcete zkusit větší výzvu? Knihu čtěte pozpátku a více přemýšlejte nad tím, co doopravdy říkáte.

Jazykolamy jsou stále nepřekonatelnou pomůckou

Pokud potřebujete pomoct se rozmluvit před pohovorem nebo jen trénovat výslovnost některých slov, jazykolamy jsou doposud nepřekonatelným zdrojem zábavy, který má i adekvátní efekt. Opravdu přispějí k lepší výslovnosti. Jaké jsou nejčastější české jazykolamy?

Strč prst skrz krk.

Královna Klára na klavír hrála.

Šel za mnou jeden Řek, a ten mi řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek. A já mu řek, že nejsem Řek, abych mu řek, kolik je v Řecku řeckých řek.

Pštros s pštrošicí a pštrosáčaty šli do pštrosačárny.

Pudl prdl pudr.

Instituce institucionalizovaly institucionalismus.

Zvíře zařve, zvíře zavře.

Máma má málo máku.

Náš pan kaplan v kapli plakal.

Kotě v bytě hbitě motá nitě.

Zdroj: Sage Journals, Harvard Business Review, LifeHack, Lisamarshall, didacticus.cz

Oblíbené