Spojte se s námi


Cestování

Jak kdysi vypadal olomoucký orloj? Historicky velecenné dílo znehodnotil komunismus, Hanáci usilují o původní podobu

Olomouc patří mezi nejkrásnější města v České republice. Pyšní se druhou největší památkovou zónovou, větší už najdeme jen v Praze. Právě s českou metropolí má bývalé hlavní město Moravy společnou ještě jednu věc. Orloj na radnici. Olomoucký orloj však prošel několika zásadními změnami. Jak vypadal kdysi?

Publikováno

dne

Olomouc patří mezi nejkrásnější města v České republice. Pyšní se druhou největší památkovou zónovou, větší už najdeme jen v Praze. Právě s českou metropolí má bývalé hlavní město Moravy společnou ještě jednu věc. Orloj na radnici. Olomoucký orloj však prošel několika zásadními změnami. Jak vypadal kdysi?

Olomoucký orloj patří mezi významné památky

Olomoucký orloj patří mezi nejvýznamnější architektonické památky někdejšího hlavního města Moravy. Na městské radnici, která zdobí Horní náměstí, je minimálně od roku 1519, kdy se o něm objevila vůbec první zmínka.

Podle některých zdrojů byl orloj postaven v letech 1419 až 1422, jenže to nelze dokázat. Jiné výzkumy totiž prokázaly, že prostor, kde se orloj nachází, byl pro stavbu astronomických hodin upraven až v roce 1474.

Místní dobře vědí, že dnešní podoba orloje nemá s tou původní vesměs nic společné. Přesto se najde poměrně nemalý počet těch, kterým se líbí. Mnoho turistů či lidí žijících mimo hanáckou metropoli ovšem netuší, jak vůbec vypadaly astronomické hodiny dříve a proč dnes vypadají tak, jak vypadají.

Opravy v průběhu let

Samozřejmě, verzí bylo v průběhu staletí několik. Postupně docházelo k renovovacím a úpravám. K té první velké mělo dle webu Visit Olomouc dojít v letech 1573 až 1575.

V té době olomoucký orloj znázorňoval středověkou představu uspořádání vesmíru, ta byla uzavřena do gotického oltáře, nechyběly plastická a malířská výzdoba v podobě pohyblivých figurek spojených s bicími a hudebními mechanismy či obrazy po vzoru deskových maleb.

Následně přečkala jedna z nejcennějších památek hanácké metropole třicetiletou válku, nicméně v letech 1661 až 1662 došlo k další opravě. Na dlouhé roky poslední velká oprava nastala v letech 1746 až 1747, z gotiky se přešlo na baroko.

V roce 1800 se soustrojí orloje na 11 let zastavilo. S počátkem 19. století ovšem došlo k další proměně. Hodiny se dočkaly proměny do romantické podoby a poprvé došlo k narušení umělecké a technické původnosti.

Nejzásadnější změnou byl nový stroj, který už předváděl planetárium založené na sluncestředném principu soustavy oběžnic.

V roce 1926 došlo k další renovaci. Týkala se ale především malířské výzdoby. Odkazy na habsburskou monarchii zmizely, s ní i portrét Marie Terezie. Tu nahradil bájný moravský král Ječmínek.

Komunismus jako poslední rána

Dnešní podobu má olomoucký orloj z dob komunismu. K proměně a naprostému znehodnocení historického významu klenotu Olomouce došlo poté, co na sklonku druhé světové války měly být hodiny značně poničeny.

Opravy si vzal do parády Karel Svolinský v letech 1947 až 1955. Tehdejší Stalinovo náměstí už podle názvu napovídá, co asi novodobá podoba orloje vyobrazuje a co zde najdeme.

Což o tom, mozaika s Jízdou králů je krásná, totéž Průvod královniček. Tematické, do města se určitě hodí. Nicméně aby folklorní prvky doplňovali dělník či chemik? Nemluvě o tom, že mezi figurkami se objevuje pracující lid, sportující Hanáci.

Na kalendáři bylo svého času zaznamenáno i datum narození i smrti diktátora Stalina.

Nelze se divit, že po sametové revoluci vznikla občanská iniciativa, která požaduje obnovení původního vzhledu orloje. Že by však byla iniciativa kdovíjak aktivní, to se říci nedá. To se ale stále může změnit.

Krásné nicméně bylo, když se opravovala radnice. Orloj byl překryt plachtou s původní podobou, což dalo vzpomenout na historickou hodnotu, kterou hodiny mívaly.

Dobrou zprávou ale je, že z orloje nezní internacionála, nýbrž lidové písně Za Náměšťó na kopečko, Daleká, šeroká je cesta po Holomóc a Vrbe se nám Zelenajó, které zakončuje kokrhání kohouta, který navíc zamává křídly.

Zdroj: Visit Olomouc, Olomouc Tourism, Hanácká drbna

Oblíbené