Spojte se s námi


Ostatní

Jak se nejlépe bránit proti syndromu vyhoření?

Syndrom vyhoření je strašákem pro velké množství lidí. Paradoxně se ale málokdo věnuje prevenci ve formě náležité péče o své psychické zdraví. Přitom stačí opravdu málo, abyste propuknutí syndromu vyhoření u sebe včas zamezili.

Publikováno

dne

Syndrom vyhoření je strašákem pro velké množství lidí. Paradoxně se ale málokdo věnuje prevenci ve formě náležité péče o své psychické zdraví. Přitom stačí opravdu málo, abyste propuknutí syndromu vyhoření u sebe včas zamezili.

Je důležité mít na paměti, že syndrom vyhoření se nejčastěji vyskytuje u lidí, kteří fungují pod vyšším stresem, případně se cítí dlouhodobě vyčerpaní. Do takového stavu se může dostat kdokoli z nás, je ale klíčové tento stav včas rozpoznat a podniknout aktivní kroky k tomu, aby se neproměnil právě v syndrom vyhoření.

Srovnejte si pracovní a soukromý život

Někdy to může být obtížné, i přesto se pokuste najít rovnováhu mezi prací a soukromým životem. V tomto ohledu je důležité si mezi nimi stanovit jasnou hranici. Přizpůsobte si pracovní rozvrh tak, aby bylo dostatek času na odpočinek, relaxaci a setkávání s rodinou a přáteli.

V pracovním i osobním životě se naučte patřičně delegovat a říkat „ne“, pokud je to možné. Nebojte se odmítnout další úkoly, pokud už jste přetíženi. Uvědomte si, že nemůžete udělat všechno a že je důležité chránit svůj čas a energii. Na vše si rovněž stanovte splnitelný termín.

Hledejte oporu v rodině

V případě starostí si najděte podporu u svých blízkých. Buďte otevření a komunikujte se svými blízkými o svých pocitech a obtížích. Hledání podpory od rodiny, přátel nebo profesionálního terapeuta může být velmi užitečné při prevenci syndromu vyhoření.

Naopak se pokuste co nejvíce omezit negativní vlivy. To může zahrnovat omezení kontaktu s lidmi, kteří vás vyčerpávají nebo vás stresují, omezení času stráveného na sociálních sítích a sledování negativních zpráv. Omezte se na to, co vám přináší radost a pozitivní energii.

Pečujte o sebe

Pravidelně si dělejte pauzy. Není to žádná ostuda, naopak je mnohdy nezbytné si udělat krátkou přestávku od každodenní rutiny. Vezměte si volno, udělejte si prodloužený víkend nebo si naplánujte dovolenou. Dovolte si odpočinek a regeneraci, abyste se mohli vrátit k práci plní energie a svěžesti.

Ve volném času se pak věnujte seberozvoji a péči o své fyzické zdraví. To zahrnuje dostatek spánku, vyváženou stravu, což může výrazně dopomoci k omezení stresu. Nic nezkazíte ani relaxačními technikami. Například meditace, jóga nebo procházky v přírodě pomáhají snížit pocity úzkosti a napěti.

Nejdůležitější ale je si přiznat, že se cítíte být vystresování, případně máte úzkosti. Syndrom vyhoření je opravdu vážný stav, proto neváhejte vyhledat odbornou pomoc. Profesionál v oboru vám může pomoci sestavit individuální plán pro překonání tohoto přechodného období.

Zdroj: Forbes, Open AI

Oblíbené