Spojte se s námi


Cestování

Jak se slaví Vánoce na Islandu? Přichází 13 skřítků, kočka Jólakötturinn a nesmí chybět ani knížky

Islanďané mají během prosince o zábavu postaráno. Chodí je totiž navštěvovat 13 skřítků, o Vánocích jejich domovy obhlíží kočka Jólakötturinn a pod stromečkem nacházejí knížky a nové oblečení.

Publikováno

dne

Islanďané mají během prosince o zábavu postaráno. Chodí je totiž navštěvovat 13 skřítků, o Vánocích jejich domovy obhlíží kočka Jólakötturinn a pod stromečkem nacházejí knížky a nové oblečení.

Obryně Grýla a 13 vánočních skřítků

Na Islandu je rozšířená legenda o obryni Grýle, která má políčeno na zlobivé děti. Ty sbírá do pytle, odnáší do svého přístřešku, následně je uvaří v kotli a sní. Zdá se vám tato povídačka příliš brutální? To si v roce 1746 pomysleli také islandské orgány a oficiálně byla vydána vyhláška, jež zakazuje rodičům strašit své děti příběhy o této obryni.

Odpočítávání do Vánoc s poťouchlými skřítky jólasveiny

Nicméně i přesto má Grýla své čestné místo ve folklóru. Každoročně se totiž do světa vydává jejích 13 synů, povedených skřítků jólasveinů, kteří hodné děti odměňují dárečky, zlobivé brambory. Skřítkové přicházejí postupně od 12. prosince až do Štědrého dne a po Vánocích se opět vydávají zpátky do hor. Každý skřítek má své jméno, jenž je odvozeno od lumpáren, které lidem provádí.

1. Dřevonožka (Stekkjastaur)

2. Rokliňák (Giljagaur)

3. Mrňous (Stúfur)

4. Olizovač lžic (Þvörusleikir)

5. Kastrolník (Pottaskefill)

6. Vylizovač misek (Askasleikir)

7. Dřevobuchka (Hurðaskellir)

8. Milovník Skyru (Skyrgaumur)

9. Zloděj klobás (Bjúgnakrækir)

10. Šmírák (Gluggagægir)

11. Čmuchal (Gáttaþefur)

12. Háček (Ketkrókur)

13. Svíčkař (Kertasníkir)

Zatímco u některých skřítků je zcela jasné, jaké neplechy provádějí, u jiných si jejich typické chování vysvětlíme.

  • Dřevonožka svými nohami, které jsou kupodivu dřevěné, plaší farmářům ovce.
  • Rokliňák rád upíjí pěnu z čerstvého mléka.
  • Mrňous se rád postará o všechny zbytky, na které narazí v kuchyni.
  • Kastrolník miluje neumyté nádobí, které rád olizuje.
  • Čmuchal využívá svého velkého nosu a krade lidem pečivo.
  • Háček je podšívka podšitá, protože s pomocí háku na dlouhé tyči krade jídlo lidem přímo ze stolu.
  • Svíčkař rád krade lidem svíčky. Nikoliv z aut, ale z jejich obydlí.

Dejte si pozor na kočku Jólakötturinn

Kromě obryně Grýly a jejích povedených synů je členem rodiny také Leppalúði. Grýlin třetí manžel, který je líný a poměrně neškodný. To samé se ale nedá říci o rodinném mazlíčkovi – kočce Jólakötturinn. Ta na Štědrý den obchází Island a každého, kdo pod stromečkem nenajde nové oblečení, odnese a sní.

Yule book flood

Pojďme se nyní od pověstí přesunout k tomu, jak probíhají samotné přípravy a následné oslavy Vánoc. Velice oblíbeným dnem na Islandu je takzvaný Yule book flood (Jólabókaflóðið). Všem Islanďanům je zdarma do schránek vložen Katalog knížek, ve kterém se objevují knižní tituly, které vyjdou před Vánoci.

Zatímco v jiných zemích začíná předvánoční období rozsvěcením stromečků či slevami v obchodem, Islanďané se nemohou dočkat dne, kdy jim tento katalog přistane ve schránce. Dárkem, který totiž nesmí pod stromečkem chybět, kromě oblečení, je kniha. Po rozdání dárků se tak každý člen domácnosti uvelebí na gauči či v křesle a pustí se do čtení knížky, kterou našel pod vánočním stromečkem.

Den svatého Thorláka

Do dnešních dob přetrvala na Islandu také tradice spočívající v podávání fermentovaného rejnoka na Den svatého Thorláka, který připadá na 23. prosince.

Islandská vánoční tabule

Na vánočním stole se na Islandu vyskytuje buď uzený papuchalk, uzené jehněčí, solená vepřová žebra či pečená husa. Pokrmy jsou zpravidla doplněny o bešamelovou či houbovou omáčku. Jako příloha se podávají vařené brambory, červené zelí a džem.

Cukroví a islandské sladkosti

Své čestné místo na vánoční tabuli ale mají i sladké pokrmy. Islanďané si rádi pochutnají na rýžové kaši, tenkém smaženém chlebu (laufabrauð) a nadevše milují perníčky.

Společné rozbalování dárků

Po večeři se celá rodina sejde u vánočního stromečku, kde si společně rozdají dárky. Přestože dětem 13 dní za sebou před Vánoci nosí dárky skřítci, největší předávání dárků probíhá až na Štědrý den. Dárečky se pod strom položí již ráno a na každém je uvedeno, od koho je.

Přestože Island doposud nezachvátilo šílenství okolo Santy Clause, není výjimkou, že narazíte na děti či dospělé, kteří mají na hlavě typickou červenou santovskou čepici. Tím ale vliv USA končí a Islanďané si hrdě drží své skřítkovské vánoční tradice.

Zdroje: Islandklub, Wikipedia, Lideazeme, Islandica, Skandinavskydum

Oblíbené