Spojte se s námi


Cestování

Jak se slaví Vánoce na Ukrajině: Rodiny často servírují i 12 pokrmů, nesmí chybět Vertep, koliadky nebo Karjala

Vánoce jsou na Ukrajině jedním z nejvýznamnějších a nejočekávanějších svátků roku. V tomto článku se podíváme na to, jaké vánoční tradice se v této zemi pravidelně dodržují a v čem jsou ukrajinské svátky odlišné oproti těm našim.

Publikováno

dne

Vánoce jsou na Ukrajině jedním z nejvýznamnějších a nejočekávanějších svátků roku. V tomto článku se podíváme na to, jaké vánoční tradice se v této zemi pravidelně dodržují a v čem jsou ukrajinské svátky odlišné oproti těm našim.

Vánoce na Ukrajině se původně slavily o něco později než v mnoha západních zemích, konkrétně tedy 6. ledna, což souviselo se starým juliánským kalendářem. Ukrajinská vláda však oslavy Vánoc oficiálně posunula na 25. prosince.

Důvod je přitom naprosto jednoduchý. „Smyslem návrhu zákona je opustit ruské dědictví, které ukládá slavení Vánoc 7. ledna, a stanovit datum Vánoc na 25. prosince,“ uvedl v průběhu léta web Ukrajinska pravda.

Pravoslavná církev Ukrajiny už v červenci schválila přechod na nový církevní kalendář pro svátky s pevným datem. Nový zákon, který podepsal prezident Volodymyr Zelenskyj začal platit od 1. září.

Nutno podotknout, server Ukraine.ua uvádí, že stále více Ukrajinců slaví Vánoce podle gregoriánského kalendáře v prosinci. V roce 2022 tuto změnu podle dat údajně podpořilo 44 procent občanů.

Jak se slaví Vánoce na Ukrajině?

Hlavním vrcholem ukrajinských Vánoc je Sváteční Večeře, nazývaná „Sviato Vechera“. Podle původních tradic se tato večeře konala 6. ledna. Stůl je zpravidla pokrytý bílým ubrusem, což symbolizuje čistotu a svatost. Na stole by mělo být naservírováno 12 pokrmů, které symbolizují dvanáct apoštolů.

Hlavním jídlem této večeře je „kutia“, tradiční pokrm vyrobený z pšenice, medu, máků a ořechů. Dalšími oblíbenými pokrmy jsou kapustové rolky (holoubci), rybí polévka (boršč) nebo různé druhy pečiva. Na stůl se také umisťuje med, česnek, slanina a brambory.

Mezi hlavní ozdoby takřka všech domů patří diduch (snop pšeničných stébel), který symbolizuje duchy rodinných předků. Ukrajinci věří, že během těchto dnů se jejich předkové vracejí, aby znovu strávili čas se svými rodinami.

Proto by také na stole mělo zůstat několik pokrmů jako pohoštění pro zesnulé příbuzné. A jaké tradice či symboly Ukrajinci stále uznávají? Právě níže zmíněné tradice rovněž napoví, jak se slaví Vánoce na Ukrajině a jakou atmosféru tyto svátky přinášejí.

Vertep

Děti tradičně připravují a předvádějí také tzv. vertepová představení. Vertep je přenosné loutkové divadlo a činohra, která představuje betlém a další tajemné hry. Základním atributem vertepu je vánoční hvězda, která je považována za symbol radosti, jelikož nese zprávu o narození Ježíše).

Koliadky

Nedílnou součástí celého svátečního období jsou také vánoční písně. Na Ukrajině existují různé druhy vánočních písní. Prvními z nich jsou koliadky (pochází od slova „kalendář“) pro Vánoce a štědrovky (pochází od ukrajinského slova pro štědrost) pro tzv. Štědrý večer.

Karjala

Pod ubrus na vánočním stole se často umisťuje tzv. „karjala“ – podklad z čisté slámy, který symbolizuje jesličky, do kterých se narodil Ježíš Kristus.

Závěrem se dá říct, že i přes různé změny v moderním světě si Ukrajinci stále uchovávají své tradiční zvyky a váží si duchovního významu těchto svátků. Vánoce jsou tak nejenom časem veselí a radosti, ale také časem reflexe a jakéhosi duchovního obnovení.

Zdroje: Ukraine.ua, Visit Ukraine, CNN, The Guardian

Oblíbené