Spojte se s námi


Kultura

Jak se slaví Vánoce v Řecku: Po 40 dnech půstu nastává období oslav

Řecko je silně věřící zemí, až 95 procent obyvatel se hlásí k pravoslavné církvi. I proto jsou zde vánoční svátky druhé nejdůležitější v roce, hned po Velikonocích. 40 dní před oslavou narození Krista začíná pro Řeky období půstu, kdy se musí vzdát masných a mléčných výrobků a také vajec.

Publikováno

dne

Řecko je silně věřící zemí, až 95 procent obyvatel se hlásí k pravoslavné církvi. I proto jsou zde vánoční svátky druhé nejdůležitější v roce, hned po Velikonocích. 40 dní před oslavou narození Krista začíná pro Řeky období půstu, kdy se musí vzdát masných a mléčných výrobků a také vajec.

Vánoce v Řecku předchází období půstu

Období půstu začíná 15. listopadu a trvá až do 24. prosince. V tomto období jsou nejčastějším pokrmem různě upravené ryby a mořské plody a speciální druh chleba zvaný Christopsomo (Kristův chléb). Od 17. do 23. prosince se pak Řekové musí vzdát i pokrmů z ryb.

Od 6. prosince, což je svátek svatého Mikuláše, patrona všech námořníků, začíná slavnostní zdobení lodí. Tato prastará řecká tradice je oslavou života námořníků, kteří zasvětili svůj život moři. Ženy, které na ně čekávaly v přístavech jim na uvítanou zdobily malé dřevěné čluny. Dnes patří zdobené lodě k tradiční řecké vánoční výzdobě.

Svatý Mikuláš nenosí dětem dárky, jako u nás. Na jeho svátek se vaří koliva, směs sušeného ovoce a obilí, která se hází do moře. Smyslem tohoto rituálu je uchovat jeho přízeň, protože moře je pro Řeky životně důležité.

Vánoční stromeček se v Řecku poprvé objevil v roce 1833, kdy ho nazdobil král Otto. Dnes již je součástí vánoční výzdoby a stojí vždy poblíž zdobené lodi.

Štědrý den

U štědrovečerní večeře se schází celá rodina. Není nijak neobvyklé, že slavnostní tabule čítá i hodně přes třicet členů nejširšího příbuzenstva. Hlavním chodem obvykle bývá pečené jehněčí či vepřové maso a v posledních letech získává na oblibě i nadívaná krůta. Maso se podává nejčastěji se špenátovým nebo sýrovým koláčem a zeleninou.

Mezi další populární vánoční jídla v Řecku patří různé druhy pečiva jako baklava, kataifi nebo theeples. Obvykle se konzumují během snídaně nebo jako předkrm. Oblíbeným cukrovím je melomakarona, kourambiedes a mandlová kolečka (amygdalota). 

Po večeři se celá rodina společně vydává na štědrovečerní půlnoční mši. Na dárky si pak děti musí počkat do dalšího dne a v některých rodinách dokonce až na Nový rok.

Od 25. prosince do Tří králů

Tomuto období se říká „dvanáctidenní“. Podle řeckých pověstí začínají ze země vylézat tzv. Kalikandzarové (obdoba našich čertů), kteří škodí lidem i zvířatům. Na obranu proti nim se vyvěšují kříže a o půlnoci zapalují svíce.

Nový rok je nejen oslavou příchodu dalšího roku, ale hlavně svátkem sv. Vasilise. Příběh sv. Vasilise je velmi podobný příběhu sv. Mikuláše, byl to také dobrosrdečný hodný biskup, který svůj život zasvětil pomoci potřebným. Na jeho počest se peče Vasilopita, což je koláč v němž je zapečená mince. Ten, kdo ve svém kousku minci nalezne, bude mít celý rok štěstí a dostatek peněz.

Sváteční období končí 6. ledna. U nás tento den známe jako svátek Tří králů, v Řecku je to svátek svatého Theofania. Tímto svátkem si Řekové připomínají Ježíšův křest v řece Jordán. Mladí muži a chlapci v tento den prokazují svou zdatnost lovením kříže z ledových vod. Kříž je do moře, řeky nebo jezera vhozen knězem a ten, kdo jej vyloví jako první získává požehnání.

Pokud se chystáte ve vánočním období navštívit tuto krásnou zemi, zapamatujte si „Kales jiortes!“ – Hezké svátky!

Zdroje: radynacestu.cz, kalimera-recko.cz, Žena-IN

Oblíbené