Lifestyle
Jak šťastná manželství zůstávají šťastná: 7 známek nezlomného vztahu
Vztahy jsou vždy náročné. Přinášejí radost, ale i konflikty. A je to tak naprosto normální. Důležité ale je, aby dlouhodobě fungovaly. Dávaly nám pocit štěstí, bezpečí a jistoty. Jaké jsou základní známky pevného vztahu, díky kterým máte skoro až vyhráno?
Vztahy jsou vždy náročné. Přinášejí radost, ale i konflikty. A je to tak naprosto normální. Důležité ale je, aby dlouhodobě fungovaly. Dávaly nám pocit štěstí, bezpečí a jistoty. Jaké jsou základní známky pevného vztahu, díky kterým máte skoro až vyhráno?
Dlouhodobý svazek v mnoha případech znamená spojení dvou lidí pod stejnou střechou, kteří si dělají ze života peklo a hází si všechny problémy světa na hlavu. Ať se snaží sebevíc, prostě to nefunguje a bohužel časem musí přistoupit k radikálnímu řešení – rozvodu.
Existují ale i páry, pro které není vztah přítěží a žijí si dlouhodobě s lehkostí. Neznamená to, že by nikdy nezažili propady a hádky, ale v celkovém měřítku jsou šťastní a spokojení. Jak je to možné?
Dle webu Fatherly je možné najít 7 bodů, které jsou známkou nezlomného a pevného vztahu. Nezaručují absolutně hladký průběh, ale umožňují spokojené soužití. Pokud se v nich nenajdete, nezoufejte, na všem se dá pracovat.
Péče + náklonnost + obdiv = přátelství
Stavět na pevných základech znamená mít z velké části vyhráno. Jelikož už v dlouhodobém vztahu nemůžeme mluvit o zamilovanosti, růžové brýle už jsou dávno zapadlé někde v zadní části šuplíku, je zde řeč o přátelství. Hřejivé přátelství, které stojí na péči, náklonnosti a obdivu, umí do domu přinést příjemnou atmosféru a láskyplnost.
Cítit, že je váš partner i jedním z nejlepších přátel, je opravdu výhrou. Získáváte tak podporu, přijetí, pochopení, lásku i pomoc, kterou je ale potřeba i opětovat. Sobectví k přátelství rozhodně nepatří a časem by vyústilo v konflikt.
Přátelé si prostě a jednoduše nedělají špatné věci. Ať to zní až přespříliš banálně, je to tak. Štěstí nemusíme pociťovat jenom způsobem, že máme samé dobré pocity a vše je zalité sluncem. Může se jednat i o fakt, že nás druhý od špatných věcí chrání a nepřihazuje nic konfliktního do tak už náročného světa.
Důležitým faktorem přátelství je i dostatečný prostor od druhého. Stromy nikdy nebudou růst ve stínu toho druhého, vždy si hledají svou vlastní cestu za sluncem. Chtějí se nadechnout a jít svou cestou. Ideální je, pokud máte i své vlastní koníčky nebo přátele, se kterými trávíte svůj čas.
Týmová spolupráce
Vzhledem k tomu, že jste se rozhodli být spolu a utvořit pár, můžete dělat věci společně. Ulehčit si od každodenních povinností a vzájemně si pomáhat. Možná jde někomu něco líp nebo něco nedělá rád. Je zde možnost si věci rozdělit, a tak vzniká perfektní týmová kooperace.
Neznamená to hned přebírat všechny povinnosti toho druhého na svá bedra, ale s něčím jde vždy pomoci, případně zajistit podporu, aby to druhý lépe zvládl. Ať už jen uvařit kávu nebo odvézt autem nervózního partnera na pracovní pohovor.
Důležitý je pocit jistoty a podpory. Víme, co od druhého můžeme očekávat. Nemluvíme zde o závislosti, ale vzájemné spolupráci. Náš život bez toho druhého by nebyl stejný, potřebujeme ho ve svém životě, pomáhá nám. Pokud by ale z našeho života odešel, zvládneme to i sami. Žádná katastrofa se nestane. Není součástí naší existence, jsme oddělené bytosti.
Jakmile má jeden z partnerů problém, je to problém obou. Aktivní přístup k problémům a obavám toho druhého je vždy velké plus, i když se nedaří vše zvládnout k úplné spokojenosti.
Důslednost, empatie a naslouchání zde hraje významnou a nezastupitelnou roli. Pokud vás protějšek požádá o objetí po náročném dni, uděláte to. Nebo se domluvíte na jiné variantě. Opravdový partner umí poznat, které věci jsou důležité a které je potřeba právě teď upozadit.
Zdůraznění pozitivních věcí
Máte sklon k přirozenému optimismu? Perfektní! Je to cenný přínos pro váš vztah. Máte pak tendenci řešit problémy s větším nadhledem. Stejně tak umíte nadšeně reagovat na partnerova sdělení. Tím je myšleno, že umíte sdílet partnerovu radost, jako by byla vaše vlastní. Dáváte mu tím najevo, že vás zajímá.
Pokud neumíte být nadšení, můžete to dohnat vděčností. Partnerské propojení je možné i díky pocitu, že druhému není lhostejné, když pro něho něco uděláte.
Může jít i o naprosto všední věc, kdy například poděkujete, že se partner tak hezky stará o pořádek v domácnosti nebo že oceníte, jaké domů nosí peníze. Vžijte se do role toho druhého. Taky by vám udělalo dobře, kdyby vás někdo ocenil nebo pochválil?
Schopnost zvládání stresu
Není překvapujícím zjištěním, že schopnost zvládání stresu je klíčovým faktorem pro harmonii v rodině. Vaše osobnost má hodně společného s tím, jak se se stresem dokážete vypořádat a to výrazně ovlivňuje vaše chování ve vztahu. Dlouhodobý stres může být pro vztah velmi škodlivým.
Víte, jak se chováte, když jste nervózní a vystresovaní? Pokud některé situace nezvládnete, je to normální a v pořádku. Když například jednou za čas na partnera vystartujete, i když na jeho straně žádný problém nebyl, ale vás hnal strach, nic se neděje.
Je jen potřeba si vše zpětně rekapitulovat a partnerovi se případně omluvit. Například věta „Promiň, nezvládl jsem to. Bylo toho moc,“ napraví velké množství šrámů.
Omluva ale ztrácí na síle, pokud je to běžná fráze, která se používá bez rozmyslu. Základem je, abyste si začali uvědomovat, jak tělesně a emocionálně pociťujete stres a následně s tím začali pracovat.
Tím je myšleno hledání vhodných strategií ke zvládnutí situace. Stres je totiž všudypřítomný a nikdy se mu nevyhneme. Investujete tím tedy nejen do vztahu, ale také do svého osobního růstu.
Schopnost zvládání konfliktů
Každý pár se někdy na nějakém tématu zadrhne jako na kolovrátku. Neví si rady, jak z toho ven. Může to být péče o děti, společnou domácnost nebo například názor na práci a finance. Hádky většinou začínají a končí stejně. Nic se nevyřeší, jen ubyde velké množství energie a páry se od sebe vzdalují.
Jak něco takové řešit? Důležité je, aby se to nezametlo pod koberec. Je potřeba v momentu hádky jen změnit způsob. Stejně jako jsme v předchozím bodu psali o umění zpracovat stres, je velmi důležité umět vědět, jak reagovat v hádce. Většinou jsme slepí a hluší, a proto je potřeba vydechnout, nadechnout nebo změnit na chvíli prostředí. Ale znovu se k tématu vrátit.
Jakmile se k němu vrátíte v klidu, možná vás překvapí množství způsobů, kterým je situace možná řešit. Ustoupit, domluvit se na kompromisu, zkusit něco jinak nebo si říct, že už tuhle věc společně řešit nechcete, a tak ji považujete za uzavřenou. Domluvit se na tom, že něco nejde vyřešit, je také naprosto v pořádku. Některé spory prostě řešení nemají.
Co je tedy důležité? Pochopit vlastní způsob reakce při konfliktu a pracovat na něm. A dále se snažit pochopit i toho druhého. Proč se chová, jak se chová. A pokud na to sám nepřijdete, jednoduše se zeptejte.
Získáte tím prostor k poznání další části vašeho partnera, kterou neznáte, a kterou možná nezná ani on sám.
Některá témata jsou opravdu malicherná. Některá se vám ale mohou zdát malicherná, ale pro vašeho partnera jsou zásadním tématem. Nepodceňujte, nepřeceňujte, jednoduše si o tom popovídejte.
Společné trávení času je radost
Hravost pomáhá udržovat jak celkovou spokojenost ve vztahu, tak i romantický aspekt. Předchází konfliktům a celkově podporuje pozitivní interakci mezi partnery. Páry, které tráví i nějaký ten čas společně, a jsou spolu rádi, mají výrazně větší pravděpodobnost, že budou dlouhodobě šťastné.
Většina rodičů se umí výborně starat o děti, pracovat a zajistit bezproblémový chod domácnosti, ale jejich manželství umírá. Jak je to možné? Nemají na sebe čas a nebo ho spolu trávit nechtějí.
Někdo by mohl namítnout, že přece dospělost znamená, že budeme zodpovědní a umíme se upozadit. Ano, to je určitě pravda, ale neměl by to být stav po celý život. Nějaká část dětské hravosti je v nás pořád.
Pokud si umíte najít společný čas, který vás těší, je to jedna z nejkrásnějších věcí, které pro svůj vztah a společné štěstí můžete udělat.
Společný pohled na svět a jeho fungování
Nemusíte být identickými dvojčaty, pořád je potřeba zachovat si nějaký svůj prostor. Musíte ale sdílet pohled na základní hodnoty. Sdílet přístup k životu a celkově přesvědčení, jak svět funguje. Sdílený význam velmi stmeluje.
Základním bodem je tedy i vztah, který má stejnou vizi a stejný pocit směřování. Můžete mít odlišné zájmy, ale máte společné poslání, ať už to pro vás znamená cokoli. Může jít o výchovu, náboženství, životní prostředí a další.
Pokud je manželství stmelené, partneři jsou oddaní a je pravděpodobnější, že spolu budou komunikovat pozitivně. Vědí, jaké mají štěstí, že se společně našli a zacházejí s tím jako s tím nejcennějším na světě.
Zdroje: Fatherly, NHS, Canadian Red Cross
-
Filmy a seriálypřed 1 dnem
Vánoce na TV Nova: Program plný pohádek, filmových hitů a ikonických speciálů
-
Autapřed 1 dnem
Nejděsivější nehoda ve Formuli 1: Svodidla se stala pro jezdce gilotinou
-
Reality showpřed 1 týdnem
Má Clash of the Stars lepší podmínky než Oktagon? Bojovník si postěžoval na směšnou výplatu, kterou tuzemská jednička nabídla
-
Reality showpřed 1 týdnem
Zrádci: Nicole má novou kolegyni, Alenka stále povídá a Tuňák má jeden projev za druhým